Maďarsko slibuje dodatky k mediálnímu zákonu, revizi ale odkládá
Petr JedličkaSoustavný tlak z Evropské komise a některých států EU přiměl Orbánovu vládu vyjednávat. Maďarský vicepremiér slíbil dodatky k mediální reformě, zásadní revize má ale přijít až po komplexní analýze — tedy za několik měsíců, kdy už země nebude v čele EU.
Jako konstruktivní kompromis hodnotí pozorovatelé výsledek jednání vlády Viktora Orbána s Evropskou komisí, která ve druhé polovině ledna zaslala do Budapešti první soubor námitek ke sporné mediální reformě. Už v pondělí se maďarský vicepremiér Tibor Navracsics s komisaři dohodl, že jeho podřízení připraví několik tematických dodatků. Do Bruselu mají ke konzultaci být odeslány v pátek. Ohledně zásadních změn si ale Orbánovi lidé drží předchozí pozici — je třeba počkat na komplexní analýzu dopadů a eventuálních konfliktů nejkritizovanějších částí reformy s evropským právem. Ta má být hotova až za několik měsíců.
„Toto je začátek procesu, který — jak Komise doufá — vyústí v úplnou harmonizaci maďarské ústavy, mediálních zákonů a pravidel EU, včetně Charty základních práv,“ řekl k výsledku dosavadních rozhovorů mluvčí Evropské komise Jonathan Todd.
Komise v lednovém dopise vytkla reformě tři věci: požadavek vyváženého zpravodajství od všech médií, která jsou takto zaměřena — tedy i od specializovaných titulů, uplatňování vnitromaďarských regulací i na média z jiných členských států a nestandardně pojatou povinnost registrace webových služeb.
Problém s mediální reformou je ovšem daleko širší. Jedná se o soubor několika zákonů. Starší z nich (mimo jiné) nahrazuje mediální rady Národním mediálním a komunikačním úřadem, jehož členové jsou voleni podle politického klíče — dnes tedy většina nakloněná vládnoucímu Fideszu, který od loňského jara drží ústavní většinu v parlamentu.
Mladší část potom dává úřadu pravomoc udělovat médiím pokuty ve výši až 730 tisíc eur (přes osmnáct milionů korun) za poškození veřejného zájmu, narušení veřejného pořádku nebo morálky a za nevyvážené zpravodajství, resp. zveřejnění zaujaté informace. Tyto pojmy ale nejsou v zákoně jasně definovány.
Kritikové reformy se bojí naprostého ovládnutí veřejenoprávního rozhlasu, televize a agentur spojenci kabinetu a systematické šikany ostatních médií pomocí pokut. Orbánův Fidesz reformu obhajuje nutností úspor, zpružněním správy a nezbytností zabránit šíření ideologie krajní pravice.
V Maďarsku samotném proběhly proti reformě v lednu dvě demonstrace s desetitisícovou účastí. Další je plánována na 15. března. Vedení redakce nejčtenějšího maďarského deníku Népszabadság také ve středu oznámilo, že za podpory svazu zaměstnanců novin napadne šestnáct nejspornějších bodů reformy u ústavního soudu.
Většina maďarské společnosti ovšem dle průzkumů politiku stávající vlády stále podporuje.
Maďarsko ale zároveň od 1. ledna předsedá Evropské radě, a tím i celé EU, čímž se vystavuje většímu mezinárodnímu tlaku.
Další informace:
The Budapest Times Media law talks in Brussels Monday
MTI Daily turns to top court over media law
MTI Hungary to draft adjustments to media law
EJP Hungarian PM: new media law meant to combat anti-Semitism and racism from extreme-right