Kdo a jak může podpořit odborovou stávku
Dušan RadovanovičOdborové stávky se mohou účastnit i zaměstnanci, kteří nejsou sami přímo odborově organizováni. Všichni ostatní mohou požadavky odborů podpořit na protestních shromážděních v krajských a některých okresních městech.
Odborová stávka plánovaná na 8. prosince vyvolává řadu otazníků. Vláda se pře s předsedy o její legalitě a občané často ani netuší, jakým způsobem se jí mohou účastnit, či jak požadavky odborů podpořit.
„Nejedná se o stávku v rámci vyjednávání o kolektivní smlouvě, ale o normální stávku na obhajobu ekonomických a sociálních zájmů, není proto třeba mít kupříkladu seznamy účastníků,“ vysvětluje tisková mluvčí Českomoravského odborového svazu Jana Kašparová.
Odbory zároveň zdůrazňují, že stávka je garantovaná ústavou a zcela v souladu s judikaturou Nejvyššího soudu i soudů nižšího stupně. Stávky, vyhlášené odborovým svazem, se mohou zúčastnit všichni zaměstnanci, tedy i ti odborově neorganizovaní. Nemusí také své rozhodnutí zaměstnavateli předem oznamovat.
Vzhledem k tomu, že stávku vyhlásil odborový svaz, není také již třeba, aby stávku na jednotlivých pracovištích vyhlašovaly základní organizace. Ta však informují zaměstnavatele o délce jejího konání, důvodech a cílech. Odbory zároveň zdůrazňují, že stávka není nijak namířena proti jednotlivým zaměstnavatelům.
Lékaři a další zaměstnanci, kteří stávkovat nemohou, protože zajišťují tzv. „minimální služby“, jejichž přerušení by mohlo ohrozit životy, bezpečnost či zdraví populace, pak mohou stávku symbolicky podpořit označením na svém oděvu. Odbory pak vyzývají veřejnost, která jejich požadavky podporuje, aby se podobnými symboly označila také.
Naopak soudci, státní zástupci, příslušníci ozbrojených složek a bezpečnostních a hasičských sborů ze zákona stávkovat nemohou. Pokud ale nemusí být v daném čase ve službě, mohou vyjádřit podporu na demonstracích, jež budou odboráři organizovat. Zákaz stávky se netýká civilních zaměstnanců těchto složek.
Stávkovat nebudou zaměstnanci podnikatelské sféry, ale se stávkou se mohou symbolicky solidarizovat alespoň odznakem na oděvu. Tak to učiní například dělníci v mladoboleslavské škodovce. Zda se některé odbory ze soukromých podniků ke stávce nakonec přece jen přímo připojí, zatím stále není podle mluvčí Kašparové jasné.
Všichni občané však mohou podporu odborům vyjádřit na demonstracích, které odbory plánují v centrech krajských a některých okresních měst. „Většina shromáždění začne ve 12:05, v Ostravě, Havířově a Frýdku-Místku je ovšem začátek posunut až na třetí hodinu odpolední právě proto, aby se mohli přidat i zaměstnanci ze soukromého sektoru, jimž bude končit směna a chtějí se se svými kolegy solidarizovat,“ řekla Deníku Referendum tisková mluvčí ČMKOS Kašparová.
Další informace:
CMKOS.cz Metodika k vyhlášené Celodenní protestní stávce 8. prosince 2010
CMKOS.cz Aktuální přehled míst protestních shromáždění 8. prosince po celé ČR