Premiér Petr Nečas v pondělí potvrdil, že novým ministrem životního prostředí se stane dosavadní starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa (ODS). Jan Rovenský z Greenpeace na jeho adresu uvedl, že jeho klíčovou vlastností je nekvalifikovanost pro vedení resortu.
Premiér a předseda občanských demokratů Petr Nečas podle očekávání vybral do funkce ministra životního prostředí poslance a starostu Prahy 6 Tomáše Chalupu z ODS. Prezident Václav Klaus by ho mohl jmenovat příští týden, Chalupa totiž ještě požádal o čas na uzavření práce na radnici.
Nečas: „Neideologické" vedení úřadu musí pokračovat
Z funkce starosty stotisícové městské části hodlá kvůli vládnímu angažmá rezignovat. Oznámil to na společné tiskové konferenci s Nečasem. Výběr kandidáta kritizuje opoziční ČSSD, upozorňuje, že Chalupa nemá s resortem zkušenosti.
Chalupa by měl ve vládě nahradit místopředsedu občanských demokratů Pavla Drobila. Ten v prosinci rezignoval kvůli podezření z korupce na Státním fondu životního prostředí.
Chalupa před novináři zdůraznil, že s kauzou nemá nic společného a s jejími aktéry se nezná. Je podle něj třeba provést audit fondu, nového ředitele Státního fondu životního prostředí hodlá najít prostřednictvím standardního výběrového řízení.
Tomáš Chalupa tak nechce automaticky do funkce vrátit Libora Michálka, který poukázal na korupční chování Drobilova poradce a kterého kvůli tomu před svou rezignací končící ministr odvolal. Návrat Michálka jako symbolu boje proti korupci do funkce žádá menší koaliční partner ODS Věci veřejné.
Podle Nečase by měl Chalupa zajistit pokračování „neideologického a nedogmatického" přístupu k vedení ministerstva životního prostředí. Chalupu označil za talentovaného, pracovitého politika s mezinárodním rozhledem.
Chalupa: Chci zjednodušit agendu ochrany přírody
Chalupa pak uvedl, že chce ministerstvo vést racionálně, slušně, průhledně a úsporně. Je si prý vědom toho, že po aféře kolem Drobila je pověst úřadu otřesena. Chalupa bude už sedmý ministr v čele resortu během dvou let. „Uvědomuji si, že životnost ministra je v poslední době 118 dnů," konstatoval.
Ve funkci ministra se chce Chalupa zapojit i do reformních snah vlády. „Chtěl bych, aby ministerstvo životního prostředí nestálo stranou," uvedl s tím, že pro občany by se agenda životního prostředí měla stát jednodušší.
Nečas hned v úvodu tiskové konference uvedl, že resort se soustředí na ochranu ovzduší v smogem postižených regionech a s velkými znečišťovateli chystá sérii dobrovolných dohod. Zmínil také, že „nedogmaticky" bude vláda přistupovat k dlouholetému sporu o hospodaření v Národním parku Šumava, nyní podle něj vede trpělivý dialog se všemi zájmovými stranami, který by měl vyústit ve vytvoření nového zákona o parku.
Stejně jako Drobil nemá ani Chalupa vzdělání vztahující se k ochraně životního prostředí. Studoval žurnalistiku, politologii a historii, později práva. S ochranou životního prostředí se setkal pouze na úrovni komunální politiky podobně jako Drobil. Právě Drobilovu neodbornost kritizovaly od začátku jeho působení na ministerstvu ekologické organizace.
Ekologové se oficiálně těší na spolupráci, vědí ale, kdo Chalupa je?
Ve společné tiskové zprávě vydané v pondělí bezprostředně po Nečasově oznámení Arnika, Calla, Veronica, Ekologický právní servis, Greenpeace, Hnutí Duha a Zelený kruh tvrdí: „Ekologické organizace nabízejí novému ministrovi životního prostředí věcnou a korektní spolupráci při hledání praktických řešení ke zlepšení zdraví a kvality života. Ekologické organizace od designovaného ministra očekávají, že bude chránit české lesy a veřejnou zeleň, prosadí nový zákon o ovzduší, usnadní lidem třídění odpadu nebo zajistí pokračování programu Zelená úsporám. Naopak by měl stopnout snahy o zneprůhlednění kontroly znečišťovatelů Českou inspekcí životního prostředí nebo práce na omezování veřejné kontroly rozhodování stavebních úřadů. Měl by také prosazovat snižování emisí oxidu uhličitého, trvale udržitelnou státní energetickou koncepci a zastat se občanů proti plánům na změkčení hlukových limitů či se zasadit o splnění koaličního závazku, že bude zrušena možnost vyvlastňovat domovy lidí kvůli těžbě uhlí. Hlas ministra životního prostředí by měl znovu získat ztracenou váhu."
Od prohlášení v průběhu jeho sestavování odstoupilo hnutí Nesehnutí pro přílišnou vstřícnost znění vůči novému ministrovi. Jiný názor než je uveden v prohlášení mají i někteří jednotlivci. Podle Jana Rovenského z české pobočky Greenpeace je Tomáš Chalupa pro ekologické organizace v podstatě neznámým jménem, neboť své postoje ke koncepcím ochrany životního prostředí doposud nikde neartikuloval.
„Obávám se, že stejně jako jeho předchůdce v resortu Pavel Drovil je i klíčovou charakteristikou Tomáše Chalupy nekvalifikovanost k vedení resortu životního prostředí. Snad ani inženýrka Bízková by funkci hrobaře ministerstva životního prostředí neplnila tak dobře, jak ji plnil Drobil a jak ji má podle všeho v zadání od premiéra Chalupa. Kopala totiž sice často za průmysl, ale resortu alespoň rozuměla. Budu ale samozřejmě moc rád, pokud se ve svém odhadu mýlím a pan Chalupa v praxi dokáže, že ochrana životního prostředí není pro něj jen šlehačkou na dortu, ale jednou z klíčových civilizačních hodnot,“ uvedl Jan Rovenský pro Deník Referendum.
„Dost mne zarazila slova premiéra Nečase o tom, kterak chce, aby nový ministr v Drobilových stopách vedl úřad neideologicky a nedogmaticky. Chalupův projev z ideové konference občanských demokratů by přitom mohl sloužit jako školní příklad zaťaté a dogmatické neoliberální ideologie, ke které se řečník nadšeně a explicitně hlásí. Buď Nečas používá orwellovský newspeak, kde výrazy znamenají svůj opak, nebo nezná své lidi. Těžko říct, co z toho je horší,“ zdůraznil v rozhovoru pro Deník Referendum Jan Rovenský.
Podle Rovenského je navíc krajně problematický Chalupův výrok o ekoteroristech, který padl na zmíněné ideové konferenci. „Budoucí ministr by jej měl vysvětlit, případně se za něj omluvit,“ uvedl Jan Rovenský.
ČSSD a zelení: volba Chalupy je znak bezradnosti
Z obdobných důvodů pak kritizují výběr Chalupy i sociální demokraté. „Úřad, který byl devalvován korupční aférou a neodbornými zásahy bývalého ministra Drobila, má nyní obsadit starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa, který opět postrádá jakékoli zkušenosti z oboru ochrany životního prostředí," uvedl o víkendu úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.
Sociální demokraté jsou podle Sobotky přesvědčeni, že zejména po korupční aféře mělo být obsazení resortu životního prostředí výsledkem pečlivější úvahy a výběru silné a respektované osobnosti.
S tím souhlasí i zelení. „Způsob jmenování nového ministra životního prostředí ukazuje na hlubokou programovou a personální bezradnost Občanské demokratické strany. Slova premiéra Petra Nečase o tom, jak je třeba pokračovat v neideologickém a nedogmatickém vedení resortu, jen kamuflují fakt, že si ODS s ochranou životního prostředí a zdraví neví rady," uvedla strana v tiskovém prohlášení.
„Chceme slyšet, jak chce vláda, která otevřeně vystupuje proti obnovitelným zdrojům, dodržet cíle o podílu čisté energie, k nimž se mezinárodně zavázala," uvedl předseda strany Ondřej Liška.
Chalupa začal svou pracovní kariéru jako novinář. V devadesátých letech působil také jako mluvčí Václava Klause v době, kdy stál nynější prezident v čele vlády. Později se Chalupa stal místostarostou Prahy 6. V křesle starosty této městské části vystřídal v roce 2002 exprimátora Pavla Béma.
Nyní radnici šesté městské části vede koalice ODS a ČSSD, Chalupu zřejmě nahradí jeden ze dvou místostarostů za ODS, buď Petr Ayeboua, nebo Jan Záruba. V médiích se více mluví o Zárubovi. Podle mluvčího Prahy 6 Martina Šalka nemá ani jeden místostarosta v současnosti pověření zastupovat Chalupu.