Sebevražedný boj proti korupci?
Ivan ŠtampachPřeměníme-li veškeré hodnoty na peníze, zdá se býti boj proti korupci celkem od věci. Proč by v takové situaci nemělo i politické rozhodování být zbožím? Proč by politika neměla být zvláštním druhem podnikání?
Vše, co nám přináší zkušenost, vše složené, vystavené přeměnám a rozdílům v čase a prostoru, všechno, co vzniká a zaniká, je vystaveno možnosti zkažení, tedy korupce (lat. corruptio — zkažení). Údiv nad korupcí nad zkažeností zrovna státních úředníků a politiků mi proto připadá licoměrný. Obvykle má funkci ukázat, jak je mravně čistý ten, kdo tato obvinění hlásá. My čistí novináři a vy zkorumpovaní politici. My čistí véčkaři a (do uzavření současné vládní koalice) vy zkorumpovaní političtí mastotodonti
Dnes se korupcí obvykle míní to, že vládní činitelé, poslanci, senátoři, hejtmani, zastupitelé a radní, soudci, státní zástupci a policisté jsou úplatní. Občanské iniciativy, sledující tento sociální jev, promýšlejí do detailů podmínky podporující korupci, jako je koncentrace politické moci a rozhodování. Je pozoruhodné, že podle jejich pozorování by korupce měla kvést v režimech nedemokratických, což nemusí být otevřené diktatury, ale i vláda „mocenských klanů“, a přitom Česká republika, která se honosí svou tradiční demokratičností, se ocitá v ostudných polohách v tabulkách sestavovaných každoročně iniciativou Transparency International.
Jinak podnikání se propaguje také jako lék na nezaměstnanost. Jseš bez práce - začni podnikat! Už se ale tolik neříká, jak přijít k počátečnímu kapitálu. (Kromě půjček "rychlých prachů"- ale to může být zase kapitál spíše pro půjčujícího než pro půjčovaného.) Nakonec i některé erurofondy sypou spíše již na vytvořenou hromádku než do ďolíčku.
V malém i ve velkém.
Hmotná i nehmotná (úplatky, kupčení a protekce v různých oblastech a sférách).
Nesouvisí myslím jen s dobou a s politikou, ale především i s výchovou a s charaktery lidí.
http://www.blisty.cz/2010/12/14/art56073.html