Vláda má další spor: o důchodovou reformu. Všechny strany počítají s nějakou podobou soukromých fondů. ODS ale ostatní návrhy odmítá, TOP 09 tvrdí, že jediný její ministr Drábek může reformu předložit, a návrh Věcí veřejných zaujal odboráře.
ODS představila pět verzí chystané důchodové reformy. Jsou mezi nimi obě varianty, které vypracovala Bezděkova komise, varianta prosazovaná Národní ekonomickou radou vlády (NERV) i návrh, který připravila vláda v letech 2007 až 2009. Na tiskové konferenci to ve čtvrtek řekl předseda ODS a premiér Petr Nečas.
ODS prosazuje opt-out i zvýšení odchodů do penze
Ve všech variantách ODS počítá se spořením také na individuální účty. Dalším znakem důchodové reformy podle návrhů ODS by byla anonymita klienta. Licencované důchodové společnosti, které by jejich prostředky spravovaly, by nevěděly, komu peníze patří. Ve většině variant by si přitom lidé mohli volit, zda chtějí spořit bezpečněji, ale méně výnosně, nebo riskantněji, ale s většími výnosy.
ODS upřednostňuje první variantu, která se shoduje s tím, co vláda prosazovala v letech 2007 až 2009. Lidé by mohli převádět v rámci takzvaného opt-outu, tedy částečného vyvedení ze státního důchodového pilíře do fondového, čtyři procenta z pojistného na individuální účet. Další dvě procenta by odváděli ze svého. „Tyto prostředky by nebyly poskytovány konkrétnímu důchodovému fondu, ale byly by prostřednictvím České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) svázány do anonymního balíčku a poté poslány fondu," řekl Nečas. Naspořené prostředky by po odchodu do důchodu byly vypláceny ve formě pravidelné doživotní renty.
U zvyšování věku odchodu do důchodu ODS navrhla dvě varianty. Podle první by se věk odchodu sjednotil u mužů i u žen v roce 2035 na 65 letech. Poté by rostl tempem dva měsíce za kalendářní rok. Podle druhé varianty by se sjednotil v roce 2035 na 67 letech a poté by se navyšoval v závislosti na střední délce života a naději na dožití. Povinná doba pojištění by se i nadále prodlužovala, a to až na čtyřicet let. Valorizace důchodů by měla být automatická bez možnosti ovlivnění vládou.
Nečas: Návrhy VV jsou komplikované, návrh TOP 09 moc pro-průmyslový
Premiér Nečas uvedl, že je ODS ochotna podpořit i návrhy Bezděkovy komise či skupiny neoliberálních ekonomů NERV. „Kdyby na tom však měla ztroskotat dohoda, jsme ochotni ustoupit," řekl Nečas. Ve všech variantách by podle ODS mělo být spoření na individuální účty dobrovolné.
Nečas naopak kritizoval návrhy důchodové reformy z dílny Věcí veřejných (VV) a TOP 09. Návrh TOP 09 je podle něj z hlediska stability veřejných financí drahý, a navíc je až příliš ve prospěch finančního průmyslu. „Pětiprocentní snížení odvodu znamená příliš velký výpadek příjmů státního rozpočtu," řekl Nečas k plánu na snížení pojistného z 28 na 23 procenta superhrubé mzdy. „Máme také pocit, že ten návrh tak, jak je prezentován, je dělán až příliš ve prospěch finančních společností, které by působily na důchodovém trhu," dodal Nečas.
Nečasův nesouhlas ovšem TOP 09 viditelně popudil. Ministr financí Miroslav Kalousek reagoval slovy, že do vlády může příslušný návrh důchodové reformy předložit pouze ministr Drábek. „Lidovou tvořivost politických stran respektuji. Věřím, že návrh ministra Drábka bude schválen," naznačil Kalousek, že jiný než návrh TOP 09 pro něj nepřipadá v úvahu.
Nečas zároveň kritizoval i návrh předložený Věcmi veřejnými. Je podle něj komplikovaný a v zemích EU nelze nalézt srovnatelný systém, který by fungoval. VV počítají v rámci svých tezí s průběžným systémem. Soukromé připojištění by tvořilo pouze doplňující zdroj příjmu důchodce. Také například navrhují vytvořit generační fond, finanční rezervy pro generaci, která bude mít nízkou porodnost. Daňové úlevy by pak čekaly rodiny s dětmi. Vycházet chtějí také z předpovědi demografického vývoje porodnosti, který však není podle řady odborníků v dlouhodobém měřítku spolehlivým ukazatelem.
Odboráři: Věci veřejné se přiblížily naší představě
Představy koalice dlouhodobě kritizují opoziční strany i odbory. Zástupci odborů však nyní naznačili, že v případě Věcí veřejných se jejich představy o podobě penzí přece jen sblížily. Odbory i nejmenší koaliční strana jsou pro zachování současného průběžného systému i pro to, aby případné přesměrování části odvodů na důchody do spoření bylo jen dobrovolné. ČTK to ve čtvrtek po schůzce s předsedou VV a ministrem vnitra Radkem Johnem řekl předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil.
V České republice existuje takzvaný průběžný důchodový systém, do kterého lidé odvádějí část svých příjmů. Odboráři požadují jeho zachování v současné podobě. Povinné odvody by podle Zavadila měly zůstat na 28 procentech. Případné přesměrování jejich části do soukromého spoření by pak mělo být ale jen dobrovolné.
Opoziční ČSSD ovšem upozorňuje, že současný systém je udržitelný. Exkomisař Vladimír Špidla již dříve zdůraznil, že v dohledné době, kdy je demografické odhady možné brát vážně, zvládne stát důchody financovat. „Pokud jde o dvě generace do roku 2055—60, tak se jedná o náklady kolem 12,5 procenta HDP, tedy o hodnotu, kterou již dnes mají třeba Poláci. Čili národohospodářsky je to financovatelné,“ uvedl Špidla v reakci na výsledky předestřené Bezděkovou komisí pro Deník Referendum.