Paroubek chce v Ústí prohrát volby, je pro prolomení limitů
Jan MiesslerLimity existují nejen v těžbě uhlí, ale i v trpělivosti voličů. Které z nich prolamuje Jiří Paroubek v Podkrušnohoří, nyní není ještě jasné. Naopak, jeho spojenci už známi jsou: komunisté, TOP09 i SPO.
Krajským referendem by rád Jiří Paroubek osladil obyvatelům Horního Jiřetína hořkou pilulku, kterou budou muset po jeho pondělním tiskovém prohlášení spolknout. Předseda nejsilnější politické strany, který na Ústecku zároveň vede sněmovní kandidátku, by rád prolomil limity na těžbu uhlí. To by pro Horní Jiřetín znamenalo konec.
„Já osobně prolomení limitů těžby podpořím," uvádí Paroubek jednoznačně téměř na konci pondělní tiskové zprávy. „Prolomení těžebních limitů v severních Čechách by mělo zásadní dopad na snižování nezaměstnanosti v regionu, která hrozivě roste. Mělo by však také významné pozitivní dopady na zvyšování strategie energetické bezpečnosti České republiky," tvrdí dále Paroubek.
Nakolik by se tyto pozitivní dopady týkaly také obyvatel Horního Jiřetína ale Paroubek neuvádí. A jeho argumentaci rovněž zpochybňují lidé z vedení obce: „K hloupým argumentům zastánců prolomení limitů patří nutnost uhlí pro energetickou soběstačnost státu, zdaleka nejhloupějším argumentem je ale hrozba nezaměstnanosti. Určitě by nebylo systémové prodlužovat o pár let agónii povrchového lomu při zachování pár pracovních míst. Stačí se podívat, jak se zaměstnanost vyvíjela po privatizaci dolů. Těžaři propustili dvanáct z celkem šestnácti tisíc horníků, nyní tedy v dolech pracuje jen pětadvacet procent původního stavu," citovala ČTK místostarostu Horního Jiřetína Vladimíra Buřta (SZ).
O případném prolomení by sice podle Paroubka měli rozhodnout občané v krajském referendu, to ale v době předvolebních slibů není příliš velká záruka. Paroubek se totiž jednoznačně nevyjádřil, že pouze v referendu vyjádřený souhlas by byl nezbytnou podmínkou pro těžbu za limity. Navíc pokud by ČSSD za krajské referendum bojovala stejně zapáleně jako například za přímou volbu prezidenta, mohlo by se krajské referendum uskutečnit klidně až poté, co by v severních Čechách už vůbec žádné uhlí nezbylo.
Proti prolomení: ODS a Zelení. Pro: ČSSD, TOP09, Zeman a zřejmě i KSČM
Prolomení limitů nejhlasitějí odmítá Strana zelených, jejíž ústecký lídr do parlamentních voleb Martin Bursík si dokonce v ohroženém Horním Jiřetíně otevře hlavní stan. Bursík také ještě coby ministr nechal vypracovat vládní novelu těžebního zákona, která by za možností těžit za limity udělala definitivní tečku. Návrh ale Fischerova vláda za podivných okolností stáhla a Bursík ji za to obvinil z korupce a nahrávání uhelným lobbistům.
Proti prolomení je také ODS, i když mnohem opatrněji. „Krajina si zaslouží, aby se už nedevastovala," citoval server Aktuálně.cz volebního lídra ODS Petra Gandaloviče. Podle krajského místopředsedy ODS Vladislava Rašky je strana „v současnosti" proti prolomení. ODS ale nemá na severu Čech ve srovnání s jinými regiony příliš silnou pozici.
Kalouskova TOP09 se naopak prolomení zastává, navíc by ráda budovala ještě další jaderné bloky. Její ústecký lídr Jaromír Drábek dokonce loni prohlásil, že prolomení bude nevyhnutelné. „Žel jsme promarnili dobu, kdy bylo možné včas budovat další energetické zdroje z jádra. Je zřejmé, že alternativní zdroje energie naši spotřebu nikdy nepokryjí, nezbývá proto než racionálně počítat s tím, že těžební limity prolomeny s největší pravděpodobností budou. Rozhodně mne to netěší, ale neexistuje jiná cesta. Důležité je dokončit zdroje jaderné energie tak rychle, aby nedošlo ke zdevastování dalších, dosud nevytěžených ploch severočeské pánve," uvedl Drábek pro deník Právo.
Krajský předseda KSČM Oldřich Bubeníček uvedl, že jeho strana zatím pozici ke klíčovému tématu severočeské volební kampaně nemá, v principu ale podle všeho není proti. Stejně jako ČSSD mluví komunisté o referendu, které by se k věci mělo uskutečnit.
Straně SPO Miloše Zemana prolomení limitů nevadí, její lídr naopak minulý týden prohlásil, že prolomení bude nutné, aby nebylo třeba dovážet uhlí do severočeských elektráren odjinud. Hovořil přitom o stejném důvodu jako Paroubek: Klíčová je podle Zemana především zaměstnanost v regionu.
Názorový přemet ČSSD?
Ekologové považují pondělní prohlášení Jiřího Paroubka za další z jeho názorových přemetů. Zatímco ještě na podzim roku 2008 vydaly Greenpeace, Hnutí Duha a sdružení Kořeny společné tiskové prohlášení, ve kterém Sociální demokracii očišťují z nařčení, že by snad chtěla prolamovat limity, jejich pondělní prohlášení má zcela jiný tón: Paroubkův soukromý názor rozeslaný Lidovým domem jako oficiální tisková zpráva je podle nich v rozporu s půl roku starým programem strany do podzimních parlamentních voleb.
„Pro pana Paroubka jsou dobré vztahy s panem Tykačem a odboráři z Czech Coal zjevně důležitější, než loňské sliby voličům," uvedla Tereza Otcovská z litvínovského sdružení Kořeny, podle které by měl Paroubek přijet do Horního Jiřetína svoje slova vysvětlit.
Podle Jana Rovenského z Greenpeace jsou Paroubkovy argumenty podezřele podobné argumentům těžařských společností, které své názory v minulosti pravidelně prezentovaly v placených inzertních přílohách severočeských mutací některých celostátních deníků. „Pan Paroubek uvedl, že hlavním důvodem, proč prolomení limitů už zase podporuje, je boj proti nezaměstnanosti. Zjevně si popletl příčinu a následek — hospodářská a sociální závislost regionu na těžbě uhlí strukturální nezaměstnanost nepotlačuje, ale naopak vytváří. Další prohlubování této závislosti je cestou do pekel,“ shodnul se Rovenský s místostarostou Horního Jiřetína Vladimírem Buřtem.
Sociální demokraté měli i v minulosti široké spektrum názorů na prolomení limitů. Zatímco stínový ministr průmyslu a obchodu Milan Urban v roce 2004 prohlásil, že „limity jsou pozůstatkem posttotalitní doby, kdy ještě neexistovaly základní demokratické právní principy" a obratem od ekologů dostal anticenu Zelená perla, stínový ministr životního prostředí za ČSSD Petr Petržílek ekologům opakovaně potvrzoval, že strana prolomení limitů nepřipustí.
Petržílek se dokonce nedávno v Parlamentních listech pustil do Bursíka, když vzhledem k nařčením ohledně spolupráce ex-předsedy Zelených s uhlobarony zpochybnil jeho osobní integritu. „Bude-li za Stranu zelených kandidovat Martin Bursík, nemohou zůstat důvěryhodnou ekologickou alternativou. Nevím, zda Martin Bursík někdy usiloval o prolomení těžebních limitů, nicméně jeho smluvní závazek s Mosteckou uhelnou skutečně podezřelý je," napsal Petržílek počátkem letošního února.
Další informace:
Aktualne.cz Paroubek chce kvůli uhlí zbourat severočeské obce
iDnes.cz Paroubek i Zeman by kvůli uhlí bourali obce, ODS i zelení jsou proti
ČTK Paroubek je pro prolomení těžebních limitů
Parlamentní listy Petržílek (ČSSD): Martin Bursík je zcela nedůvěryhodný