Pomoc Pákistánu nestačí, vláda chce po MMF odklad splátek
Roman BurešZástupci Pákistánu a Mezinárodního měnového fondu se sejdou příští týden nad tím, zda je země schopná splácet desetimiliardový dluh z roku 2008. Ekonomika země je kvůli záplavám v ohrožení. Škody přesáhly již třiačtyřicet miliard dolarů.
Pákistánští politici doufají, že získají podporu Mezinárodního měnového fondu (MMF) v boji proti ekonomické katastrofě, jež hrozí zemi po záplavách, které již měsíc sužují oblasti v povodí řeky Indus. Povodně v postižených oblastech zničily velkou část úrody i průmyslové budovy a podle OSN bude zemi trvat roky, než se z katastrofy vzpamatuje.
Podle úřadů dosáhly zatím škody na majetku čtyřiceti tří miliard dolarů. Podle OSN je šest milionů osob katastrofou přímo postiženo a nutně potřebuje humanitární pomoc a přibližně stejný počet Pákistánců ztratil střechu nad hlavou.
MMF oznámil, že se se zástupci pákistánské administrativy setká tento týden ve Washingtonu, aby s nimi projednal dopad povodní na ekonomiku země a její schopnost splácet dluh deseti miliard dolarů, který má u MMF z roku 2008.
Miliony postižených lidí, bydlících ve stanových koloniích nebo na silnicích, trpí podle OSN převážně nedostatkem pitné vody a musí spoléhat na humanitární pomoc, která jim jako jediná může zaručit přežití. Zdravotnické organizace se také bojí šíření nemocí, jako jsou cholera, tyfus nebo žloutenka. Žádná větší epidemie těchto chorob ale prozatím nebyla zaznamenána.
Generální tajemník OSN Pan Ki-mun v pátek prohlásil, že organizace již obržela mezinárodní pomoc pro Pákistán ve výši téměř půl miliardy dolarů. Požádal ale zároveň o další příspěvky v hodnotě přes tři sta milionů dolarů se slovy, že obyvatelé Pákistánu budou na pomoci závislí ještě měsíce nebo dokonce roky.
V Pákistánu také stále panují obavy, aby nedošlo k povstání proti vládě, která postiženým nebyla schopna efektivně pomoci. Nespokojenost se navíc šíří i mimo postižené oblasti, které kvůli záplavám trpí výpadky elektřiny a zvyšujícími se cenami jídla.
„Odcizení vůči vládě se zvyšuje a z dlouhodobého hlediska by mohlo přinést nestabilitu. Může na tom profitovat hlavně politická opozice, ale dlouhodobě na tom vydělají nejspíše i militantní islamistické skupiny,“ analyzoval situaci pro AFP Hasan Askari.
Druhá povodňová vlna o víkendu zasáhla hustě obydlené zemědělské oblasti jižního Pákistánu v provincii Sindh. Zvyšující se hladina řeky Indus a hrozba protržení hrází si podle místních úřadů vyžaduje evakuaci dalších desetitisíců lidí. Voda se také nebezpečně přibližuje k městu Hajdarabád, které je s dvěma a půl miliony obyvatel jedním z největších v zemi. Podle místních úřadů jsou ale jeho obyvatelé prozatím v bezpečí, protože hráze drží vodu mimo město.
Další informace:
AFP Pakistan battles economic pain of floods
AFP Pakistan evacuates thousands in flooded south
The Guardian British public praised for response to Pakistan floods appeal