Podle provozovatelů kin zneužívá Ochranný svaz autorský svého dominantního postavení a požaduje neúměrně navýšené odměny. Asociaci kin dává za pravdu i Česká pirátská strana podle níž je monopol OSA nebezpečný.
Ochranný svaz autorský (OSA) podle Asociace provozovatelů kin (APK) plánuje příští rok výrazně a v rozporu se zákonem zvýšit poplatky, které vybírá od biografů. APK s postupem autorského svazu nesouhlasí a svým členům doporučila, aby nové smlouvy na příští rok s OSA zatím nepodepisovali a poplatky odváděli v nynější výši. OSA, který zastupuje nositele autorských práv k hudebním dílům, uvedl, že poplatky zvýšit musí.
„Představenstvo APK vyzývá provozovatele kin, aby nepřistupovali na jednostranný diktát OSA. V současné době OSA svévolně, bez souhlasu APK a v rozporu s autorským zákonem, rozesílá nové smlouvy na rok 2011 s razantně a neoprávněně zvýšenou sazbou autorských odměn," uvedla předsedkyně APK Magdalena Sokolová v prohlášení, které bylo zveřejněno na internetových stránkách asociace.
APK považuje postup OSA za zneužití dominantního postavení, na což pamatuje zákon o ochraně hospodářské soutěže. „Jednostranným vynucováním nepřiměřených autorských odměn OSA porušuje, kromě pravidel hospodářské soutěže, rovněž příslušná ustanovení autorského zákona a občanského zákoníku," upozornila Sokolová, podle které by provozovatelé kin nové smlouvy na příští rok neměli podepisovat a raději mají vyčkat na dojednané podmínky.
OSA se proti nařčení ze zneužívání dominantního postavení ohradil. Svaz zdůraznil, že s APK jedná o změně sazeb už několik let. Důvodem jejich zvýšení jsou podle OSA velmi nízké sazby autorských odměn v Česku v porovnání s evropskou praxí. „Sazby autorských odměn aplikované v zahraničí výrazně převyšují sazbu OSA," uvedl svaz.
Provozovatelům kin ale dává za pravdu i Česká pirátská strana (ČPS), která fungování OSA dlouhodobě kritizuje. „Nám nejvíc vadí monopol, který Ochranný svaz autorský v České republice má. Zákon v podstatě neumožňuje přihlásit se pod jiný autorský svaz,“ řekl Deníku Referendum Jan Podhajský z České pirátské strany.
„Stejně tak považujeme za špatné vybírání poplatků v hostincích či hotelech za jednotlivé televize. Nyní chce OSA kontrolovat i nemocnice. Chtělo by to zreformovat celý autorský svaz,“ soudí Podhajský
Autorský svaz tvrdí, že kvůli iniciativám Evropské komise je „pod stále větším tlakem velkých nositelů práv, zejména pak k anglo-americkému repertoáru". „Za dané situace si nemůžeme dovolit ignorovat požadavky domácích a zejména zahraničních autorů, aby se sazba OSA dostala alespoň na úroveň odpovídající evropskému průměru," dodává OSA.
Piráti však upozorňují, že Evropská unie zatím jde spíše opačným směrem a sporné nároky autorských společností odmítá. „Nejabsurdnější byla snaha získat paušální poplatky z jednotlivých harddisků, pamětí, disků a přehrávačů. To však naštěstí právě Evropský soud ve Štrasburku zrušil,“ dodal pro Deník Referendum Podhajský.
OSA loni zvýšil celkové příjmy meziročně o 44,5 milionu korun z 813,2 milionu korun v roce 2008 na rekordních 857,7 milionu korun. Vyšší výnosy měl svaz hlavně díky nárůstu inkasa za televizory a rozhlasové přístroje v ubytovacích zařízeních a z televizního vysílání, kabelových přenosů a internetu.
OSA zastupuje více než 6400 tuzemských autorů a nakladatelů a více než milion zahraničních autorů. Svaz loni vyplatil odměny tuzemským nositelům práv k hudebním dílům v celkové hodnotě 496,6 milionu korun. Zahraničním autorům hudebních děl OSA poukázal 138 milionů korun. „V celkovém úhrnu bylo v roce 2009 na autorských odměnách vyplaceno 634,7 milionu korun," uvedl ve výroční zprávě svaz.