Vláda zatím v otázce limitů těžby nerozhodla
ČTKKabinet Petra Nečase se seznámil s aktualizací energetické koncepce předloženou ministrem průmyslu Martinem Kocourkem (oba ODS). Ministr má podle vlády do konce roku připravit návrh, který nebude v rozporu s programovým prohlášením.
Vláda se ve středu seznámila se zprávou o aktualizaci Státní energetické koncepce, usnesení kabinetu ale nepředjímá, zda budou, nebo nebudou prolomeny limity těžby hnědého uhlí v severních Čechách. ČTK to sdělil zdroj obeznámený s jednáním vlády.
Vláda uložila ministrovi průmyslu a obchodu Martinu Kocourkovi, aby do konce roku předložil vládě k projednání návrh aktualizace Státní energetické koncepce, která bude v souladu s programovým prohlášením vlády. To s prolomením limitů nepočítá.
Klíčovým bodem energetické koncepce je řešení problematiky teplárenství, které se potýká s klesajícími dodávkami uhlí. Kocourek navrhuje, aby se po roce 2015 mohly těžební společnosti v severních Čechách dohodnout na případné těžbě uhlí za limity s majiteli dotčených pozemků. „Je potřeba zdůraznit, že bez souhlasu vlastníků pozemků se těžit nebude," sdělil agentuře zdroj z jednání vlády.
Aktualizace Státní energetické koncepce navazuje na závěry pracovní komise pro teplárenství sestavené ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO). Podle ní v příštích třech letech kvůli nedostatku hnědého uhlí výrazně vzrostou ceny tepla. Vláda by tak měla včas rozhodnout, jak tento problém bude řešit. Podle mluvčího MPO Pavla Vlčka jednání vlády o energetické koncepci teprve odstartovalo diskusi kabinetu o tom, kterým směrem se vydá české teplárenství spojené s těžbou uhlí.
V případě zachování současného stavu se podle odborníků rozpadne centrální zásobování teplem, které nebude mít k dispozici uhlí. Teplo budou odběratelé získávat z jiných zdrojů, jako například plynu nebo biomasy, tím však vzroste jeho cena.
Těžbu uhlí za hranicí těžebních limitů v případě dohody mezi firmami a majiteli pozemků nedávno připustil také premiér Petr Nečas. „Pokud by došlo k dohodě mezi důlními společnostmi a majiteli pozemků, pak bude nastartován správní proces, který může, a také nemusí vést k zahájení těžby v předmětném území," řekl.
Vlček upozornil, že v zájmu zvýšení právních jistot občanů žijících za územními ekologickými limity je nutné odstranění vyvlastňovacích paragrafů z horního zákona. Do roku 2014 vláda s prolomením limitů nepočítá.
Územní limity vymezily území pro těžaře už v roce 1991, jenže hlavně mostecký Czech Coal se s jejich existencí nechce smířit. Prolomení limitů by v důsledku znamenalo třeba zbourání dvoutisícového města Horní Jiřetín a dalších obcí, přičemž by se rypadla přiblížila na pět set metrů k domům třicetitisícového Litvínova.