Dle jednoho z kabelogramů zveřejněných serverem WikiLeaks radili čeští a britští diplomaté Spojených státům, jak mezi státy EU izolovat odpůrce sankcí vůči Íránu. Podle reakce Karla Schwarzenberga šlo o příspěvek k dosažení jednotného evropského postoje.
Čeští a britští diplomaté navrhovali v březnu 2009 Američanům, aby mezi členskými zeměmi Evropské unie bilaterálními kontakty vyčlenili a izolovali odpůrce sankcí proti Íránu, a přispěli tak k vytvoření jednotné pozice EU. Vyplývá to z depeše amerického zastoupení při EU, kterou zveřejnil server WikiLeaks a na níž aktuálně upozornil britský list The Daily Telegraph.
Současný i tehdejší ministr zahraničí Karel Schwarzenberg v pátek ČTK a České televizi řekl, že Česká republika byla zastáncem jednotného postupu unie vůči Teheránu. To, že by spolu s Británií v této otázce nějak tlačila na USA, ale označil za „trochu přehnané“.
Depeše z 8. dubna 2009 shrnuje jednání vysokého představitele amerického ministerstva financí Daniela Glasera, který začátkem března 2009 informoval experty sedmadvaceti členských zemí EU o sankcích proti Íránu kvůli jeho jadernému programu. Na okraj oficiálního briefingu Glaser jednal s vysokými představiteli EU a velvyslanci Švédska, Španělska, Británie, Francie, Německa a České republiky, která tehdy unii předsedala.