Egypt: Mubarakova strana ve volbách posílila, ztrácí ale legitimitu
Roman BurešVládnoucí strana prezidenta Mubaraka suverénně vyhrála egyptské parlamentní volby, provázené rozsáhlými podvody a násilím. Podle analytiků ale kvůli opozičnímu bojkotu a rozsáhlé manipulaci s výsledky ztrácí režim legitimitu a důvěryhodnost.
Vládnoucí egyptská Národnědemokratická strana (NDP) suverénně vyhrála parlamentní volby, při kterých podle pozorovatelů docházelo k nebývalému počtu podvodů, zastrašování a násilností. Podle konečných výsledků, zveřejněných tento týden, získala čtyři sta dvacet z celkových pěti set osmi křesel.
Nezávislí kandidáti získali celkem sedmdesát křesel, většinou se ale jednalo o prorežimní kandidáty. Na opoziční strany tak v parlamentu zbylo pouze čtrnáct míst. Největší opoziční silou tak bude nejspíš prozápadní liberální strana Wafd, která získala šest křesel. Její zástupci ale oznámili, že budou druhé kolo voleb bojkotovat a vzdají se i křesel, které získali v kole prvním.
Největší opoziční hnutí Muslimské bratrstvo nezískalo ani jedno křeslo poté, co se také rozhodlo druhé kolo voleb bojkotovat. Z pětiny křesel, které získalo Bratrstvo ve volbách v roce 2005, tak neobhájilo ani jediné.
Předehra na příští rok
Podle analytiků si strana prezidenta Husního Mubaraka chtěla rozsáhlou manipulací s výsledky upevnit dominantní pozici před nadcházejícími prezidentskými volbami v roce 2011, zároveň ale vážně poškodila svoji důvěryhodnost a ztratila legitimitu.
„Nový parlament byl ušit na míru, aby postupoval podle plánu NDP pro prezidentské volby příští rok,“ řekl agentuře AFP Amr Šobákí z Centra pro strategické studie Ahram.
Egypťané i většina analytiků se domnívají, že dvaaosmdesátiletý Mubarak, který je v čele země již devětadvacet let, bude chtít příští rok předat vládu nad zemí svému synovi Gamálovi. Ten nyní pracuje jako bankéř a je strůjcem většiny liberálních reforem egyptské ekonomiky.
„Nic nebylo ponecháno náhodě,“ říká jeden z předních egyptských politických komentátorů Emad Gad. „NDP si zařídila parlamentní volby tak, aby se připravila na ty prezidentské (…) a zakázala, aby se do nich přihlásil kdokoliv bez politické příslušnosti,“ narážel Gad na zákon, který zakazuje nezávislým kandidátům ucházet se o pozici hlavy státu.
Vyřazuje tak možnou kandidaturu nejen členů Muslimského bratrstva, kteří museli kvůli zákazu náboženských stran nastoupit k parlamentním volbám jako nezávislí, ale například i Muhammada Baradeje, bývalého ředitele Mezinárodní agentury pro atomovou energii při OSN (MAEE). Baradej se po odchodu z MAEE snaží využít svého věhlasu a zapojit se do egyptské politiky s liberálním programem, odmítl ale vstoupit do některé z politických stran.
Politický přešlap
Analytici se ale shodují na tom, že jak bojkot opozice, tak drtivé vítězství ve volbách ještě více porušilo již tak oslabenou legitimitu Mubarakova policejního režimu, i když většina z nich odmítá, že by země zažívala zvýšenou míru politické nestability.
Ředitel výzkumu v Brookingsově institutu Šádí Hamíd pro deník Guardian uvedl, že k tomu všemu se začíná probouzet i egyptské protestní hnutí, které po letech politické pasivity láká čím dál tím více Egypťanů do ulic na protest proti zhoršující se ekonomické i politické situaci v zemi.
„To neznamená, že Egypt, jeden z největších spojenců Spojených států v regionu, padne. V těchto posledních volbách ale režim přešlápl,“ prohlásil doslova Hamíd a dodal, že odstranění opozice by mohlo režim místo posílení naopak oslabit.
Podvody a násilnosti
Lidskoprávní organizace nejen v Egyptě, ale i v zahraničí upozorňují na to, že volby provázelo všudypřítomné násilí a podvody. Koalice egyptských nezávislých pozorovatelských skupin se dožadovala rozpuštění nového parlamentu, zatímco nejvyšší správní soud vydal prohlášení, ve kterém kritizoval sérii porušení volebního procesu.
„Při obou kolech voleb jsme byli svědky násilností v přítomnosti bezpečnostních složek, které přímo vedlo ke smrti několika občanů, vyloučení některých kandidátů a jejich zástupců a útoky na nezávislé pozorovatele,“ napsala v prohlášení Nezávislá koalice pro sledování voleb.
„Volební místnosti a počítání hlasů se stalo základem pro falšování volebních lístků a manipulaci s vůlí občanů. To bylo obzvláště patrné ve druhém kole,“ píše se v prohlášení. „Vážné pochyby nyní obklopí legitimitu zvoleného Lidového shromáždění, pokud bude vytvořeno na základě zveřejněných výsledků voleb, které se pořádaly 28. listopadu a 5. prosince 2010,“ dodává zpráva pozorovatelů.
Další informace:
AFP 'Violence, fraud' in both Egypt voting rounds
AFP Mubarak party bolsters grip at risk of credibility
BBC News Viewpoint: Egypt election 'blunder' by Mubarak's NDP
The Wall Street Journal ElBaradei Seeks Boycott of Egypt Vote