Happening na Národní třídě: Vyvlastňování kvůli uhlí jednadvacet let po Listopadu?
Jiří GuthKromě studntů a nespokojených Pražanů, demonstrovali dnes v Praze i ekologové: chtějí funkční demokracii, chrání vlastní domovy a severočeskou krajinu. A kontrolují, jak vláda plní vlastní sliby.
Aktivisté hnutí Greenpeace a občanského sdružení Kořeny protestovali 17. listopadu dopoledne na Národní třídě proti vyvlastňování soukromých pozemků kvůli těžbě uhlí. Agentura Mediafax uvedla, že demonstranti vyzvali vládu Petra Nečase (ODS), aby neotálela s novelizací horního zákona.
„Vyvlastňování 21 let po Listopadu," „Neodkládejte změnu horního zákona“, stálo na transparentech, které třímaly tři desítky protestujících. Mezi nimi byli kromě ekologických aktivistů také obyvatelé Horního Jiřetína a Litvínova.
„Ačkoliv od pádu komunistického režimu uplyne letos již 21 let, v České republice stále platí horní zákon z roku 1988, který umožňuje vyvlastňování. Právě existence totalitních vyvlastňovacích paragrafů, které bez úhony přežily až dodnes, vážně ohrožuje budoucnost Horního Jiřetína, Černic a dalších severočeských měst a obcí, pod nimiž se nachází hnědé uhlí,“ uvedli demonstranti v tiskové zprávě.
Ministři by proto neměli odkládat rušení příslušných paragrafů horního zákona, které umožňují zábor soukromých pozemků kvůli těžbě uhlí.
„Mezi slušnými lidmi je zvykem, že se sliby plní, a že se plní v termínu. Doufám, že pan premiér Nečas a jeho ministři to vidí stejně. Zrušení vyvlastňovacích paragrafů nám konečně poskytne jistotu, že pokud své domy neprodáme dobrovolně, nezkusí nám je nikdo vzít násilím,“ cituje Mediafax místostarostu Horního Jiřetína Vladimíra Buřta.
Sdružení Kořeny a hnutí Greenpeace připomínají, že se koaliční strany zavázaly přijmout do konce roku 2011 novelu horního zákona z roku 1988, která by vyvlastňování znemožnila.
„Uplynuly čtyři měsíce, ale oficiální práce na slíbené novele dosud nezačaly. V programu legislativních prací vlády byla dokonce navržena až na jaro 2012, a to pouze ve formě věcného záměru,“ předvádějí aktivisté kvalifikovanou kontrolu vlády v praxi.
„Vládou slíbená novela je technicky triviální: jde o zrušení čtyř řádků textu bez náhrady. Nechce se věřit, že ministerstvo průmyslu pod vedením pana Kocourka je tak nevýkonné, že by na přípravu takového návrhu potřebovalo rok a půl času. Pokud se ministerští úředníci sympatizující s uhlobarony rozhodli po vzoru sira Humphreyho sabotovat politické závazky vlády, doufáme, že si to politici nenechají líbit,“ sdělil agentuře Mediafax Jan Rovenský z hnutí Greenpeace.