Profil čtenáře:
Otakar Bureš

OB
Profese: null

Přihazuju ještě tipy z trochu jiných vod i dob: 60. léta a Synkopy 61 Válka je vůl: https://www.youtube.com/watch?v=VJcMXC4m5rM a z 90. let Marušku Malomocnosti prázdnoty - nově v dvojjazyčné verzi: https://www.youtube.com/watch?v=iaoyMd2BR7w

Filipe, zmiňujete Schmittův Grossraum, ale myslím, že důležitější je v tomto kontextu Mackinder a jeho teorie Heartlandu (Schmitt na tom sám staví) - ostatně odkazujete na ni, mám dojem, v té vsuvce o "námořním" světě Západu (na okraj: Kennan, Kissinger, Brzezinski tím byli taky odkojeni).

Možná bychom měli politiku začít budovat na jiných (kosmopolitních a přitom lokálně a regionálně zakotvených) základech, než je geopolitika - v Rusku i všude jinde.

V pátek prošel zákon i americkou sněmovnou v poměru 220 ku 207 hlasům. Prezident by jej měl podepsat příští týden.

Autor knižní předlohy Klubu rváčů, Chuck Palahniuk, reagoval, že ho čínská úprava nepřekvapila. Čínský závěr se totiž více blíží jeho původnímu románu než závěr Fincherova filmu. V USA jsou podle Palahniuka jeho knihy také zakazované - v některých školách nebo v texaských věznicích - a mnohá vydání knihy jsou po celém světě bez jeho souhlasu upravovaná, aby končila jako ve filmu. Poprask propuká až v případě Číny. S ironií ovšem dodal: “This is SUPER wonderful! Everyone gets a happy ending in China!”

https://www.theguardian.com/film/2022/jan/27/fight-club-author-chuck-palahniuk-praises-chinese-cut-super-wonderful