Vláda na svém středečním zasedání projednává i návrh ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka (ODS), exšéfa ČEZu, aby o prolomení limitů těžby uhlí napříště už nerozhodovala vláda jako celek, ale pouze Kocourkův úřad.
I přes vládní krizi má středeční jednání kabinetu řádný program. Vláda mimo jiné projedná další postup v aktualizaci Státní energetické koncepce. Klíčovým bodem je řešení problematiky teplárenství, které se potýká s klesajícími dodávkami uhlí. Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek navrhuje, aby se po roce 2015 mohly těžební společnosti v severních Čechách dohodnout na případné těžbě uhlí za limity s majiteli dotčených pozemků. Jak poukazují zelení, Kocourkův návrh znamená, že se napříště budou limity řešit již pouze v rámci resortu MPO.
„Koalice se ovšem zavázala, že limity těžby zachová a legislativně zajistí. Pokud panu ministru Kocourkovi pojmy ,legislativní zajištění' a ,zrušení' splývají, měl by svoji funkci ministra legislativně zajistit,“ komentoval plány na prolomení těžebních limitů ze strany ministra průmyslu i premiéra Jan Rovenský, vedoucí energetické a klimatické kampaně Greenpeace ČR.
Podle materiálů, které již z Kocourkova úřadu unikly, je zřejmé, že limity těžby jsou jen jedním z kontroverzních bodů jeho koncepce. Na rozdíl od obdobných dokumentů Evropské komise nebo jiných členských zemí EU počítá SEK například jen s velmi malým podílem obnovitelných zdrojů energie, sází extenzivně na klasické uhelné a jaderné zdroje a uvažuje i o obnovení těžby uranu. Podle Josefa Jadrného, předsedy sdružení Naše Podještědí, se přitom těžba nevyplácí: „Spojovat naše elektrárny s českým uranem je naprosto špatná úvaha," uvedl ke Kocourkově záměru v pondělí.
Ministři také posoudí návrh ministerstva zemědělství zrychlit výstavbu protipovodňových opatření podél řeky Bečvy. Hlavní protipovodňovou stavbou v oblasti má být suchý poldr u Teplic nad Bečvou na Přerovsku. Miliardový projekt brzdí problémy s pozemky, kvůli kterým se stavba dlouhodobě odkládá.
Kabinet bude mít na stole také aktualizovanou exportní strategii ČR, která počítá s vytvořením takzvané mapy oborových příležitostí. Tuzemští exportéři tak zřejmě v budoucnu budou mít možnost využívat databázi, která jim poskytne informace o perspektivních obchodních příležitostech v zahraničí.
Dále vláda projedná prodej nemovitostí Správy železniční dopravní cesty v hodnotě přes 26 milionů korun či žádost Českého telekomunikačního úřadu na dodatečných 19 milionů korun na nové pracovníky. Nestíhá totiž řešit účastnické spory o peněžní plnění, kam spadají hlavně spory o platby mezi operátory a jejich zákazníky. Úřad letos hospodaří se schválenými výdaji 628 milionů korun.