Havárii na plošině BP způsobila neodpovědnost korporací
Roman BurešK nehodě v Mexickém zálivu a úniku ropy vedlo systémové selhání BP a jejích partnerů v řadě klíčových rozhodnutí i všudypřítomná snaha ušetřit čas a peníze. V předběžném souhrnu závěrů z vyšetřování to konstatuje americká prezidentská komise.
Únik ropy v Mexickém zálivu nebyl nevyhnutelný a vedla k němu série systémových chyb v rozhodování společnosti BP a jejích partnerů. Vyplývá to ze zjištění nezávislé komise expertů, pověřené vyšetřováním největší ekologické katastrofy v historii Spojených států samotným prezidentem Obamou.
V předběžné verzi závěrečné zprávy, která by měla vyjít příští týden, píše národní komise pro únik ropy, že za nehodu může systematicky špatný přístup společností BP, Transoceanu a Halliburtonu. Varuje zároveň, že by se podobná katastrofa mohla kdykoliv zopakovat.
„Ať už se jednalo o záměr, či nikoliv, četná rozhodnutí BP, Halliburtonu a Transoceanu sice ušetřila společnostem významné množství času (a peněz), ale též zvýšila riziko úniku ropy,“ píše se ve zprávě přímo.
K nehodě vedla dle komise série devíti špatných rozhodnutí v řadě, z nichž sedm bylo uděláno kvůli ušetření prostředků. Ve všech devíti figurovala britská ropná společnost BP, která je většinovým vlastníkem poškozeného vrtu.
„Většina chyb a zanedbání na vrtu Macondo má jednu společnou příčinu — selhání správy,“ shrnuje zpráva doslova.
Předsedové komise již v minulosti naznačili, že za nehodou stojí kultura samolibosti ropného průmyslu. „Tato katastrofa by se pravděpodobně nestala, kdyby korporace dbaly především na bezpečnost,“ prohlásil jeden z šéfů komise Bob Graham. „A pravděpodobně by se to nestalo, pokud by zodpovědní vládní regulátoři měli možnosti či politickou vůli k tomu, aby požadovali dodržování bezpečnostních opatření, která jsou běžná jinde ve světě,“ dodal.
Podle komentátora BBC Marka Mardella zpráva jasně ukazuje, že za nehodou nestojí náhodný faktor, ale systémové selhání celého ropného průmyslu.
Výbuch na plošině Deepwater Horizon zabil 20. dubna jedenáct zaměstnanců. Po následném požáru a potopení plošiny o dva dny později uniklo do vod Mexického zálivu téměř pět milionů barelů ropy. Závěry nezávislé komise by mohly být zásadní v posuzování žaloby, kterou na BP podalo minulý měsíc americké ministerstvo spravedlnosti, a také stovek dalších žalob podaných obyvateli Zálivu, kteří kvůli úniku ztratili svá živobytí.
Samotná BP se vlastním vyšetřováním dobrala v září minulého roku k závěru, že její manažeři na plošině mohli výbuchu zabránit, kdyby správně posoudili výsledky testů cementového uzavření vrtu. Většinu viny ale svaluje na své partnery Transocean (vlastníka plošiny) a Halliburton (dodavatele cementové zátky, která se pod tlakem vrtu roztrhla).
Další informace:
BBC News US oil spill: 'Bad management' led to BP disaster
The Guardian BP cost-cutting blamed for 'avoidable' Deepwater Horizon oil spill
BBC News The failure of an industry
AFP US probe shares out 'systemic' blame for oil spill