Ústavní soudci mají návrh zrušit podzimní část reforem
Vratislav DostálV pondělí Ústavní soud vyhlásí, jak rozhodl o balíčku škrtů, které Nečasův kabinet prosadil v loňském listopadu ve stavu legislativní nouze. Podle Aktuálně.cz připravila soudkyně Eliška Wagnerová návrh, který dává stížnosti za pravdu.
O návrhu ČSSD na zrušení celého vládního balíčku škrtů v sociální oblasti bude jasno v pondělí. Ústavní soud svolal na 14. března veřejné vyhlášení nálezu. Kvůli návrhu sociálních demokratů vyslýchal na dvou jednáních jako svědky premiéra Petra Nečase a předsedkyni Poslanecké sněmovny Miroslavu Němcovou z ODS.
Dokazování v kauze už skončilo, padly závěrečné návrhy. V pondělí tak soud jen vyhlásí, jak rozhodl o balíčku škrtů, které Nečasův kabinet prosadil v loňském listopadu ve velkém spěchu. Údajně proto, aby se nezdržela příprava státního rozpočtu. Pro to, aby mohl soud zrušit části zákonů, musí ale zvednout ruku hned 9 z 15 ústavních soudců.
Redakci internetového deníku Aktuálně.cz se podařilo zjistit, že soudkyně Eliška Wagnerová připravila návrh, který dává stížnosti socialistů údajně za pravdu. „Návrh Wagnerové, která je zpravodajkou stížnosti, budou nyní posuzovat další ústavní soudci. Pokud její verdikt posvětí, přestanou změny platit. V důsledku to bude mimo jiné znamenat, že vláda nedodrží schválený rozpočet,“ píše Aktuálně.cz.
Autoři textu si prý z několika zdrojů od soudu ověřili, že návrh Wagnerové nenavrhuje zrušit úsporné zákony zpětně, ale k určitému datu, čímž by dal Ústavní soud parlamentu prostor, aby zákony přijal znovu, a tedy v řádných lhůtách.
Ústavní soud by tak potvrdil názor opozičních sociálních demokratů, kteří tvrdí, že stav legislativní nouze nelze zneužívat k omezování práv opozice. ČSSD totiž zpochybňuje především proces přijetí zákona parlamentem. Stížnost hovoří o extrémní svévoli vládní většiny. Vláda prý totiž omezila práva opozice tím, že zneužila stav legislativní nouze, svolala mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny a znemožnila obecnou rozpravu. Sociální demokracii se nelíbí ani to, že vláda nechala návrh projednat Senátem v předvolebním složení.
„Předmětem této stížnosti není materiální obsah sedmnácti novel zákona, kterými se redukují sociální dávky. Jediným předmětem řízení je procedura a její ústavnost a legitimita," uvedl pro Aktuálně.cz již před časem předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. „Musíme posoudit, kam až může parlament při využívání procedurálních ustanovení jednacího řádu zajít a kde je mez, kterou by neměl překročit," doplnil Rychetský.
„Sociální demokracie je přesvědčena, že je společensky i politicky nepřijatelné, aby současná vláda Petra Nečase postavila své nespravedlivé reformní zákony z dílny Ministerstva práce a sociálních věcí, kterými spustila plošné škrty v sociální oblasti, na účelovém zneužití stavu legislativní nouze,“ myslí si například statutární místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka.
A Bohuslav Sobotka si myslí, že argumenty sociálních demokratů jsou silné a návrh má před soudem šanci na úspěch. „(Němcová) nedokázala vysvětlit ten dramatický spěch, který vláda uplatnila při projednávání osmnácti novel důležitých zákonů, které se týkaly podstatných sociálních práv občanů. Ve skutečnosti ani neuvedla důvody, proč by měl být uplatňován stav legislativní nouze v situaci, kdy se pouze projednává rozpočet — tak jako každý rok," uvedl po jednání mimo jiné Sobotka.
Naopak Nečas před ústavními soudci uvedl, že pokud by vláda neprosadila balíček úspor v sociální oblasti do konce minulého roku, vznikly by škody v řádu desítek miliard korun. Hrozbou prohloubení rozpočtového schodku Nečas omlouval to, že vláda balíček prosadila v parlamentu nezvykle rychle — ve stavu legislativní nouze.