Co říká, když říká: zjednoduším ochranu přírody
Dušan RadovanovičZnečišťování pokutované jen dohodou, stavební řízení bez účasti veřejnosti, zvýšení limitů hluku - to jsou prvky Chalupova „zjednodušení a odideologizování" ochrany přírody. Bedřich Moldan před nimi varuje, ekologické organizace se těší na spolupráci.
Jmenováním Tomáše Chalupy ministrem životního prostředí navázala ODS ideově na působení jeho předchůdce Pavla Drobila. Jak naznačila už první Chalupova reakce, hodlá se držet ve směru, který na ministerstvu zavedl Pavel Drobil.
„Chceme pokračovat v nedogmatickém, neideologickém přístupu," potvrdil na tiskové konferenci premiér Petr Nečas. Předchozí ministr Drobil byl často kritizován za svou podporu průmyslu a snahu o omezení ekologické legislativy. Zahájil tak poměrně fundamentální změnu role ministerstva životního prostředí, kterou mu vetkli na počátku devadesátých let první ministři Josef Vavroušek, Bedřich Moldan či Ivan Dejmal a která ve své podstatě přetrvala až do působení Martina Bursíka.
Véčkaři počkají. Moldan nevidí, co odideologizovávat
Kristýna Kočí z Věcí veřejných dává ODS do jisté míry zapravdu. „Dřívější směřování ministerstva životního prostředí bylo, myslím, příliš jednostranné a nebralo v ohled jiné zájmy než životního prostředí. Myslíme si ovšem, že nový ministr by měl být odborníkem v oboru a že by měl také vrátit do čela fondu životního prostředí pana Michálka. Na nějaké hodnocení je ale brzo, dejme panu ministrovi čas,“ odpověděla na dotaz Deníku Referendum Kočí s tím, že Věci veřejné, které se rády prezentují jako nazelenalá strana, patrně nebudou vznášet žádné požadavky na ODS ohledně jejího působení na MŽP.
Odlišnou pozici ovšem zaujímá někdejší ministr životního prostředí a senátor Bedřich Moldan z TOP 09. Podle jeho názoru není na ministerstvu co odideologizovat. „Přiznám se, že termínu odideologizování příliš nerozumím, ministerstvo životního prostředí má svoji ideologii jako jakékoli jiné ministerstvo, nevidím v jeho fungování žádný fundamentalismus,“ řekl Deníku Referendum Bedřich Moldan. Naznačil tak, že ani ve vládní koalici nepanuje v tomto ohledu shoda.
Také Jan Rovenský z Greenpeace upozorňuje, že ideologické přístupy jsou přítomny především v přístupu ODS. „Dost mne zarazila slova premiéra Nečase o tom, kterak chce, aby nový ministr v Drobilových stopách vedl úřad neideologicky a nedogmaticky. Chalupův projev z ideové konference občanských demokratů by přitom mohl sloužit jako školní příklad zaťaté a dogmatické neoliberální ideologie, ke které se řečník nadšeně a explicitně hlásí. Buď Nečas používá orwellovský newspeak, kde výrazy znamenají svůj opak, nebo nezná své lidi. Těžko říct, co z toho je horší,“ zdůraznil v rozhovoru pro Deník Referendum Jan Rovenský.
Co to je, když se řekne zjednodušování agendy
Patrně nejvýraznějších změn se pod vedením ODS může dočkat ekologická legislativa. Ukázkovým příkladem jsou snahy o omezení kontroly nad znečišťovateli životního prostředí. Nový návrh počítá se zrušením zákonné povinnosti trestat znečišťovatele. O uložení pokuty mají napříště inspektoři s jednotlivými znečišťovateli vyjednávat, což by ochranu životního prostředí mohlo vážně paralyzovat.
Obdobným způsobem chce ODS omezit veřejnou kontrolu rozhodování stavebních úřadů. Připravovaný návrh chce výrazně omezit účast veřejnosti při schvalování projektů. V případě kontroverzních projektů jako Blanka či plzeňská spalovna by tak byli místní občané i ekologické organizace ze hry de facto vyšachováni.
Mezi další závažné kroky patří zmrazení projektu Zelená úsporám, snaha o navýšení hlukových limitů o dalších pět decibelů či snaha o změnu postoje k problematice Národního parku Šumava.
ODS v této souvislosti mluví o tzv. zjednodušování legislativy, to ale rovněž zpochybňuje Bedřich Moldan. O zjednodušení ekologické legislativy je podle něj možné hovořit, nemělo by ale dojít k jejímu omezení. „Současná legislativa je v některých ohledech skutečně příliš komplikovaná a přináší velkou administrativní zátěž. Její zjednodušení je jistě potřeba, ale musím upozornit, že ta celá věc je velmi komplikovaná, a unáhlené změny mohou mít vážné následky,“ zdůraznil Moldan.
Čtvrtá koaliční strana?
Nový ministr se také opakovaně vyjadřoval velmi tvrdě na adresu ekologických sdružení. Lze tedy očekávat výrazné omezení dosud poměrně fungující spolupráce. Chalupa zaujal především svým prohlášením na ideové konferenci ODS, kde ještě jako starosta Prahy 6 vyzval mimo jiné k boji proti ekoteroristům a občanským sdružením, která prý chtějí určovat, jak mají lidé žít.
Předseda Dětí Země a poradce ministra dopravy Miroslav Patrik doufá, že svůj odpor k neziskovému sektoru již Chalupa překonal. „Nastupující ministr má široké společenskovědné vzdělání, vystudoval žurnalistiku, politologii a práva,“ připomíná ekologický aktivista a poradce ministra dopravy Miroslav Patrik. „Předpokládám, že si proto nepřinese na MŽP nějaké předsudky vůči resortu samotnému a vůči angažované ekologické veřejnosti. Třeba obavu z toho, že to bude Brusel, občanská sdružení či ekoteroristé, kteří budou rozhodovat o tom, jakým životním stylem budou Evropané žít,“ parafrázoval Chalupova slova ironicky Patrik.
Také Bedřich Moldan zdůrazňuje, že nejrůznější ekologická hnutí jsou jednou z nezbytných složek ochrany životního prostředí. „Chalupa má s nimi asi své zkušenosti, já nejrůznějších ekologických hnutí znám velice mnoho a musím říct, že v naprosté většině jsou to lidé velmi konstruktivní a kooperativní,“ zdůrazňuje Moldan.
„Dávat je do jednoho pytle s extremisty skutečně nejde, ostatně nic jako ekoteroristé v Čechách prakticky neexistuje. U nás jsou maximem tak mírumilovné akce jako vylezení na komín, a to myslím není něco, kde by bylo potřeba proti nim nějak razantně zasahovat,“ řekl pro Deník Referendum Bedřich Moldan.
Moldanova slova následně potvrdili zástupci řady neziskových organizací, kteří v pondělí vydali velmi vstřícnou tiskovou zprávu, v níž ministrovi nabídli věcnou a korektní spolupráci. Naznačili v ní, že ani oni nepočítají s principiálním odporem vůči změnám na ministerstvu životního prostředí.
Moderátor České televize Jakub Železný v této souvislosti dokonce označil ekologické iniciativy za čtvrtou koaliční stranu.