Praha si připomíná 17. listopad rituály i novými protesty
ČTKPrahou projdou 17. listopadu průvody spokojených i nespokojených občanů. Květiny položí bývalí i současní politici. Kde protesty proti dnešku převáží nad vzpomínáním?
Češi si ve středu připomenou historické události spojené se 17. listopadem, kdy proti studentům v roce 1939 krvavě zakročili němečtí nacisté a o padesát let později komunistická moc. Den boje za svobodu a demokracii uctí na tradičních místech nejvyšší představitelé státu. K protestům využijí listopadové výročí někteří aktivisté.
Pietní vzpomínka na oběti nacistického režimu se koná dopoledne u Hlávkovy koleje. Setkání se zúčastní i prezident Václav Klaus. Nacisté 17. listopadu po předcházejících studentských demonstracích, kdy byl zabit Jan Opletal, uzavřeli všechny české vysoké školy, některé studenty popravili a mnohé odvlekli do koncentračních táborů.
Studentský pochod roku 1989, který odstartoval takzvanou sametovou revoluci a pád komunistického režimu, si politici a občané připomenou tradičně na Národní třídě, večer se pietní akce přesunou do katedrály svatého Víta na Hradě. Oslavy 17. listopadu letos ovšem nebudou tak rozsáhlé jako loni, kdy si ČR připomínala dvacet let obnovení demokracie.
Na Národní třídu si přijdou historický protest proti komunistickému režimu během dne připomenout exprezident Václav Havel, nynější hlava státu Klaus i premiér Petr Nečas. Předseda vlády přijde na Národní třídu v 10:45, Klaus v 11 hodin. Oba ústavní činitelé se tak v místě vzpomínky na listopadové události zřejmě setkají. Kolem půl dvanácté se na Národní třídu chystá i končící primátor Prahy Pavel Bém. Havel si tam přijde 17. listopad připomenout ve 13 hodin. Odpoledne se zúčastní také debaty v Divadle Archa.
Oficiální akce spojené s listopadovým výročím vyvrcholí v 18 hodin v katedrále svatého Víta. Po úvodní modlitbě vystoupí s projevem Klaus, zástupci církve a univerzit. Na závěr programu zazní Mozartovo Requiem.
Občanské sdružení Opona, které k loňskému dvacetiletému výročí sametové revoluce uspořádalo průvod z Albertova a celovečerní koncert na Národní třídě, letos připravilo skromnější vzpomínku na 17. listopad. V klubu Rock Café na Národní třídě zorganizovalo vystoupení nezávislých kapel z ČR a Polska. Součástí večera bude také premiéra dokumentu Jana Foukala The making of, natočeného při loňských oslavách 17. listopadu v Praze. Dokumenty spojené s listopadovým výročím budou lidé od 21 hodin moci sledovat také na podestě Nové scény Národního divadla.
Iniciativa „Vzdělání není zboží“ chystá v centru Prahy protestní pochod proti komercionalizaci vysokého školství a vládním škrtům. Aktivisté sdružení Kořeny a Greenpeace svolali na dopoledne na Národní třídu happening proti vyvlastňování v místech těžby hnědého uhlí. Protest na Václavském náměstí organizují i odpůrci pražské koalice mezi občanskými a sociálními demokraty.