Pákistán se bude z povodní vzpamatovávat nejméně dva roky
Roman BurešZáplavený Pákistán již dostal přislíbeno tři sta milionů dolarů, proměna slibů v činy však vázne. Škody na zničené úrodě a infrastruktuře budou mít navíc dlouhodobý dopad na ekonomiku země.
Povodněmi zasažený Pákistán již dostal na multilaterální a bilaterální mezinárodní pomoci přislíbeno na tři sta milionů dolarů. Mezinárodní pomoc ale přichází pomaleji, než by bylo třeba. Podle humanitárních organizací je také nutné proměnit slíbenou pomoc na reálné peníze.
OSN vydalo minulý týden okamžitou prosbu o čtyři sta šedesát milionů dolarů, v úterý ale mělo vybráno pouze čtyřicet procent požadované částky. Půjčku na rekonstrukci infrastruktury ve výši devět set milionů dolarů poskytla Pákistánu také Světová banka.
Nejsilnější monzunové deště za posledních osmdesát let způsobily povodně v povodí řeky Indus, které zasáhly na dvacet milionů lidí, zničily skoro devět set tisíc domů a vyžádaly si skoro patnáct set obětí. Podle humanitárních organizací může však počet mrtvých po povodních ještě rapidně stoupnout, pokud se za pomoci zahraniční pomoci nedokáže zabránit šíření nakažlivých chorob.
Domy, pole, farmy i silnice
Škody na majetku jdou podle předběžných odhadů do miliard amerických dolarů. Povodně zničily úrodu, domy, silnice i elektrické vedení. Podle pákistánských úřadů také znehodnotily na milion tun pšenice uskladněné v sýpkách, což způsobilo zdražení základních potravin.
Krom toho budou mít záplavy dlouhodobé následky pro pákistánskou ekonomiku. Přibližně dvacet procent HDP země tvoří zemědělství, které bylo povodněmi postiženo snad nejvíce. Podle prezidenta Asifa Alího Zardárího bude zemi trvat dva roky, než se zemědělská produkce obnoví. Dle názorů odborníků to bude mnohem déle.
Přímé ztráty zemědělství na letošní úrodě se odhadují na jednu miliardu dolarů. Celkový dopad na zemědělství, kvalitu půdy a erozi vyjde ale najevo, až voda úplně opadne, tedy přibližně až v polovině září.
„Ztratili jsme cca dvacet procent naší produce bavlny a škoda na kukuřičných, rýžových, třtinových a zeleninových polích a rybích farmách bude také obrovská,“ potvrdil pro AFP Ibrahim Mughal, který vede nezávislé Zemědělské fórum.
Důsledky budou i politické
Kromě ekonomiky zasáhly povodně také politické mínění Pákistánců. Již před povodněmi nepříliš populární vláda premiéra Rézy Giláního dále ztrácí na oblíbenosti kvůli své neschopnosti efektivně pomoci lidem v zasažených oblastech.
Jediným, kdo byl schopen postiženým adekvátně pomoci, byla pákistánská armáda. Kvůli její vzrůstající popularitě se tak objevily dohady o možném vojenském převratu.
Dle některých komentátorů je také možné, že povodně pomohou zpět k moci povstaleckým islamistickým skupinám na hranicích s Afghánistánem, které po loňské armádní ofenzívě ztratily v západním Pákistánu část svého vlivu.
Další informace:
BBC News UN to meet to boost aid to flood-hit Pakistan
AFP Flood aid flowing slowly to desperate Pakistan
AFP Flood-hit Pakistan faces economic catastrophe