Pákistán zasáhlo silnější zemětřesení než loni Haiti
Roman BurešZemětřesení o síle 7,2 stupně Richterovy škály ve středu zasáhlo jihozápad země, podle všech zpráv ale nezpůsobilo velké škody ani na majetku, ani na životech. V zemi se navíc podařilo zažehnat vládní krizi, s níž se potýkala po několik posledních týdnů.
Silné zemětřesení o síle 7,2 stupně Richterovy škály zasáhlo ve středu ráno odlehlou část provincie Balúčistán na jihozápadě Pákistánu. Lidé v panice opouštěli své domy, vzhledem k řídkému obydlení nehostinného regionu ale nedošlo k velkým škodám na majetku ani obětem na životech.
Epicentrum zemětřesení bylo podle amerického geologického úřadu (USGS) asi padesát kilometrů od města Dalbandín, blízko u hranice s Afghánistánem. Region je známý hlavně tím, že v něm již několik let působí militantní skupiny bojující proti pákistánské armádě i aliančním vojskům v Afghánistánu.
„Byla velká zima. Strávili jsme asi dvě hodiny venku před naším domem kvůli strachu, že zasáhne znovu, ale nic se již nestalo,“ popisoval situaci Gúl Mohammed z Kvéty, hlavního města provincie.
Největší škody na majetku napáchalo zemětřesení v okrsku Charán, který ležel nejblíže epicentra, ani odsud ale nejsou hlášeny žádné oběti na životech, prohlásil ředitel pákistánského meteorologického úřadu Aríf Mahmúd.
Silné otřesy byly citelné i v indické metropoli Nové Dillí, vzdálené asi osm set padesát kilometrů od epicentra, nebo v Dubaji a Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech.
Sever Pákistánu zasáhlo v roce 2005 podobně silné zemětřesení, které převážně v Kašmíru a provincii Chajbar Paštúnchwá zabilo více než třiasedmdesát tisíc lidí. Země se také stále vzpamatovává z katastrofálních povodní, které minulé léto postihly na jednadvacet milionů lidí a způsobily rozsáhlé ekonomické škody v úrodných nížinách kolem řeky Indus.
Vládní krize zažehnána
Kromě problémů s přírodními živly a ozbrojenými extremistickými skupinami se Pákistán v posledních týdnech potýkal také s politickou krizí. Ta vypukla, když druhá největší strana vládnoucí koalice premiéra Júsufa Rézy Giláního prohlásila, že odchází do opozice.
Strana Muttahída Kaumí ale v pátek své rozhodnutí přehodnotila poté, co premiér slíbil zrušit zvýšení cen pohonných hmot, kvůli kterému koalici původně opustila. Ústupky vlády ale mohou ohrozit další splátku půjčky od Mezinárodního měnového fondu (MMF), který další půjčky podmiňuje neoliberální politikou — v tomto případě minimalizací státní regulace cen.
Gilání navíc oznámil, že odloží i reformu daňového systému. Vzhledem ke složitosti systémového řešení efektivnějšího výběru daní a jeho zdlouhavé přípravě přikročila vláda v minulých týdnech právě ke zvýšení cen benzínu, aby rychle zalepila díry v rozpočtu. Po zrušení tohoto opatření a dalším odkladu daňové reformy tak hrozí, že Pákistán slíbené miliardy dolarů od MMF na stabilizaci ekonomiky nedostane.
Další informace:
AFP Panic as major quake hits Pakistan
AP Pakistani government recovers key coalition ally
The New York Times Pakistani Government Salvages Coalition, but at a Steep Price