V Mexickém zálivu se začíná opět těžit
Roman BurešAmerické regulační orgány vydaly první povolenku k hlubokomořské těžbě od loňské havárie na plošině BP. Výplata kompenzací obětem katastrofy přitom stále vázne.
Americká vláda vydala první povolenku pro hlubokomořskou těžbu v Mexickém zálivu od loňského výbuchu na plošině společnosti BP a následném úniku ropy. Společnost Nobel Energy bude moci těžit asi sto kilometrů od pobřeží Louisiany.
Dle zástupců americké vlády splnila korporace všechny bezpečnostní i ekologické podmínky, jež byly po loňské havárii výrazně zpřísněny. Podle nových pravidel bylo již vydáno také třicet sedm povolení pro těžbu v mělkých vodách, kde nejsou rizika havárie tak závažná.
Výbuch na plošině Deepwater Horizon zabil 20. dubna minulého roku jedenáct osob a způsobil největší ropnou katastrofu v dějinách Spojených států. Do vody uniklo bezmála pět milionů barelů ropy. Podle nezávislých vědců se jí většina stále drží u mořského dna a může ovlivňovat ekosystém zálivu po velmi dlouhou dobu.
„Toto povolení znamená významný milník pro nás i pro průmysl mořské těžby ropy a zemního plynu. Jde o velmi významný krok k bezpečnému využívání hlubokomořských zdrojů,“ prohlásil Michael Bromwich, ředitel amerického Úřadu pro správu a regulaci mořské energetiky.
„Povolenka byla vystavena z jednoho prostého důvodu: provozovatel úspěšně prokázal, že může hloubit hlubokomořský vrt bezpečně a je schopný vypořádat se s podmořským únikem ropy,“ dodal Bromwich s tím, že regulátoři předpokládají, že podobných povolení vydají více.
Společnost Noble Energy, která sídlí v Houstonu v Texasu, přerušila práce na svém hlubokomořském vrtu vloni v červnu, kdy americká vláda zavedla moratorium na hlubokomořskou těžbu v Mexickém zálivu. K obnovení činnosti by mělo dojít v průběhu prvního březnového týdne.
Těžební moratorium bylo zrušeno již v říjnu. Těžební společnosti ale musely prokázat, že jejich vrt splňuje nové, přísnější bezpečnostní předpisy.
Dubnové nehodě se podle amerických vyšetřovalů dalo zabránit, kdyby byly dodrženy všechny standardní bezpečnostní procedury. Dle oficiálního závěru komplexního šetření k ní vedla série špatných rozhodnutí manažerů společnosti BP a dalších korporací, kteří se snažili ušetřit čas a finanční prostředky.
Výplata kompenzací stále vázne
Více než sto tisíc žádostí o kompenzace za škody způsobené ropnou havárií společnosti BP nebude nikdy proplaceno. Prohlásil to v pondělí soudce Ken Feinberg, jenž dohlíží na vyplácení prostředků z dvacetimiliardového kompenzačního fondu. Fond musela ropná společnost vytvořit po dohodě s americkou vládou.
Feinberg je v poslední době kritizován za pomalý průběh vyplácení finančních odškodnění jak ze strany vlády Baracka Obamy, tak od obyvatel zálivu, kteří kompenzace požadují. Dle soudcova mínění je ale více než osmdesát procent ze zbývajících sto třiceti tisíc žádostí neplatných kvůli špatné nebo chybějící dokumentaci.
„Tady je problém, se kterým se neustále potýkám (…) asi osmdesát procent žádostí, které nám zbývá vyřešit, nemají potřebné důkazy,“ řekl Feinberg novinářům na tiskové konferenci ve Washingtonu. „A to je opravdu velké množství.“
Feinberg nevyloučil, že některé z žádostí budou ještě proplaceny, ale většina z nich je podle něj velmi špatně podložená. Řekl také, že je nepravděpodobné, že by společnost BP vyplatila na kompenzacích více než odložených dvacet miliard dolarů.
Všechny zbylé prostředky z kompenzačního fondu se podle dohody s Bílým domem vrátí zpět na účty ropné společnosti.
Další informace:
BBC News US grants first deepwater drill permit since Gulf spill
AFP US awards first deepwater permit post-Gulf spill
The Guardian BP fund lawyer to refuse 100,000 Gulf spill disaster claims