Výbuch plošiny způsobil BP ztrátu, přesto má na vyplácení dividend
Roman BurešZnámý energetický koncern vykázal po loňské nehodě poprvé od roku 1992 ztrátu, přesto plánuje obnovit vyplácení dividend investorům. Potíže teď BP čekají nejspíše také v Rusku, kde se dostala do sporu se skupinou oligarchů.
Ropná společnost BP poprvé od nehody v Mexickém zálivu vyplatí svým akcionářům čtvrtletní dividendy, přestože za rok 2010 vykázala ztrátu pěti miliard dolarů. Britský ropný koncern se dostal do ztráty poprvé od roku 1992.
Nový výkonný ředitel BP Bob Dudley prohlásil, že společnost v rámci přehodnocené strategie prodá polovinu veškerých rafinérií ve Spojených státech. Bude mezi nimi také ta v Texas City, kde v roce 2005 došlo k výbuchu, při kterém zahynulo patnáct zaměstnanců.
BP prohlásila, že její dividendy budou v posledním čtvrtletí sedm centů za akcii, což je přibližně polovina toho, co vyplácela před potopením plošiny v Mexickém zálivu, ale přibližně tolik, kolik odhadovali analytici. BP také zvýšila od svého posledního odhadu cenu za sanační a záchranné práce v Mexickém zálivu o jednu miliardu dolarů na 40,9 miliardy.
„Vybrali jsme takovou výši, která reflektuje silný finanční a operační výkon společnosti, ale také povinnosti splnit naše závazky vůči obyvatelům Mexického zálivu a zajistit finanční flexibilitu společnosti,“ řekl doslova předseda správní rady společnosti Carl-Henric Svanberg.
Ztráta dividend BP, které musely být pozastaveny kvůli silnému politickému tlaku z Washingtonu po havárii v Zálivu, byla ranou nejenom pro mnoho profesionálních investorů, ale též důchodců, kteří do akcií společnosti vložili peníze v rámci spoření na penzi.
Součástí další strategie společnosti by mělo být zaměření se na nové investice do průzkumu a dalších výdělečných divizí. Součástí plánu je také zapojení se do průzkumu v arktických vodách Severního ledového oceánu. Například ale při pobřeží Grónska BP kvůli svému špatnému bezpečnostnímu rejstříku pravděpodobně těžit v nejbližších letech nebude.
Výbuch na plošině Deepwater Horizon zabil 20. dubna jedenáct zaměstnanců. Po následném požáru a potopení plošiny o dva dny později uniklo do vod Mexického zálivu téměř pět milionů barelů ropy.
Trable i v Rusku
Výkonný ředitel Dudley bude muset pravděpodobně v nejbližších dnech také vysvětlovat médiím a investorům kontroverzní plány pro Rusko, kde BP chystá spolupráci se společností Rosneft, kontrolovanou státem.
O spolupráci sice zatím nejsou žádné ověřené informace, jejími největšími kritiky se ale stali současní ruští partneři společnosti, místní oligarchové, kteří společně s britskou společností vlastní konsorcium TNK-BP. Oligarchové tvrdí, že smlouva s Rosneftem na spolupráci při těžbě na severu Ruska porušuje jejich současnou dohodu, že veškeré investice BP v Rusku půjdou právě přes společnost TNK-BP.
V úterý byla také publikována další diplomatická depeše americké ambasády v Moskvě, zveřejněná serverem WikiLeaks, která se zabývá aktivitami ruské TNK-BP. Ruští oligarchové měli dle ní naléhat na vedení BP, aby investovala i do zemí, na které se vztahují ekonomické sankce Evropské unie a Spojených států.
Mezi těmito zeměmi byla třeba Barma (Republika Myanmarského svazu), Kuba, Súdán nebo například území Kurdistánu.
Dudley, který před přechodem do centrály BP řídil právě TNK-BP, sdělil své obavy americkým diplomatům v červnu 2008. „Dudley řekl, že AAR (Alfa-Access-Renova, konsorcium oligarchů a spoluvlastník TNK-BP) a převážně German Khan systematicky využívá prostředky TNK-BP k udržování těchto projektů,“ píše se v depeši doslova.
Podle uniklých materiálů se v Dudleyho bytě poté, co výkonná rada TNK-BP tyto projekty zastavila, uskutečnilo několik policejních razií a sám ředitel byl nakonec z vedení ruské odnože BP vytlačen.
Další informace:
The Guardian BP reports $5bn loss after Gulf oil spill but resumes dividends
AFP BP says makes $4.9bln annual loss, first since 1992
AFP BP Russia arm eyed deals in sanctioned states: cables