S ekologickými aktivisty z Hnutí DUHA nebo Greenpeace se ve čtvrtek sešel nad prioritami resortu v oblasti ochrany přírody ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS). Se zástupci Hospodářské komory pak probral, jak to bude s byznysem.
Nový ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) ve čtvrtek debatoval s ochránci přírody o situaci na Šumavě a dalších ekologických tématech. Chalupa se setkal se zástupci ekologických organizací Arnika, Ekologický právní servis, Greenpeace, Hnutí DUHA a Zelený kruh, oznámilo ministerstvo ČTK.
Ředitel Hnutí DUHA Petr Machálek ČTK řekl, že schůzka byla víceméně informativní. „K žádným konkrétním domluvám nedošlo," uvedl Machálek s tím, že ministrovi představili asi sedm nejdůležitějších témat.
„Schůzku jsme pojali jako příležitost k vyjasnění ekologických návrhů, na kterých pracujeme. Mluvili jsme o věcech, které jsou nejurgentnější, pan ministr nás vyslechl a zdůraznil, že se s problémy teprve seznamuje,“ řekl Deníku Referendum Daniel Vondrouš ze Zeleného kruhu.
Ministr hovořil s ekology například o hospodaření v Národním parku Šumava. Vzniknout má nový zákon o této lokalitě. Chalupa má řešit také výběr ředitele Národního parku Šumava. Podle ministra je hospodaření v Národním parku Šumava komplexní problém, který nelze uhladit jen ustavením nového ředitele. Nalézt je třeba podle něj celkové řešení.
„Ideální řešení, tedy jakýsi odstup, který by nám umožnil v klidu o této otázce rozhodnout, je limitován časem, kterého není moc. Představa, jak má vypadat Šumava, ale není složitá: aby byla zelená, aby sloužila lidem, kteří v ní žijí i ji navštěvují, a zároveň chránila to, co si ochranu skutečně zaslouží," řekl Chalupa.
Ministr s ekology jednal dále také o možném prolomení těžebních limitů. „Vycházíme z programového prohlášení vlády, situaci analyzujeme," řekl Chalupa. „Plánuji návštěvu severočeského regionu," dodal. S ochránci životního prostředí debatoval také o problematice teplárenství a o konečném znění novely vyhlášky o kácení stromů.
Právě v pozici ke kácení stromů se postoj ministerstva a ekologů nejvíce rozchází. Ministr totiž odmítá podepsat již připravenou vyhlášku s tím, že je třeba udělat vyhlášku obsáhlejší, která bude mít řadu parametrů. „Podle našeho názoru je ale třeba, aby vyhláška byla jasná a srozumitelná i pro běžné lidi,“ zdůraznil Vondrouš.
Ministr podle Vondrouše zároveň ekologickým sdružením přislíbil, že připravované legislativní kroky s nimi bude konzultovat.
Chalupa se ve čtvrtek setkal také se zástupci Hospodářské komory, hovořili o tom, jak se navzájem ovlivňují podnikání a péče o životní prostředí.