Egypt očekává protesty s milionovou účastí
Roman Bureš„Egyptští křesťané a muslimové půjdou do ulic bojovat proti korupci, nezaměstnanosti, útlaku a nedostatku svobod,“ — tak zní pozvánka na páteční demonstraci. Režim Husního Mubaraka odpojil v zemi internet, místy i telefony a nasadil zvláštní jednotky.
Egypt se připravuje na pravděpodobně největší demonstrace proti režimu prezidenta Husního Mubaraka v dosavadní protestní vlně. Organizátoři je plánují zahájit hned po pátečních dopoledních modlitbách. Demonstrace a násilné střety s policií pokračují v jedné z nejvýznamnějších arabských zemí již čtvrtým dnem.
Agenturní dopisovatelé předpokládají tentokrát až milionovou účast. Do protestů se totiž mají poprvé zapojit i stoupenci největšího, oficiálně zakázaného islamistického hnutí Muslimské bratrstvo. Představitelé hnutí vyzvali svoje příznivce k účasti ve čtvrtek večer. Přibližně dvacet členů úzkého vedení Bratrstva bylo pak v noci na pátek zatčeno.
„Nejsme ti, kdo tohle hnutí táhne, ale chceme jít s ním. Nechceme ho vést, ale chceme být jeho součástí,“ řekl doslova Muhammad Mursí, jeden z vůdců, pro kterého si následně přišla policie.
Vládnoucí režim také nechal ve čtvrtek v noci odpojit po celé zemi internet. Podle zpráv z místa není možné ani posílat textové zprávy a v některých městech vůbec nefungují mobilní telefony. Organizátoři z řad mládežnických spolků původně svolávali protesty přes sociální sítě Twitter a Facebook. Ty jsou však blokovány již od středy.
Egyptské ministerstvo vnitra dále varovalo před ráznými opatřeními, která prý hodlá proti „zakázaným srocením“ použít. Centrum Káhiry v pátek ráno začaly plnit policejní transportéry a příslušníci pořádkové policie, kterých je ve městě údajně až třicet tisíc.
Při potyčkách mezi demonstranty a policií zemřelo od úterý šest protestujících, většina z nich ve východoegyptském Suezu, kde byla situace nejvyhrocenější. O život přišel po zásahu kamenem také jeden policista v Káhiře. Podle posledních zpráv bylo zadrženo více než dvanáct set osob.
Pátečního protestu se zúčastní také jeden z nejviditelnějších odpůrců Mubarakova režimu, laureát Nobelovy ceny míru a bývalý ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii OSN Muhammad Baradej, který ve čtvrtek přibyl do Káhiry.
Co lze očekávat?
Na stránkách egyptských aktivistů se ještě před blokací objevil seznam třiceti mešit a kostelů, u kterých by se měli protestující v pátek sejít. „Egyptští křesťané a muslimové půjdou do ulic bojovat proti korupci, nezaměstnanosti, útlaku a nedostatku svobod,“ píše se doslova na stránce, k níž se stihlo přihlásit na sedmdesát tisíc lidí.
Nezávislý egyptský novinář Basem Fáty Mohammed v rozhovoru pro katarskou televizní stanici Al Džazíra prohlásil, že očekává, že k protestům se po celé zemi připojí až jeden milion lidí.
Agentura AP pro změnu informuje o tom, že v centru Káhiry a na strategických místech hlavního města byli rozmístěni elitní vojáci protiteroristických jednotek.
Mluvčí Muslimského bratrstva Essám Erian, jenž byl v noci na pátek také zadržen, ve čtvrtek varoval Mubarakovu vládu před následky násilného rozehnání pátečních protestů a odmítavého postoje režimu k potřebám lidu. „Protestní pochody neustanou a pátek bude dalším dnem hněvu,“ dodal.
Čtyři dny demonstrací
Egyptští internetoví aktivisté začali během ledna organizovat převážně mladé lidi, kteří jsou frustrovaní z neustávající chudoby, nezaměstnanosti, korupce a třicetileté autoritářské vlády prezidenta Mubaraka ke Dni hněvu, který připadl na úterý 25. ledna.
Většina těch, kteří se k protestům přihlásili, patří do takzvané Mubarakovy generace, která jiný režim nezažila. Mladí lidé do třiceti let tvoří dvě třetiny egyptské populace a také devadesát procent z celkového počtu nezaměstnaných. Mladým Egypťanům dodala sebevědomí také revoluce v Tunisku, kde po měsíci protestů padl režim prezidenta Zína Abidína bin Alího.
V úterý, na národní svátek k uctění památky policistů padlých v boji proti kolonizátorům, vyšly tisíce nespokojených lidí do ulic nejen hlavního města, ale obdobné protesty se pořádaly po celé zemi. Největší z nich ve městech Alexandria, Suez, Mansúra, Tanta a Asuán. Při prvním dni demonstrací přišli při střetech s policií o život minimálně tři lidé.
Ve středu vyšli demonstranti do ulic znovu, přestože úterní protesty byly násilně potlačeny. Pořádková policie se snažila davy lidí rozptýlit slzným plynem, obušky a vodními děly. Ti se bránili kameny a zápalnými lahvemi.
Nejnásilnější byly střety opět v Suezu, kde došlo k desítkám zranění, údajně po zásazích gumovými projektily. Personál místní nemocnice potvrdil, že ošetřoval pětapadesát protestujících s různě těžkými zraněními a také patnáct příslušníků policie. Ve středu při protestech zahynul jeden demonstrant a jeden policista v Káhiře.
Demonstrace tisíců nespokojených mladých lidí pokračovaly i ve čtvrtek. Podle informací agentur bylo zatčeno na dvanáct set osob. Na severu Sinajského poloostrova se s policií střetlo několik set protestujících beduínů. V následné přestřelce zahynul sedmnáctiletý muž.
Další informace:
The Guardian Egypt braces itself for biggest day of protests yet
Al Džazíra Egypt braces for protest showdown
AFP Internet shut down as Egypt prepares for mass protests
Al Džazíra Timeline: Egypt unrest