Obama představil novou bezpečnostní strategii
Roman BurešPrezident Spojených států představil ve čtvrtek novou bezpečnostní koncepci, která má znamenat definitivní konec konfrontačního přístupu, typického pro éru George W. Bushe. Četní odborníci se ale k dokumentu staví skepticky.
Barack Obama ve čtvrtek zveřejnil novou národní bezpečnostní strategii (NSC), která má symbolizovat opuštění doktríny unilaterální politiky bývalého prezidenta George W. Bushe. Hlavní změnou je podle Bílého domu upřednostnění diplomacie před vojenskými operacemi, ke kterým by mělo dojít pouze pokud budou vyčerpány všechny mírové možnosti řešení konfliktu.
„Naše dlouhodobá bezpečnost nebude vycházet z naší schopnosti lidi zastrašovat, ale z našich možností apelovat na jejich naděje,“ píše se v dokumentu přímo.
S hlavním posunem je také spjata reforma armády, která by měla zůstat schopná čelit otevřené válce, ale zároveň se reorganizovat tak, aby mohla lépe zasahovat při stabilizačních a proti-povstaleckých misích.
Strategie se dále zabývá novými tématy jako je terorismus s kořeny v USA, bezpečnost státních počítačových sítí nebo spolupráce s novými světovými mocnostmi Indií a Čínou. Dává současně důraz na silnou domácí ekonomiku, které chce dosáhnout trvale udržitelným hospodářským růstem, snížením státního dluhu a omezením závislosti na dovážené ropě.
Naivní, nevýrazné, zlomové
Mezi odborníky lze vysledovat v zásadě tři typy reakcí. První skupina expertů na mezinárodní vztahy se podle deníku Guardian staví k dokumentu spíše skepticky — sice ušlechtilé, ale přehnané aspirace Obamovy administrativy nemohou být dle jejich názoru reflektovány v tvrdé realitě světa. Jako příklad zmiňuje deník neschopnost uzavřít základnu Guantánamo nebo ukončit nálety bezpilotních letadel v Afghánistánu a Pákistánu. Nejasná je také povaha akcí, které by Obama učinil, pokud by diplomatická jednání s nepřátelskými režimy, Íránem a Severní Koreou, selhala.
Jiní experti zase namítají, že změna od Bushovy doktríny není tak velká, jak ji Obama prezentuje. Poukazují například na to, že i přes posun od unilatelarismu ke kooperaci se Obama výslovně nevzdal ani použití preventivních vojenských akcí. Anthony Cordesman, odborník na bezpečnostní a mezinárodní vztahy z amerického Centra pro strategická a mezinárodní studia, doslova říká: „Pokud ze strategie odstraníme nějakou liberální rétoriku, je to návrat k centralizované, pragmatické americké strategii.“
Třetí skupina odborníků pak dokument obhajuje. „Značí zřetelný předěl od minulosti … a nabízí jasný a efektivní rámec pro americkou mezinárodní politiku a národní bezpečnost,“ uvedl pro Guardian zástupce skupiny Mark Lynch, profesor mezinárodních vztahů na Univerzitě George Washingtona ve Washingtonu.
K čemu je NSC?
Bezpečnostní strategii připravuje každý americký prezident. Dokument shrnuje základní principy směřování zahraniční politiky a domácích i zahraničních iniciativ a spolu s jadernou doktrínou vytváří nejobecnější rámec jednání pro případ eventuálního konfliktu.
Poslední bezpečnostní strategie byla připravena kabinetem George W. Bushe v roce 2006. Pojmy jakožto válka s terorismem či preemptivní úder ale zavedl již materiál první Bushovy vlády z roku 2002. V rámci příslušného rámce pak byla podniknuta například invaze do Iráku, která se uskutečnila o rok později.
Další informace:
BBC News Obama's new security strategy stresses diplomacy
The Guardian Barack Obama sets out security strategy based on diplomacy instead of war
The New York Times New U.S. Strategy Focuses on Managing Threats