První bezpilotní letoun typu Predator začal ve středu hlídat americkou hranici s Mexikem. Zvýšení ostrahy na hranicích je součástí širšího plánu Obamovy vlády na zlepšení bezpečnosti hraničních států a celkovou reformu imigrační politiky.
První bezpilotní letoun typu Predator začal ve středu střežit hranici Spojených států s Mexikem. Dva další by měly následovat příští jaro. Mimo takzvaných dronů chce federální vláda v oblasti rozmístit také přes dva a půl tisíce členů americké národní gardy.
Podle ministryně vnitřní bezpečnosti USA Janet Napolitanové pokryje systém bezpilotních letounů, řízený z města Corpus Christi, celou tři tisíce dvě stě kilometrovou hranici od Kalifornie až po Texas.
„Bezpilotní letouny nyní pokryjí jihozápadní hranici od oblasti El Centro v Kalifornii až po pobřeží Mexického zálivu v Texasu a budou předávat důležité informace ze vzduchu pozemním jednotkám,“ uvedla doslova.
Zvýšení ostrahy na hranicích je součástí širšího plánu Obamova kabinetu na boj proti ilegální imigraci a pašování drog z Mexika. Americký prezident podepsal minulý měsíc zákon, který na podobné operace vyčleňuje z federálního rozpočtu dalších 670 milionů dolarů.
Chtějí to republikáni
Téma imigrace se před listopadovými průběžnými volbami dostává opět do popředí. Obamův kabinet se snaží prosadit srozumitelnou legislativu, která má ve druhém sledu umožnit mnoha ilegálním přistěhovalcům v USA získat legální status.
Dle velké části republikánských politiků je ale před schválením podobného zákona nejdříve potřeba zajistit bezpečnost právě na hranicích s Mexikem, kde se očekává nová imigrační vlna. Vláda potřebuje ke schválení reformy také republikánskou podporu, a tak se pokouší vyjít opozici vstříc.
Možnosti dálkově řízených letounů zviditelnilo jejich nasazení v afghánistánsko-pákistánském pohraničí, kde je využívá armáda k likvidaci bojovníků z hnutí Tálibán a jejich domnělých sympatizantů. Na rozdíl od běžných letadel nečelí piloti takovýchto strojů žádnému riziku. Rozhodování o lidských životech tak připomíná počítačovou hru, což vzbuzuje náležitou kritiku.
Drony na hranici s Mexikem mají nicméně sloužit jenom ke sledování rozlehlého pásma.
Je to málo?
Součástí plánu Obamovy vlády je i posílení pozemních pohraničních jednotek o dalších 2700 členů národní gardy. První z nich by měli dorazit do Arizony do konce tohoto týdne. Texas dostane navíc k dispozici 250 agentů, kteří budou pomáhat v boji proti ilegálním aktivitám na hranici.
Podle texaského guvernéra Ricka Perryho je ale počet gardistů nedostatečný. Republikánský guvernér, který bude v listopadu bojovat o znovuzvolení, požádal federální vládu o tisíc členů národní gardy, kteří by byli přiděleni pouze státu Texas.
Další informace:
The Sydney Morning Herald US Drones Will Patrol Entire Southern Border