Stávková shromáždění se ve středu v symbolický čas od 12:05, tedy pět minut po dvanácté, uskuteční v České republice v devatenácti městech. Důvodem stávky jsou jednak mzdové úspory, které vláda plánuje na příští rok, jednak radikální změny v systému (v tarifech). Nově se zavádějí smluvní platy a rozšiřuje se možnost stanovit tarifní část mzdy bez ohledu na počet odpracovaných let, pouhým rozhodnutím nadřízeného. Odbory zaměstnanců proto ve státní a veřejné správě vyhlásily na 8. prosince stávku a na 15. prosince demonstraci policistů a hasičů.
ČTK přináší průběžné zprávy z příprav na stávku a na demonstrace v jednotlivých krajích. V Praze se protestní demonstrace uskuteční na Palackého náměstí a v Mladé Boleslavi u Bondy centra na třídě Václava Klementa. ČTK to řekla místopředsedkyně ČMKOS Iva Němcová. Kolik lidí se středeční stávky skutečně zúčastní, budou odboráři vědět až v úterý kolem poledne.
Praha
V hlavním městě se ke středeční stávce kvůli vládním úsporným opatřením připojí někteří zdravotníci a zaměstnanci ve školství a kultuře. O protestech v kulturních institucích — bude například uzavřena Národní knihovna — píšeme na jiném místě. Stávka se zřejmě vůbec nedotkne provozu pražského dopravního podniku ani pražského magistrátu. V poledne budou zástupci odborových organizací demonstrovat na Palackého náměstí a v přilehlých sadech.
Ředitel Fakultní nemocnice Motol Miloslav Ludvík ČTK řekl, že v největší české nemocnici s 5 500 zaměstnanci bude přímo stávkovat 150 zaměstnanců. Další stovky prý s požadavky odborů sympatizují.
Symbolicky podpoří stávku zaměstnanci pražské zoologické zahrady. Podle mluvčí Jany Ptačinské Jirátové bude o podpoře zřejmě informovat plakát u vchodu a na webových stránkách zoo. „Provoz ale nebude nijak omezen," dodala mluvčí. Ve školství se ke stávce připojí především nepedagogičtí pracovníci. Například v Praze 4 budou uzavřeny dvě školní jídelny, a to při základních školách Na Planině a K Sídlišti. Radnice městské části má podle mluvčí Andrey Wolfové připraven i krizový plán. V záloze bude mít pracovníky agentury, která pro městskou část připravuje příměstské tábory. Ti by pak pro děti ze základních škol připravili program v tělocvičnách. „Vypadá to ale, že to nebude potřeba," dodala Wolfová.
Zaměstnanci Dopravního podniku hlavního města Prahy se podle mluvčí Ilony Vysoudilové i podle zástupců odborářů zřejmě ke stávce nepřipojí. Škrty, které vláda plánuje, by se jich totiž neměly dotknout. Dopravní podnik je akciovou společností, kterou vlastní hlavní město. Platy zaměstnancům zaručuje kolektivní smlouva, která platí do konce roku 2012.
„Chod úřadu je zabezpečen," tvrdí tiskové oddělení pražského magistrátu. O tom, že by se někteří zaměstnanci chtěli ke stávce připojit, nemají informace ani například na úřadech městských částí Praha 4 a 11.
Středočeský kraj
Ve Středočeském kraji má stávka například mezi pracovníky školství velkou podporu. Kdo přímo nevstoupí do stávky, bude ji podporovat. Některé školy budou kvůli tomu zcela uzavřeny. Například ze čtyř základních škol v Kutné Hoře budou ve středu stávkovat tři. V Mladé Boleslavi budou stávkovat pracovníci ve třech mateřských školách a ve dvou základních školách. „Všechny zařízení budou během stávky v provozu a stravu dodají jiné jídelny," řekl primátor města Raduan Nwelati (ODS).
V Příbrami se ke stávce připojuje osm školských zařízení a dvě školní jídelny zřizované městem.
Středočeští lékaři stávku schvalují, ale soustředí se zejména na vlastní výzvu Děkujeme, odcházíme. „Kolik se středeční stávky zúčastní lékařů, nedokážu odhadnout, ale určitě ji podporujeme," řekl ČTK koordinátor LOK pro střední Čechy Jiří Sedlák. Odboráři OS KOVO při Škoda Auto podporují požadavky svých kolegů z rozpočtové sféry a na znamení toho budou ve středu ve všech provozech automobilky nosit na oděvu připevněné modré placky s nápisem stávka. Výrazem podpory stávce bude také připnutá žlutá stužka.
Jihočeský kraj
Provoz veřejných institucí na jihu Čech nebude ve středu ve většině případů nijak výrazně omezen. Předpokládaná účast tisíců zaměstnanců nemocnic, úřadů, škol a dalších organizací ve stávce bude většinou jen symbolická, řekl ČTK předseda jihočeské regionální rady Českomoravské konfederace odborových svazů Petr Janoušek. Samospráva a finanční úřady se ke stávce s největší pravděpodobností nepřipojí, uvedl dále Janoušek.
Protestní shromáždění se bude konat těsně po poledni před budovou krajského úřadu v Českých Budějovicích. Podle předběžných odhadů jihočeských odborářů se ho zúčastní kolem 400 až 450 lidí. V hojném počtu na něj podle Janouška přijedou zaměstnanci z Českokrumlovska. Objevit by se na něm měli hasiči a policisté, kteří nebudou v té době ve službě.
Ke stávce se připojí pracovníci všech jihočeských nemocnic, léčebná péče ale nebude nijak ohrožena, uvedl místopředseda regionální rady Roman Carda. Kolem poledne se sejdou a budou diskutovat o stávce a jejích důvodech, podotkl.
V Českých Budějovicích se z 32 škol a zařízení, které zřizuje město, aktivně do stávky zapojí pět z nich. Omezený provoz bude ve školní jídelně na sídlišti Máj, kde vaří pro dvě školy. Ve středu tady pro strávníky připraví místo více druhů jídel jen jedno, řekla ČTK vedoucí odboru školství českobudějovického magistrátu Dagmar Koubová.
Plzeňský kraj
Stovky pracovníků zdravotnictví, školství, úředníků i zástupců odborového svazu průmyslu, například firem z areálu plzeňské Škodovky, se sejdou ve středu v Plzni. Protestním shromážděním, které začne symbolicky pět minut po dvanácté na Masarykově náměstí, podpoří středeční celodenní stávku odborů proti vládním úsporným opatřením. ČTK to řekl předseda Regionální rady Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Plzeňského kraje Jindřich Brabec. „Největší počty lidí čekáme z nejsilnějších odborových svazů rozpočtových a příspěvkových organizací, tedy od zdravotníků, pracovníků škol a úředníků," dodal.
Kromě Škodováků mají shromáždění ještě podpořit mimoplzeňští pracovníci odborů textilního průmyslu a dále policisté i někteří zaměstnanci magistrátu a krajského úřadu, který sídlí vedle Masarykova náměstí. Zdravotníci nepřijedou jen z plzeňské fakultní nemocnice, ale také z okresních nemocnic. Ze škol půjde nejvíce o nepedagogické pracovníky jako uklízečky, kuchařky a školníky, jichž se netýká záruka ministra školství, a měli by tak přijít kvůli úsporám státu v průměru o deset procent platu; v průměru, někteří tedy i o víc. „Shromáždění bude trvat vzhledem k počasí půl hodiny až hodinu. Vystoupí hlavně předsedové regionálních odborových svazů," dodal Brabec. V nemocnicích v Plzeňském kraji zatím žádná omezení hlášena nejsou.
Karlovarský kraj
V Karlovarském kraji má stávka vyhlášená odbory na středu poměrně širokou podporu, mnohdy zůstane ale u symbolického vyjádření. Uzavřena zůstane část škol základních i mateřských, zjistila ČTK.
Na krajském úřadě bude ve středu normální úřední den. Stávka se tam nekoná a ani tam není odborová organizace. Jestli někdo ze zaměstnanců stávkovat bude, nikdo z vedení kraje neví. To platí i pro organizace krajem zřizované, ať už jsou to například střední školy nebo muzea. „Nezjišťujeme, kdo ze zaměstnanců krajského úřadu nebo i jeho příspěvkových organizací se zapojí do stávky. Je to svobodná vůle každého. Když si to situace vyžádá, jsme schopni i v den stávky zajistit běžný chod úřadu," uvedl jeho ředitel Roman Rokůsek.
Na radnicích okresních měst se protest projeví asi nejcitelněji v Chebu, kde stávka zastaví činnost městského úřadu. Z 206 zaměstnanců radnice se přihlásilo do dneška ke stávce 170 lidí, uvedl tajemník Václav Sýkora. Uzavřeny budou ve středu v Chebu i všechny mateřské školy a rovněž jídelny základních škol. Školní výuka ale bude probíhat bez omezení.
Podobně i v Sokolově některé základní školy uzavřou své jídelny. Samotná radnice však zůstane zřejmě v plném provozu. „Prozatím nemáme informace, že bychom kvůli stávce museli omezovat některé činnosti," oznámila ČTK mluvčí sokolovské radnice Dagmar Mašková.
Na karlovarském magistrátu se do stávky zapojí zhruba 25 zaměstnanců, kteří nebudou v práci a svou nepřítomnost oznámí vysvětlující cedulkou na svých dveřích. „Středa je úřední den a bude tomu tak i 8. prosince. Stávkující zaměstnance zastoupí jejich kolegové. Může se proto stát, že na některých agendách magistrátu budou návštěvníci odbaveni pomaleji, ale magistrát bude fungovat," uvedl mluvčí města Jan Kopál.
Předseda Lékařského odborového klubu v karlovarské nemocnici Peter Igaz dnes ČTK řekl, že nějakou formou určitě personál nemocnice stávku podpoří. O jaký způsob podpory se ale bude jednat, zatím nevěděl. Poznamenal, že péče se to ale nedotkne.
Liberecký kraj
V Libereckém kraji budou ve středu kvůli stávce uzavřeny některé školy a mateřinky, jinde bude provoz omezen hlavně v jídelnách kvůli stávce nepedagogických pracovníků. V nemocnicích ani sociálních ústavech zatím žádná zásadní omezení hlášena nejsou. Někde ale může platit víkendový režim. Péče o klienty a pacienty bude ale zajištěna, ujistila dnes ČTK za organizátory Jana Hnyková z Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče. V kraji se uskuteční dvě protestní shromáždění — v Krajské nemocnici v Liberci a na Masarykově náměstí v České Lípě, obě ve 12:05.
V Základní škole Šluknovská v České Lípě ředitel kvůli stávce nepedagogických pracovníků vyhlásil ředitelské volno. Ostatní školy a školská zařízení se většinou ke stávce připojí především symbolicky. Učitelé se spolu s nepedagogickými zaměstnanci a dalšími pracovníky státní správy sejdou v poledne na protestním shromáždění. Podobně to bude zřejmě vypadat i v Turnově a v Jablonci nad Nisou, kde určité omezení zatím nahlásila jen jediná škola.
V Liberci se zatím žádná základní škola ke stávce uzavřením nepřipojila. „Připojují se pouze vyjádřeným nesouhlasem s krácením mezd pro nepedagogické pracovníky," řekl ČTK Ivan Škaloud z oddělení školství libereckého magistrátu. Uzavřeny budou nejméně dvě mateřské školy. Liberec je zřizovatelem 30 mateřských a 22 základních škol.
Žádná ze středních škol zřizovaných krajem zatím o uzavření neinformovala, řekl dnes ČTK mluvčí krajského úřadu Jiří Langer. Omezený provoz bude mít Střední integrovaná škola v Semilech.
"Být státním zaměstnancem, asi bych stávkoval taky, i když třeba v porovnání s platy v mnoha neziskovkách jsou na tom státní zaměstnanci ještě docela dobře. Být šéfem odborů, připravil bych generální stávku za přijetí účinných protikorupčních opatření a proti tunelování státu, neboť tak se vytvářejí díry v rozpočtu, které se pak látají snižováním platů. Jsem ale jen primátor," uvedl ke stávce Deníku Referendum liberecký primátor Jan Korytář (Změna pro Liberec).
Královéhradecký kraj
Ke středeční stávce se v Královéhradeckém kraji různou formou připojí podle odhadů tisíce lidí. Odboráři například svolali demonstraci na Baťkovo náměstí do Hradce Králové, která začne ve 12:05 hodin. Zúčastnit by se jí mohly stovky lidí, ČTK to dnes řekla předsedkyně Regionální rady odborových svazů v Hradeckém kraji Růžena Rýglová.
„Odhadovat přesné počty lidí, kteří se zapojí do stávky, je dnes ještě brzy," řekla dnes Rýglová. Na demonstraci v centru Hradce Králové podle Rýglové dorazí také odboráři z dalších velkých měst v kraji, například z Jičína a Trutnova by měly dorazit speciálně vypravené autobusy. Podle Rýglové se k protestům například připojí školní jídelny. „Tam je to katastrofa. Jak může někdo lidem, kteří jsou na hranici minimální mzdy, obratem ruky sebrat deset procent?" uvedla Rýglová.
Nemocnice v Jičíně bude ve středu mít běžný provoz. „Zdravotnický personál oznámil, že se ke stávce připojí pouze symbolicky, lidé budou označeni nálepkami," řekla dnes ČTK ředitelka Oblastní nemocnice v Jičíně Dana Kracíková.
Pardubický kraj
Kvůli středeční stávce odborů proti vládním úsporným opatřením zůstane v Pardubickém kraji uzavřeno asi padesát školských zařízení. Stávkovat budou také zaměstnanci některých úřadů či památkáři. Mnoho dalších lidí podpoří stávku symbolicky nebo podpisem souhlasného prohlášení, řekla ČTK svolavatelka akce před pardubickým divadlem Jana Šauerová z Českomoravského odborového svazu pracovníků ve školství. Očekává, že by se před pardubickým divadlem v 12:05 mohlo sejít kolem tří set lidí.
„Většinou budou uzavřeny základní školy, středních škol je málo, zřejmě se kvůli optimalizaci školské sítě obávají o existenci a nechtějí na sebe upozorňovat," uvedla Šauerová. Vyučovat se nebude například na některých základních školách ve Svitavách, Poličce, v Bystrém, Moravské Chrastové či Březové nad Svitavou. Kvůli uzavření části školních jídelen bude také v části škol omezena výuka. Podle Šauerové podporuje požadavky stávkujících asi 80 procent zaměstnanců. „Ne každý jde do stávky natvrdo, mnoho lidí bude mít označení na klopě nebo vyjádří sympatie jinak," řekla odborářka.
V Chrudimi bude ve středu pro veřejnost uzavřena budova městského úřadu v Pardubické ulici a informační centrum na Resselově náměstí.
Na demonstraci před pardubickým divadlem se chystá asi 25 pracovníků pardubického pracoviště Národního památkového ústavu. Většina ostatních podepíše listinu se souhlasem s požadavky stávkujících. Skanzen na Veselém Kopci u Hlinska, kde se koná vánoční výstava, se návštěvníkům neuzavře. „Nechceme, aby nás veřejnost vnímala negativně," řekla ČTK předsedkyně odborů pardubických památkářů Bohuslava Obolecká.
Zdravotníci zachovají provoz svých zařízení, budou nosit označení vyjadřující sympatie k požadavkům stávky, někde se uskuteční mítinky na pracovištích.
Vysočina
Odborářské demonstrace ve středu v poledne by se mělo v parku Gustava Mahlera v Jihlavě, na jediném místě na Vysočině, aktivně zúčastnit kolem tří set lidí. Většinu z nich by měli tvořit nepedagogičtí pracovníci ve školství. Školy zřejmě zavřeny nebudou, na mnoha místech však budou zavřeny školní jídelny. Demonstrace se zúčastní také úředníci a zástupci hasičů a policie. ČTK to dnes řekl svolavatel akce Rudolf Kočí z Českomoravského odborového svazu pracovníků ve školství. „Navrhované desetiprocentní snížení platů se týká více méně nepedagogických pracovníků ve školství. Učitelé by měli dostat přidáno, nicméně i někteří z nich budou ve stávce," dodal Kočí. Zavřené jídelny podle Kočího vyvolají potřebu zkráceného vyučování, v mateřských školách si rodiče budou muset pro děti přijít už před obědem. Opatření se může týkat zřejmě několika desítek škol v kraji.
Z hasičů, kteří ze zákona stávkovat nesmějí, se demonstrace zúčastní jen ti, co mají osobní volno. Mělo by jich být několik desítek. Ostatní podpoří stávku vyvěšením plakátu a označením žlutou stužkou na uniformě. „Předpokládám, že tímto způsobem se připojí všechny hasičské jednotky v kraji," řekl šéf hasičských odborů na Vysočině Libor Havlíček. Několik stovek policistů ve službě bude mít rovněž na klopě uniformy žlutou stužku, na místo demonstrace by ve svém osobním volnu mělo přijít kolem třiceti policistů.
Lékaři nechávají účast na stávce na uvážení jednotlivců. „Morálně zaměstnance veřejného sektoru samozřejmě podporujeme, ale zároveň finišujeme s naší kampaní Děkujeme, odcházíme, která je pro nás prioritou," řekl předseda LOK v nemocnici v Novém Městě na Moravě internista Pavel Vávra.
Jihomoravský kraj
V Jihomoravském kraji bude ve středu stávkovat více než stovka škol. K protestu se připojí i zdravotníci, finanční úřady nebo umělci. Stávkovat bude například i brněnská zoologická zahrada. Odbory organizují protestní shromáždění, které začne pět minut po poledni před Janáčkovým divadlem. Zúčastní se ho podle odhadů několik tisícovek lidí. Odboráři to dnes řekli na tiskové konferenci v Brně.
Kromě Brna se protestní shromáždění uskuteční i ve Znojmě. Podle odborářů se ve Znojmě k akci připojilo asi 40 škol, v kraji jich bude asi 120. „Některé školy budou zavřeny zcela, některé z části, někde se nebude vařit, učit," uvedla předsedkyně krajské regionální rady odborových svazů Stanislava Slavíková. Přesný počet demonstrantů, kteří se sejdou v Brně, je podle ní těžké odhadnout. „Kapacita prostoru je dostatečná. Doufám, že nás přijde podpořit i veřejnost," uvedla Slavíková. Protestní shromáždění plánují odboráři v Brně na zhruba hodinu. Přijedou je podpořit i kolegové z Rakouska a ze Slovenska.
Stávku podpoří také zaměstnanci ve zdravotnictví. „Nemocnice pojedou v nedělním režimu," uvedla Slavíková. Podle Květy Boháčkové z odborového svazu zdravotnictví budou mít zdravotníci ve středu speciální označení, na jednotlivých pracovištích se budou konat shromáždění a o stávce budou informovat i pacienty.
Odboráři lidem nedoporučují, aby ve středu chodili na úřady. Mohou se setkat s omezeným provozem nebo pouze jednou funkční přepážkou. Většina oslovených úřadů ČTK dnes žádná omezení nepotvrdila. Podle předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petra Rafaje účast ve stávce záleží na individuálním rozhodnutí každého zaměstnance. Podobně se vyjádřil i ústřední ředitel Státní zemědělské a potravinářské inspekce Jakub Šebesta. Podle mluvčí Krajského soudu v Brně Miroslavy Sedláčkové část zaměstnanců stávku podpoří a zúčastní se shromáždění u Janáčkova divadla. „Přítomni budou zaměstnanci různých soudů, především pak Nejvyššího soudu ČR," uvedla Sedláčková.
Olomoucký kraj
Stovky lidí by se podle informací odborů měly v Olomouckém kraji zúčastnit středečních protestních akcí proti vládním úsporným opatřením. V Olomouci a v Jeseníku se k nim připojí například zaměstnanci škol a úředníci. Podpoří je také hasiči a symbolicky i část zdravotníků z olomoucké fakultní nemocnice, zjistila v anketě ČTK.
Podle předsedy krajské regionální rady Českomoravské konfederace odborových svazů Jiřího Šafáře by se na mítinku na prostranství před olomouckým krajským úřadem ve 12:05 měli sejít například zástupci odborových svazů zdravotnictví, nepedagogických pracovníků ve školství, armády, policie, hasičů a záchranářů. Čeká se účast stovek lidí, bude ale záležet i na počasí. „Máme avízo i ze strany občanů-neodborářů, kteří se chtějí zúčastnit," uvedl krajský šéf odborů.
K protestu by se měli připojit například i administrativní pracovníci krajského soudu.
Zdravotníci z nemocnic v Olomouckém kraji se k protestu většinou nepřidají. Podpoří jej pouze lidé z Fakultní nemocnice v Olomouci. Stávka se ale podle mluvčího nemocnice Egona Havrlanta na provozu zdravotnického zařízení neprojeví. Z hasičů se protestů zúčastní jen ti, kteří nebudou mít službu. „Ten, kdo má volno, může přijít a zúčastnit se. Stávku samozřejmě podporujeme se vším všudy, o tom není diskuse," uvedl šéf krajských hasičských oborů Lubomír Grézl.
Podle informací školských odborů by měly být zavřeny i některé mateřské školy nebo školní jídelny. Na Olomoucku se to týká například školek v Domašově nad Bystřicí nebo v Jívové. Jiné školy ve středu zřejmě zavedou takový provoz, aby se protestu kromě nepedagogických pracovníků mohli zúčastnit i učitelé. „Část kantorů si upravila rozvrh tak, aby tam mohli jít," řekla Dagmar Čáslavová ze školského odborového svazu.
Zlínský kraj
Středeční demonstrace odborů ve Zlíně se zúčastní až stovky lidí. Nesouhlas s chystanými vládními úspornými opatřeními přijdou vyjádřit pracovníci katastrálních úřadů, zlínského úřadu práce, zlínského magistrátu, škol a školských zařízení. Shromáždění se uskuteční mezi hlavní vstupní branou do bývalého továrního areálu Svit a podchodem; potrvá maximálně hodinu.
„Očekáváme, že přijdou i občané a zástupci z jiných odborových svazů, kteří nejsou přímo v rozpočtových a příspěvkových organizacích. Například zaměstnanci v oblasti kultury a školství," uvedl místopředseda Regionální rady Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Zlínského kraje Zdeněk Pavelčík.
Okresní soud Vsetín bude fungovat v nouzovém režimu. Jeho předseda Josef Kramář ČTK řekl, že stávku podpoří a aktivně se jí zúčastní osmdesát administrativních zaměstnanců soudu. „Upozorňuji, že nejde o soudce. Činnost soudu ale bude i tak omezena," sdělil Kramář.
Podle Marcely Holčákové z ČMKOS většina pracovníků ve zdravotnictví a sociálních službách podpoří stávku alespoň symbolickou formou. „Shromáždění se aktivně zúčastní lidé ze záchranné služby, z nemocnice ve Vsetíně a Kroměříži. Půjde samozřejmě o ty, kteří si to budou moci dovolit tak, aby neohrozili občany na životech," upozornila Holčáková.
Moravskoslezský kraj
Především rodiče školáků a předškoláků pocítí v Moravskoslezském kraji dopady středeční stávky odborů proti vládním úsporným opatřením. Uzavřeny zůstanou desítky školských zařízení, vařit se nebude v některých jídelnách. Ke stávce se připojí i zaměstnanci některých úřadů nebo třeba okresních soudů. Provoz by měla omezit i sociální či zdravotnická zařízení, zjistila v anketě ČTK.
Samotný středeční protest by se měl konat na čtyřech místech regionu — v Ostravě, Opavě, Frýdku-Místku a v Havířově na Karvinsku. Svolavatel protestního shromáždění v Ostravě Ludvík Chovanec dnes ČTK řekl, že na Jiráskově náměstí v 15 hodin očekává účast okolo 500 až 600 lidí. Stávka má podle něj velkou podporu. Přesto se k ní řada lidí obává připojit, protože v regionu s druhou nejvyšší nezaměstnaností v zemi mají obavu o práci, dodal.
Ve Frýdku-Místku se na Zámeckém náměstí od 15 hodin čeká účast okolo 200 lidí, řekla ČTK organizátorka protestu Jiřina Kopcová. V Havířově se protestního shromáždění účastní stovky zdravotníků, školských pracovníků, horníků i dalších profesních skupin. Sejdou se také v 15 hodin, a to v centrálním městském parku. Jen lidí ze zdravotnictví tam budou na dvě stovky. Pro pracující zdravotníky bude uspořádána protestní akce přímo v havířovské nemocnici, řekla ČTK organizátorka demonstrace Monika Górná. Kvůli stávce bude ve městě uzavřeno třináct ze sedmnácti základních škol a patnáct škol mateřských.
V samotné Karviné bude také stávkovat většina základních i mateřských škol. „Celkem přímo v Karviné se ke stávce ve školství přidá 822 zaměstnanců škol, školek, jídelen," uvedla mluvčí magistrátu Šárka Swiderová. Dodala, že stávkují například i zaměstnanci regionální knihovny, a všechny její pobočky tak zůstanou uzavřeny.
V Opavě by se mělo podle svolavatelky Andrey Drexlerové sejít ve 12:05 na Dolním náměstí 300 až 400 lidí. „Máme podporu řady škol, které se uzavřou. Také symbolickou podporu hasičů a policistů," řekla. Dodala, že opavská nemocnice také částečně omezí svůj provoz. „Ušetřeny budou akutní případy. Uzavřou se ale například laboratoře či ambulance, u kterých to je možné," vysvětlila Drexlerová.