Greenpeace vedou kampaň Paroubkovými ústy
Redakce DR„Nechám zbourat Horní Jiřetín. Já žiju v Praze,“ říká z upravených předvolebních billboardů Jiří Paroubek.
Aktivisté Greenpeace a místního občanského sdružení Kořeny dnes dopoledne v severních Čechách upravili billboardy Jiřího Paroubka ve snaze poukázat na jeho benevolentní postoj k těžbě uhlí. Paroubkovy předvolební sliby nahradili slogany „Nechám zbourat Horní Jiřetín. Já žiju v Praze!“ a „Jde mi o uhlí, ne o lidi“.
Ekologové uvedli, že tak chtějí vyplnit „politováníhodnou mezeru v předvolebním marketingu severočeské ČSSD“. Jiří Paroubek dal najevo, že by mu nebylo proti mysli zbourat Horní Jiřetín a Černice, a otevřít tak těžebním firmám cestu k uhlí pod nimi, ačkoli takový krok podmiňuje konáním krajského referenda. Greenpeace vadí, že z Paroubkových předvolebních plakátů se volič tuto skutečnost nedozví.
„Vyhánění lidí z domovů není program hodný nejstarší české demokratické strany,“ uvedl dnes Jan Rovenský, vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR a dodal: „Pan předseda Paroubek se bohužel vyhýbá jasné odpovědi na otázku, zda je pro něj přijatelné kvůli uhlí vyvlastňovat, či nikoliv. Pokud nikoliv, neměl by podporovat prolomení limitů, které lidi v Horním Jiřetíně před vyvlastňováním spolehlivě chrání. Pokud ano, měl by přestoupit do KSČM.“
Na otázku Deníku Referendum, zda jsou si Greenpeace vědomi, že vyvlastňování například v případech dálnic dnes obhajuje ve stejné míře pravice, Rovenský odpověděl: „To samozřejmě dobře víme, ale s Horním Jiřetínem a Černicemi to nesouvisí. Zde jsou pro jenom komunisté a možná Jiří Paroubek. I v ČSSD je řada lidí proti prolomení limitů. Proti je také ODS, TOP 09 či Věci veřejné a samozřejmě Strana zelených. Upřímně můžu říct, že nás postoj vedení ČSSD šokoval. Pokud jsme vůbec čekali tlak na prolomení limitů, čekali jsme ho od české pravice. Že s tím přišel Paroubek a pravice je nakonec proti, to úplně postrádá logiku,“ uvedl Rovenský.
Platné usnesení Pithartovy vlády o limitech těžby z roku 1991, posléze potvrzené usnesením Topolánkovy vlády z roku 2008, chrání majitele nemovitostí v Horním Jiřetíně a Černicích mimo jiné i proti vyvlastnění. V případě prolomení limitů by firma Czech Coal mohla proti těm, kteří nebudou ochotni své domovy prodat, použít platné ustanovení horního zákona z roku 1988, jež vyvlastňování umožňuje.
Většina vlastníků přitom své domy opustit nehodlá. Ondřej Hogen z občanského sdružení Kořeny dnes prohlásil: „Moje rodina žije v Horním Jiřetíně již od 19. století. Svůj domov nikdy neprodáme a většina sousedů to vidí stejně. Pražáci nám nemají co bourat město, navíc kvůli uhlí, které není potřeba.“
Letos zveřejněná energetická koncepce „Chytrá energie“ potvrdila, že české domácnosti a průmysl mohou mít dostatek energie, aniž bychom museli rozšiřovat uhelné doly či zvyšovat naši závislost na dovozu ruského plynu či rozšiřovat jaderné elektrárny.
Jiří Paroubek se netají svým postojem, že by limity rád prolomil. Aby se vyhnul odpovědnosti za toto nepopulární rozhodnutí, odvolává se na krajské referendum. „Referenda o limitech se nebojíme, průzkumy veřejného mínění jednoznačně ukazují, že pokud by se konalo zítra, drtivou většinou bychom vyhráli,“ vysvětluje Hogen, „ale věčné zpochybňování limitů ze strany politiků, jako je pan Paroubek, způsobuje, že stále žijeme v nejistotě.“
Při akci Greenpeace billboardy nijak nepoškodili — odstranění jejich nových částí je snadné a původní obsah pod nimi nijak neutrpěl. „Nejde o žádný vandalismus, ale o legitimní projev občanské neposlušnosti, za který jsme samozřejmě připraveni nést následky,“ uvedla tisková mluvčí Greenpeace Lucie Jakešová a dodala: „Budeme pokračovat v dalších městech a nepřestaneme, dokud se pan Paroubek k otázce vyvlastňování jasně nevyjádří. Zaměříme se i na méně významné politické spojence uhlobaronů — KSČM, Suverenitu a Zemanovce.“