Mubarak představil novou vládu, egyptská opozice vyjednavače
Petr JedličkaV egyptských městech pokračovaly i o víkendu mohutné protesty, demonstrovalo se ale pod dohledem armády a k násilným střetům pátečního rozsahu už nedošlo. Z politického hlediska i prizmatu každodenního života však nastaly důležité změny.
V egyptských městech se během víkendu — tj. od uklidnění pátečních bouří, ve které přerostly demonstrace proti režimu Husního Mubaraka — mnoho nezměnilo. Na náměstích v Káhiře, Suezu a Alexandrii se opět v sobotu i v neděli sešly tisíce demonstrantů. Provolávaly protirežimní hesla a vyzývaly prezidenta k odstoupení.
V ulicích zůstala také armáda, která v pátek nahradila policii. Protesty probíhaly v oba dny vcelku klidně a až na zcela okrajové výjimky nemuseli vojáci zasahovat.
Pozorovatelé ovšem zaznamenali jisté ochladnutí vztahů mezi protestujícími a vojáky — v pátek byli ozbrojenci bouřlivě vítáni a značná část komentátorů věřila, že armáda převezme od Mubaraka moc. To se však nestalo. Vojáci jenom obsadili okolí státních budov, ambasád a velká náměstí. Zde svou přítomností udržují klid a do žádného systematického dialogu s protestujícími se nepouštějí.
Nad Káhirou bylo navíc zaznamenáno několik nízkých přeletů nadzvukových stíhaček. Na Blízkém východě je tento pro uši nepříjemný akt vnímán jako mocenská výhrůžka — varování demonstrací síly.
Podle reportérů BBC i dopisovatelů listu The Guardian se ale většina obyvatel dvacetimilionového velkoměsta o politiku nyní nestará. Přestože neděle je v Egyptě běžný pracovní den, zůstala většina obchodů i bank zavřená a v některých čtvrtích se těžko sháněly potraviny.
Všechny zpravodajské agentury zaznamenaly strach, nejistotu i dílčí známky paniky.
V menších ulicích Káhiry, ale i ostatních velkých měst zároveň od soboty hlídkují skupinky starousedlíků vyzbrojené klacky, neboť se šíří obavy z rabování.
Nový premiér, nový tribun
Stále úřadující prezident Husní Mubarak představil podle pátečního slibu novou vládu. Oproti původním předpokladům ji ale netvoří podnikatelé, magnáti a úředníci, ale převážně lidé z vojenského prostředí. Názory analytiků na tento krok se liší, jisté je ovšem, že nejde o ústupek demonstrantům.
Předsedou nového kabinetu je Ahmad Šafík, bývalý ministr letectva. Mubarak také jmenoval poprvé v historii svého zástupce — viceprezidenta. Funkci má zastávat Omar Sulejmán. Není však zřejmé, jakou bude mít roli či jaké pravomoci.
Dle znalců z televize Al Džaríra je Sulejmán známým představitelem vedení egyptské tajné služby a člověk, na nějž se prezident stoprocentně spoléhá. V minulých letech nicméně organizoval jak brutální razie na vesnice, v nichž mělo základny radikálnější křídlo Muslimského bratrstva, tak delikátní jednání s palestinským Fatahem, Hamásem i izraelskou vládou.
V příštích dnech bude rozhodující, kterou z těchto dvou zkušeností Sulejmán využije, píše se v komentáři katarské stanice doslova.
K jistému institucionálnímu posunu došlo také u opozice. Pět vlivných skupin, včetně liberálních stran i islamistického Bratrstva, začalo s médii komunikovat jako jednotná Národní koalice pro změnu. Za svůj cíl přitom vyhlásily změnu režimu a ustavení vlády národní jednoty, s účastí zástupců všech opozičních proudů. V čele toho uskupení by měl stanout bývalý ředitel Mezinárodní agentury pro jadernou energii OSN Muhammad Baradej, který byl rovněž pověřen za koalici vyjednávat.
Podle komentátorů má tento vývoj svůj význam, i když do Národní koalice pro změnu se ještě zdaleka nezapojily všechny protestní skupiny a velká část demonstrantů navíc do žádné opoziční strany nepatří. Pro Baradeje jako liberála je prý důležitá zejména podpora islamistů.
Nejen Jim Muir z BBC ale připomíná, že v zeširoka vzaté egyptské společnosti se Baradej žádné ohromující podpoře netěší. To bylo znát i při jeho nedělním vystoupení před demonstranty na centrálním káhirském náměstí Tahrír, kde mu — navzdory výtečnému projevu, v kterém vedle příslibu nezvratitelné změny režimu vyzýval také k trpělivosti — netleskali zdaleka všichni.
Podle Al Džazíry je navíc nejasné, o čem a s kým vlastně Baradej dostal pověření jednat — dle jedněch zdrojů rovnou o Mubarakově svržení a jenom s armádou, dle jiných o kompromisu a přímo s novou vládou.
Přes sto obětí
Víkendovému uklidnění předcházely čtyři dny nepřetržitých protestů, jež vygradovaly pátečními bouřemi. Desetitisíce lidí si vyjadřovaly svoji frustraci z přetrvávajících sociálních problémů, potlačování základních svobod, zkorumpovanosti a opresivního charakteru režimu.
Na rozdíl od úterka, středy či čtvrtka se v pátek demonstranti nedali zastavit ani slzným plynem, ani gumovými projektily a postupně vyhnali policii z ulic. Na mnoha místech byla zapálena policejní auta, rozehnány kordony těžkooděnců či obleženy policejní stanice. Štvaní příslušníci pořádkových sil — vžitý to symbol každodenní šikany, dohledu a nesvobody — nezřídka situaci neunesli a začali do davu pálit ostrou municí.
Odhady počtu obětí se nyní pohybují mezi stem a sto padesáti za uplynulých šest dní. Zraněných má být údajně kolem tisícovky.
Po celý pátek i většinu soboty nefungoval v Egyptě ani internet ani mobilní sítě, a informace se tak šířily různými neformálními kanály. V důsledku toho vznikala řada fám, které demonstranty dále rozněcovaly. V neděli byly mobilní sítě i internet opět ze značné části zprovozněny. Informace, že zemi opustila většina předních businessmanů a také prezidentův syn Gamál, se ale dosud potvrdit nepodařilo.
Nepopiratelnou skutečností jsou naopak přeplněná a z části zablokovaná letiště, která zahltily davy turistů, opouštějících v panice poklidnou rekreační oblast u Rudého moře.
V ulicích Káhiry, Suezu a Alexandrie se policie od pátečních bouří neukázala a podle nedělních zpráv uprchli také dozorci některých věznic. Coby vedlejší důsledek tohoto vývoje se na svobodu dle agentur dostaly „tisíce vězňů“. S výjimkou několika desítek známých členů Muslimského bratrstva se ovšem neuvádí, zda se jednalo o vězně politické, nebo obyčejné zločince.
Podle posledního vyjádření nového ministra vnitra by se policie měla v pondělí do ulic vrátit. Dle informací agentury Reuters se ale nebude věnovat demonstrantům, nýbrž jen řešit problémy dopravní a kriminální povahy.
Ve velkých městech platí už několik dní zákaz nočního vycházení, v neděli vymezený na dobu mezi 15:00 odpoledně a 8:00 ráno. Stovky až tisíce demonstrantů jej ale nerespektují a dosud je za to nikdo netrestal.
Další informace:
BBC News Egypt protests: ElBaradei tells crowd 'change coming'
BBC News Can Mubarak survive the revolt?
Al Džazíra ElBaradei: No going back in Egypt
Al Džazíra Live blog 30/1 - Egypt protests
The Guardian Egypt protests: change is coming, says Mohammed ElBaradei
The Guardian All eyes on Egypt's military as Hosni Mubarak fortifies position
The Guardian Friend or foe? Egypt's army keeps protesters guessing
CNN News Saudi Arabia Slammed Protesters in Egypt as "Infiltrators"