Profil čtenáře:
Naďa Johanisová

Profese:

Děkuji za velmi zajímavý a dobře napsaný článek k závažnému tématu.

Děkuji za tento článek, který střízlivě a zasvěceně shrnuje uvedené bolestné téma. Politické jednání EU i ČR v této otázce je ostudné a usvědčuje nás z pokrytectví ve věci lidských práv i právního státu ("rule of law"), které, jak autor dokládá, skutečně končí na hranici EU. Celá věc se ještě komplikuje tím, že jedna z důležitých příčin, proč lidé musejí opouštět své domovy, je právě bezohledná ekonomická expanze Evropy v minulosti i současnosti, která se často děje na úkor zemí Afriky či Asie a jejíž současným důsledkem je klimatický rozvrat.

Děkuji za upřímně, zasvěceně a kultivovaně napsanou esej, která mi rozšířila obzory.

Děkuji za velmi zajímavý článek. Úplně jsem ale neporozuměla, zda chystaná taxonomie bude součástí nějaké direktivy a bude pro banky v EU povinná? Plus také nerozumím závěrečné poznámce. Banky přece nemusí zajímat, zda se projekt prodraží, naopak je to pro ně výhodné, protože pak mohou poskytovat další úvěry...?

Děkuji za zajímavý a dobře napsaný článek. Zcela souhlasím s autorem, že HDP jako indikátor tzv. bohatství nechává stranou nepeněžní sféru, jako jsou práce v domácnosti, které tím pádem jakoby nemají ekonomickou hodnotu. Navíc HDP neregistruje samozásobitelství a ani ochuzení v podobě čerpání přírodních zdrojů. Takže i když roste, může indikovat ne vyšší bohatství, ale ochuzení o sociální či přírodní kapitály, které potřebujeme ke šťastnému životu. S ekonomickým růstem roste i spotřeba energie a s ní oteplování planety. A zároveň je na růstu ekonomika závislá. Toto dilema a jak ho vyřešit by mělo být obsahem veřejné diskuse. Bohužel tomu tak prozatím není.