Irský premiér přežil hlasování o nedůvěře navzdory kritice
Roman BurešBrian Cowen získal důvěru více než poloviny poslanců svého uskupení. V čele strany i vlády tak zůstane až do březnových předčasných voleb. Hlasování vyvolal odstoupivší ministr zahraničí, dle něhož vláda naprosto selhala při podzimním vyjednávání s MMF.
Nepopulární irský premiér Brian Cowen získal podporu více než poloviny poslanců své strany Fianna Fáil, a zůstane tak v jejím čele do nadcházejících parlamentních voleb. Pokud by mu poslanci vyslovili nedůvěru, musel by z vedení strany i vlády odejít a uspořádat předčasné volby o několik týdnů dříve.
Cowen obhájil své místo, přestože podle posledních průzkumů (z prosince loňského roku) spadla podpora středopravicové Fianny Fáil z dvaačtyřiceti procent, které získala ve volbách v roce 2007, na současných čtrnáct procent. S výkonem Cowenovy vlády je spokojeno jen osm procent a s výkonem premiéra osobně čtrnáct procent voličů, což jsou dle listu Irish Times historická minima.
Kolik z celkových jednasedmdesáti poslanců vládní strany premiéra podpořilo, není známo. Volilo se totiž tajně. Podle neoficiálních informací ovšem zvítězil s náskokem šesti hlasů. Cowenovi pomohla hlavně podpora ministra financí Briana Lenihana, v němž někteří členové strany viděli potenciálního Cowenova zástupce.
„Řekl jsem jasně, že mi velmi lichotí jejich zájem o to, abych stranu vedl (…), ale dal jsem najevo, že současná finanční problematika mi nedovolí, abych narušil náš dobrý pracovní vztah,“ řekl Lenihan doslova s tím, že podle něj je Cowen tím nejlepším, kdo stranu může k nadcházejícím volbám přivést.
Popularita předsedy vlády klesala dlouho souměrně se zvyšující se závažností problémů, jimž musí Irsko čelit v hospodářské i sociální oblasti. Ke skutečně strmému pádu pak došlo po poznání, že Cowen v červenci 2008 vyrazil na golf s bývalým ředitelem zkrachovalé banky Anglo Irish Bank Seanem Fitzpatrickem. K setkání došlo jen několik měsíců předtím, než se kabinet Fitzpatrickově bance zaručil za všechny vklady.
Garance a následný krach banky nyní vyšetřují úřady. Dle četných komentátorů byl pád ústavu poslední kapkou, po níž se Irsko obrátilo na Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond s žádostí o sanační půjčku. Země si nakonec půjčila sedmašedesát miliard eur. K dohodě došlo v minulém listopadu.
Irští političtí analytikové očekávají, že Fianna Fáil utrpí ve volbách, které jsou naplánovány na konec března, drtivou porážku. Podle průzkumů veřejného mínění viní většina Irů z důsledků finanční krize právě Cowenovu vládu.
Vlastní hlasování o nedůvěře v premiéra vyvolal Micheál Martin, donedávna Cowenův ministr zahraničí. „Dohoda s MMF a prezentace příchodu MMF do Irska, to byl pro mne zlomový moment,“ prohlásil Martin, který na svůj post ve vládě již rezignoval. Ministři, kteří podmínky MMF vyjednávali a oznamovali, podle Martina často neměli vůbec tušení, co se vlastně doopravdy děje.
Nutnost sanačních úvěrů od MMF a Evropské centrální banky pobouřila mnoho Irů, kteří to považují za velkou ránu národní suverenitě země. Opoziční politici také kritizovali dojednané podmínky evropských úvěrů, jejichž úroky se budou pohybovat kolem sedmi procent. Mezinárodní měnový fond si přitom za půjčku účtuje pouze tříprocentní úrok.
Další informace:
The Guardian Brian Cowen wins confidence vote to remain Fianna Fáil leader
BBC News Irish premier Brian Cowen survives confidence vote
AFP Irish PM Cowen survives leadership challenge
Irish Times From the brightest start, Cowen's decline has been the steepest