Stát se podle Věcí veřejných nemůže zbavit odpovědnosti za ochranu Litvínova a dalších severočeských obcí ohrožených těžbou uhlí tím, že nechá po roce 2015 rozhodnutí o těžbě pouze na majitelích pozemků a těžařích.
Za porušení koaliční smlouvy a programového prohlášení by Věci veřejné podle svého dnešního prohlášení považovaly návrh na prolomení těžebních limitů na severu Čech v připravované státní energetické koncepci. V případě spekulativního navýšení cen uhlí hrozí nejmenší vládní strana těžařům zavedením zvláštní daně.
Věcem veřejným se nelíbí, že ministr průmyslu Martin Kocourek (ODS) nakousl minulý týden ožehavé téma bez konzultace s koaličními partnery. Podle doporučení Kocourkovy komise by měl od roku 2015 případný postup těžby za limity záviset jen na dohodě vlastníků pozemků, pod kterými se uhlí nachází, a těžebních společností.
Kocourkova komise byla ale od počátku předmětem ostré kritiky odpůrců prolomení limitů. Podle nich měla jen vytvořit zdání nezávislého hodnocení, protože ve skutečnosti do ní byli vybrání pouze příznivci prolomení územních limitů.
Komise přišla se závěrem, že v roce 2013 bude teplárnám kvůli těžebním limitům chybět pět až šest milionů tun uhlí ročně. Ekologické organizace Greenpeace, Hnutí Duha a místní odpůrci prolomení limitů už dříve usvědčily tento argument z průhledné účelovosti, poněvadž těžba by se v žádném případě nemohla dostat do oblasti za územními limity před rokem 2020.
Vyhrožování těžařů a tepláren, že ceny tepla by mohly v příštích třech letech vzrůst o více než dvojnásobek, tak obhájci územních limitů označili za účelovou propagandu. K této argumentaci se dnes připojily Věci veřejné. I podle vládní strany jde o kampaň společnosti Czech Coal, která má o vytěžení uhlí za limity zájem. V případě, že ceny spekulativně navýší, hrozí VV uvalením zvláštní daně.
Věci veřejné obvinily těžaře, že se pokoušejí vzít za rukojmí stovky tisíc zákazníků tuzemských tepláren, kterým by spekulativní zvýšení ceny uhlí mohlo zdražit teplo. „Zapomínají, že výhradním vlastníkem uhlí, které těží, je stát. Pokud nás zkusí vydírat zvyšováním cen tepla, obrátí se to nakonec proti nim," uvedl v tiskové zprávě lídr Věcí veřejných ministr dopravy Vít Bárta.
Ministr Kocourek už minulý týden řekl, že vláda dodrží své programové prohlášení — limity nebudou prolomeny do roku 2014. V zájmu zvýšení právních jistot občanů žijících za územními ekologickými limity chce ministr vládě navrhnout co nejrychlejší odstranění vyvlastňovacích paragrafů z horního zákona.
Pak by byla další těžba možná jedině v případě jasné a dobrovolné dohody mezi stávajícími vlastníky a těžební společností, což umožní ukončit platnost územních ekologických limitů. Stát by neměl případné pokračování těžby vynucovat vyvlastněním, ale ani brzdit územními limity, míní Kocourek.
Ekologické organizace to označily za alibismus, který připravuje půdu k prolomení limitů, poněvadž je jasné, že nikoli všichni vlastníci budou ochotni své domy prodat. Greenpeace rovněž upozornili, že nejde jen o vlastnictví domů, ale také o ochranu krajiny; kvalita života v Litvínově by hrubě utrpěla tím, pokud by povrchový důl dospěl do vzdálenosti pouhých několika set metrů od okraje města.
Předseda Věcí veřejných Radek John dnes připomenul, že všechny strany současné koalice garantovaly zachování limitů těžby už před volbami. „Stvrdily jej koaliční smlouvou a programovým prohlášením vlády. My své voliče rozhodně nezradíme a jsme přesvědčeni, že o ničem takovém vážně neuvažují ani naši partneři," uvedl.
Územní limity těžby hnědého uhlí v severních Čechách byly přijaty už v roce 1991. Rozdělily uhelná ložiska na oblasti, kam těžaři v budoucnu smějí, a kam ne, především kvůli ekologickým dopadům a možnému bourání obcí.
Kdyby limity padly, těžební oblast by se mimo jiné posunula pár set metrů od Litvínova a srovnala by se zemí obec Horní Jiřetín. O jejich prolomení usiluje pouze Czech Coal, zbylé dvě hnědouhelné společnosti je respektují.