Irské republikány stál přístup ke krizi vládu, zelení naprosto propadli
Roman BurešV pátečních volbách do irské poslanecké sněmovny uspěla historicky většina opozičních stran. Výrazně posílili také nezávislí. Léta vládnoucí Fianna Fáil naopak ztratila tři čtvrtiny křesel a donedávna koaliční zelení se do Dáilu vůbec nedostali.
V předčasných irských volbách do dolní parlamentní komory (Dáil Éireann) zvítězila dle očekávání pravicová strana Fine Gael. Společně s Labouristickou stranou a nezávislými kandidáty získala největší počet křesel v historii. Posílila i národovecká a konzervativně-levicová strana Sinn Féin, ze které se podle analytiků stala po dlouhé době opět významná politická síla.
Bývalá tradiční republikánská a dlouho vládnoucí strana Fianna Fáil naopak utrpěla drtivou porážku. Podle irského tisku ji voliči potrestali převážně za ekonomický kolaps země a nutnost zachránit hospodářství sanační půjčkou od Mezinárodního měnového fondu a Evropské centrální banky (ECB). Po sedmdesáti letech u moci teď nejspíše skončí v opozici.
V celkovém součtu mandátů, jež ovšem stále není oficiálně potvrzen, získala Fine Gael 65 mandátů ze 166. Levicově středová irská Labouristická strana bude mít čtyřicet poslanců. Fianna Fáil ztratila tři čtvrtiny mandátů a zůstala s odstupem na třetím místě se čtrnácti poslanci.
Fine Gael posílila oproti posledním volbám o osm křesel, labouristi dokonce o jedenáct. Sinn Féin si polepšila o devět mandátů, a získala tak pouze o jednoho poslance méně než Fianna Fáil. Drtivě propadla naopak menší strana bývalé vládní koalice irská Strana Zelených, která se tentokrát do dolní komory irského parlamentu vůbec nedostala.
Výrazně si ale polepšila jiná alternativní uskupení a nezávislí, jež budou mít v novém Dáilu 14 zástupců. Jsou mezi nimi například levicoví aktivisté nebo zastánci legalizace marihuany.
Co bude dál?
Předseda Fine Gael Enda Kenny by chtěl mít vládní koalici sestavenou již tento týden. Hned v pondělí proto zahájil povolební jednání s Labouristickou stranou.
Kenny má rovněž v plánu už v pátek odcestovat do Finska na jednání Evropské lidové strany. Tam se chce pokusit přimět evropské lídry, a zejména německou kancléřku Angelu Merkelovou, ke zmírnění podmínek pro splácení sanačních úvěrů ECB.
Úvěrový balíček ve výši osmdesáti pěti miliard eur přijalo Irsko loni v listopadu s velkými úroky a výměnou za slib rozpočtových škrtů. Snahu o vyjednání změn některých součástí úvěru a větší účast ECB na záchraně irských bank si tudíž daly do předvolebního programu téměř všechna uskupení.
Od léta opoziční Fine Gael zněl závazek zřejmě nejpřesvědčivěji.
Kenny by dle vlastních slov rád dosáhl snížení úroků z evropské části půjček, jež nyní dosahují v průměru necelých šesti procent. Analytici agentury Reuters se ovšem domnívají, že to pro zemi nebude nijak zásadní změna. Pokud se například Kennymu podaří vyjednat zmírnění úroků o jedno procento - což je obecně považováno za realistický cíl -, ušetří Irsko ročně 700 milionů eur. To je však pouze necelých pět procent výdajů v sociální sféře.
Evropská unie a hlavně Německo bude za snížení úroků navíc pravděpodobně požadovat zvýšení irské korporátní daně, která je nyní na úrovni 12,5 procenta. Obě pravděpodobné irské vládní strany by ovšem tuto daň chtěly zachovat, neboť jde o tradiční irský nástroj k lákání zahraničních investorů do země, a tedy k obnovení vzývaného hospodářského růstu.
Další informace:
Irish Times Angry electorate coldly voted to liquidate Fianna Fáil
Irish Times Fine Gael and Labour to start coalition talks today
The Guardian Fine Gael-Labour coalition to follow Irish election win with EU talks on loan
The Guardian Irish elections: a vote cast in anger
BBC News Fine Gael to open Irish coalition talks