Podle premiéra Petra Nečase odborům nejde o korektní obhajobu práv zaměstnanců. S levicovou opozicí se snaží rozehrát politickou hru, která by mohla ve svých důsledcích destabilizovat zemi. Podle předsedy Senátu Milana Štěcha jsou Nečasova slova zavádějící.
Odborům nejde o korektní obhajobu práv zaměstnanců, ale spolu s levicovou opozicí se snaží rozehrát politickou hru, která by mohla ve svých důsledcích destabilizovat zemi. Premiér a předseda občanských demokratů Petr Nečas to v úterý řekl novinářům.
Premiér tak reagoval na chystanou středeční celodenní stávku zaměstnanců ve státní a veřejné sféře a záměr Českomoravské konfederace odborových svazů využít ji k protestům proti připravovaným vládním reformám. Podle Nečase je vzhledem k charakteru stávky ale složité dopředu vyčíslit, kolik bude celodenní protest Českou republiku stát.
Předseda Senátu a bývalý odborový předák Milan Štěch považuje Nečasova slova za zavádějící a v podstatě provokativní.
„Současné spory ministra vnitra, premiéra a policejního prezidenta či kauzy ministerstva obrany destabilizují vládu do té míry, že není nutné, aby sociální demokraté jakkoli zneužívali stávku k destabilizaci vlády či země. Navíc nepochybuji, že stávka proběhne hladce a nezpůsobí žádné komplikace. A to například ani ve zdravotnictví či ve školství,“ uvedl Štěch pro Deník Referendum.
Premiér v úterý také zopakoval, že vláda považuje své úsporné kroky za nutné. „Od snížení objemu na mzdy ve státní a veřejné správě o deset procent proto nemůžeme ustoupit a neustoupíme," uvedl Nečas před novináři.
Podle Nečase jsou vládní reformy minimem, které umožní stabilizovat rozpočet na příští rok, který by jinak zkolaboval. Připomněl, že v minulých letech na snížení platů přistoupily kvůli krizi statisíce lidí v soukromém sektoru. Ve veřejném sektoru je podle něj dnes o 500 korun vyšší průměrný plat než v sektoru podnikatelském.
Podle Štěcha by si měl nicméně Nečas uvědomit, že je v civilizovaných zemích naprosto běžné stávkovat proti zaměstnavatelům, pokud zaměstnancům rostou mzdy pomalu, nebo vůbec.
„Nevím, čemu se Petr Nečas podivuje. Vždyť vláda neplánuje zmrazení platů, nýbrž jejich snížení o deset procent. Navíc plánují narušit tarifní systém. Stávka je proto naprosto logickou reakcí,“ vysvětlil v rozhovoru pro Deník Referendum předseda Senátu.
Předseda občanských demokratů a premiér koaliční pravostředové vlády zároveň zdůraznil, že respektuje právo každého občana vyjádřit svůj nesouhlas s tím nebo oním krokem formou demonstrace nebo stávky.
„Mám pochopení pro jakýkoliv kultivovaný protest, kterým občané dávají najevo svůj názor," podotkl předseda vlády. Přiznal, že jen těžko by se našel člověk, kterému by se líbilo, že mu hrozí snížení platu.
100 tisíc se zapojí, 100 tisíc vyjádří účast
Stávku vyhlásily odbory zastupující zaměstnance ve státní a veřejné správě na středu. Měla by probíhat celý den. Podle odborářů se jí zúčastní sto tisíc lidí. Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil pak na úterní tiskové konferenci doplnil, že dalších sto tisíc zaměstnanců stávkující podpoří. Vlastní přerušení práce pak doplní demonstrace v jednadvaceti českých městech, kterých by se dle Zavadila mělo zúčastnit kolem čtyřiceti tisíc lidí.
Petr Nečas před novináři také připomněl, že ve státní sféře pracuje na 650 tisíc zaměstnanců, a poděkoval proto „výrazné většině", která se rozhodla stávky neúčastnit. „Tohoto jejich výrazu občanské odpovědnosti si velmi vážím," podotkl.
Předseda Senátu Milan Štěch považuje tuto Nečasovu zmínku o výrazné většině zaměstnanců, kteří si jsou vědomi své občanské odpovědnosti, za provokaci. Podle Štěcha by měl Nečas raději mlčet a neprovokovat.
„Vzhledem k plánovaným krokům vlády a avizovaným reformám by měl předseda Nečas raději mlčet, aby neurazil zbytek populace. Myslím, že si může být jistý, že zítřejší stávka není posledním protestem proti jeho vládě,“ uzavřel Milan Štěch pro Deník Referendum.
Předseda vlády dále zopakoval názor vlády, že nynější odkládání reforem bude znamenat jen jejich tvrdší podobu v další době. „Chci jednoznačně říci, že my nemáme strach z nepopulárních kroků, že jsme připraveni do nich jít," podotkl.
Státní zaměstnanci protestují jak proti desetiprocentnímu snížení objemu mezd v příštím roce, tak proti změnám v odměňování ve státní sféře, která by umožnila méně zohledňovat v platu počet odpracovaných let.
Vláda dle Nečase bude pokračovat v reformách a ve snaze snížit zadlužení České republiky.