Americké Centrum pro monitoring konfliktů (CMC) shrnulo ve výroční zprávě statistiku obětí bezpilotních úderů v Pákistánu. Dle oficiálních vládních čísel je mrtvých jen polovina a civilistů pouze zlomek, podle CMC naopak většina.
Podle výroční zprávy nezávislého think-tanku Centrum pro monitoring konfliktů (CMC) bylo při útocích bezpilotních letadel v Pákistánu zabito již přes dva tisíce lidí. Většina z nich měli být civilisté.
Zpráva poukazuje na to, že útoky se zaměřují na kmenová území v Pákistánu, kde u sebe lidé často nosí zbraně jako součást místní tradice. Civilisty a tálibánce si tak lze jednoduše splést.
„Americké bezpilotní letouny poté identifikují všechny se zbraní jako militanty a zabijí je,“ píše se v textu doslova.
Vliv pákistánské vlády na kmenových územích je většinou pouze formální. Režim v Islámábádu útoky vytrvale odsuzuje, ale pokud nedojde k ohrožení života federálních vojáků, aktivně se jim nebrání.
Podobný postoj zaujímají i představitelé OSN. Z hlediska mezinárodního práva je přitom takový způsob válčení za hranicí legality.
Tisíc, či dva tisíce?
Tři čtvrtiny z celkových 2 043 obětí si podle CMC kampaň vyžádala v posledních dvou letech, tedy za úřadování Baracka Obamy. V roce 2009 takto zemřelo na 700 Pákistánců, minulý rok dokonce více než 900.
Vládní statistiky udávají přibližně poloviční počty než materiály CMC. Poměr zabitých tálibánců a civilních obětí je přitom cca 1:3 v roce 2009, respektive 1:9 v roce minulém.
Útoky bezpilotních letounů na pákistánském území ovšem neřídí ozbrojené síly Spojených států, ale výzvědná služba CIA. Dostat se k přesným informacím je proto obtížné.
Analytikové amerického think-tanku New America Foundation (NAF), který má blízko k pravici Demokratické strany, srovnali v tematické zprávě všechny dosavadní odhady a došli k rozpětí 1 372 až 2 125 mrtvých. Dle mínění NAF tvoří civilisté asi polovinu obětí.
Nové sledovací vybavení
Americká armáda a letečtí vývojáři na začátku letošního roku také představili nový sledovací systém pro bezpilotní letouny s názvem Gordon Stare. Ten umožní pomocí skládání obrazu z devíti kamer monitorovat dění v celé oblasti pod letadlem o velikosti menšího města. Vojáci pak tento obraz mohou sledovat živě na přenosných obrazovkách.
Systém se testuje od prosince loňského roku a v bojích v Afghánistánu by měl být nasazen již letos v zimě. Dle listu Washington Post je to velký technologický skok vpřed, protože současné technologie dokáží sledovat pouze malý pruh země přímo pod letounem. Je to jako bychom se dívali na válku skrze stéblo slámy, cituje americký deník jednoho z představitelů amerického ministerstva obrany.
Systém má ale také určité nedostatky. Hlavním je ohromné množství dat, ze kterých se musí vybrat pouze ty relevantní. Někteří experti navíc varují, že obrazy pořízené z letadel nemají na samotný úspěch akcí příliš velký vliv, pokud nejsou doplněny o terénní průzkum přímo na místě.
Další informace:
AntiWar.com Report: CIA Drones Killed Over 2,000, Mostly Civilians in Pakistan Since 2006
New America Fundation The Year of the Drone
The Guardian CIA chief in Pakistan leaves after drone trial blows his cover
The Washington Post With Air Force's Gorgon Drone 'we can see everything'