Piráti zveřejnili na webu financování politických stran
Dušan RadovanovičČeská pirátská strana na svém serveru PirateLeaks zveřejnila informace o financování politických stran včetně jmen všech dárců. Výroční zprávy byly dosud k nahlédnutí pouze v Poslanecké sněmovně.
Na internetu se objevily zprávy o financování politických stran. Na svědomí to má Česká pirátská strana. Ta na svém serveru PirateLeaks, jenž si bere za vzor slavný server Juliana Assangeho WikiLeaks, zveřejnila informace o hospodaření politických stran za roky 2008 a 2009 včetně jmen jednotlivých dárců.
Informace vychází z výročních zpráv, které politické strany předkládají Poslanecké sněmovně ke schválení. Zprávy jsou veřejnosti k nahlédnutí pouze v budově Poslanecké sněmovny, na internetu však nikde zveřejněny dosud nebyly. S financováním a jednotlivými dárci se tak nyní bez větší námahy může seznámit každý občan.
Vedle největších dárců jako je podnikatel Tomáš Melich, jenž věnoval ČSSD třináct milionů, či Dušan Novotný, který investoval do TOP 09 milionů jedenáct, tak lze zjistit i jednotlivé sponzory přispívající v menších, ale nikoli nevýznamných částkách.
„Zveřejňování stranických sponzorů na internetu je jedinou možností, jak zefektivnit kontrolu hospodaření a rozhodování politických stran. Navíc se nebude týkat jen největších sponzorů, kteří díky vazbám na strany mohou ovlivňovat celostátní politiku, ale i regionálních dárců na místních úrovních, kde kontrolní mechanismy zatím selhávají,“ uvedl mluvčí projektu PirateLeaks České pirátské strany Jakub Michálek.
Informace mimo jiné například ukazují, že nejštědřejší ke svým stranám byli v roce 2009 předsedové menších politických stran. Zatímco předseda KSČM Vojtěch Filip věnoval do stranické kasy 226 000 a předseda Strany zelených Ondřej Liška 112 500, omezil se předseda ČSSD Jiří Paroubek na pouhých 30 000, a někdejší šéf ODS Mirek Topolánek nedaroval straně dokonce obnos žádný.
Další informace:
Pirateleaks.cz Sponzoři politických stran