Ivan Bartoš obhájil pozici přesedy pirátů
Vratislav DostálV sobotu se v Brně konalo třetí celostátní fórum České piratské strany. Na programu byla volba nového republikového předsednictva, diskuse o programovém směřování strany či agenda k podzimním volbám. Předsednickou funkci obhájil Ivan Bartoš.
V sobotu se v Brně konalo třetí celostátní fórum České piratské strany. Na programu byla především volba nového republikového předsednictva. Současnému předsednictvu totiž volební období uplyne právě 28. srpna.
Do předsednické funkce České pirátské strany byl na příští dva roky opět zvolen Ivan Bartoš. Staronový přededa získal od delegátů silný mandát. Obdržel čtyřicet devět hlasů ze třiapadesáti. Ivan Bartoš neměl protikandidáta.
Další agendou celostátního fóra byla diskuse k podzimním komunálním a senátním volbám. V komunálních volbách piráti kandidují v mnoha velkých městech, do Senátu pak za pirátskou stranu kandiduje ve volebním obvodě Praha 11 Pavel Přeučil.
V kampani pro komunální volby chtějí piráti prezentovat témata jako transparentní obec, závazné obecní referendum, otevřený a svobodný software na obecních úřadech a školách. Ambicí pirátů v komunálních volbách je překonat výsledek z květnových voleb do sněmovny, kdy obdrželi hlasy od 42 323 voličů.
Staronový přeseda
Bartoš ve své vizi dalšího směřování českých pirátů klade důraz na hlavní pirátská témata jako jsou občanská práva a svobody v informační společnosti. Požaduje důslednou revizi autorského zákona, který omezuje šíření informací, reformu veřejné správy či zavádění přímé demokracie jako způsob decentralizace moci.
Znovuzvolený předseda ve svém projevu také volal po větším zapojení odborníků do stranické práce. Chce zachovat přátelskou rebelující tvář pirátů, přitom ale současně působit cílevědomě a profesionálně.
Navzdory tomu, že se Česká pirátská strana doposud orientovala pouze striktně na pirátská témata, plánuje Ivan Bartoš v dlouhodobé perspektivě nejenom program strany rozšířit o další témata, jako je například školství či zdravotnictví, nýbrž chce také začít vyvíjet činnost v kulturní oblasti.
Podle Bartoše si piráti musí uvědomit, že po skončení komunálních voleb bude mít strana před sebou dva roky relativního klidu, a tudíž čas na systematickou práci.
„Zbavme se hysterie z kampaňování a pojďme se soustředit na budování a upgrade naší pevnosti, aby se do budoucna ČPS stala respektovanou autoritou, jejíž hlas má v řešených otázkách zvuk a hlavně váhu,“ vybízel spolustraníky znovuzvolený předseda.
„Strana musí fungovat jako přístav pro duše, které nejsou v rozbouřeném moři našeho právního systému v bezpečí. Je proto třeba aktivně vyhledávat a nabízet pomoc lidem, kteří ač nečleni, bojují za svobodu, která je nám jako pirátům blízká,“ nastínil předseda pirátů východiska své práce.
Volba místopřesedů
Po volbě přesedy strany proběhla volba čtyř místopřesedů o níž usilovalo sedm uchazečů. Prvním místopředsedou byl zvolen Adam Šoukal, jehož zvolení preferoval i předseda pirátů Ivan Bartoš.
„Ano, preference zde je na základě zkušeností ze vzájemné spolupráce a práce, na pozici prvního místopředsedy bych nejraději viděl současného předsedu pirátů v Plzni Adama Šoukala, který ukázkově řídí kraj, rozjel funkční model e-shopu a disponuje širokou podporou napříč celou Českou pirátskou stranou,“ řekl Deníku Referendum Ivan Bartoš ještě před volbou místopředsedů.
Adam Šoukal ve svém předolebním projevu zdůraznil svou vizi směřování strany, jež by měla reprezentovat mladou generaci, získat na svou stranu rozličné alternativně uvažující lidi či zvýšit profesionalitu mediálního odboru strany.
„Mám jasné cíle. Stát se stranou, která bude opravdu reprezentovat mladou generaci, a lidé se v ní budou vidět: Získat na svou stranu všechny alternativní druhy kultury a života, abychom byli jejich majákem bezpečí. Zvýšit profesionalitu našeho mediálního odboru, která má dnes již několik odborníků, ale žádného schopného vedoucího člověka. Postupně nabrat či vychovat právní oddělení, které konečně začne šlapat na paty organizacím, které si z autorství a umění dělají pouze výnosný byznys za pomoci zákonů,“ uvedl Adam Šoukal ve svém projevu.
Druhým místopředsedou byl v prvním kole zvolen Mikuláš Ferjenčík, jenž zastával místopředsednickou funkci již v minulém volebním období. Dalšími místopřesedy se pak stali Ivo Vašíček a Ingrid Romancová.
Pirátská stran vznikla v létě roku 2009. Stranu zakládal Jiří Kadeřávek, inspirací mu byla švédská Pirátská strana. Strana prosazuje respekt k elementárnímu právu člověka na svobodné šíření informací a striktní ochranu soukromí občana jako odraz změněné reality informační společnosti 21. století.
Mezi programové priority pirátů tak logicky patří podpora rodící se informační společnosti, její rozmanitost a otevřenost. Mezi další nezanedbatelné programové priority patří také úsilí o postupné odvolání zákazů rozmnožování uměleckých děl a omezení nevýhodné politiky patentů.