Podle premiéra Petra Nečase vyhlášení prosincové stávky nesplnilo všechny zákonné podmínky. Naopak předseda Senátu Milan Štěch si myslí, že Nečasovo zpochybňování legitimity odborářské stávky je útokem na ústavní práva občanů.
Premiér Petr Nečas zpochybnil v nedělních Otázkách Václava Moravce legitimitu ohlášené prosincové odborářské stávky. Předseda občanských demokratů si myslí, že pro její vyhlášení nebyly splněny všechny zákonné podmínky. V Otázkách Václava Moravce v neděli předseda ODS současně uvedl, že nechce dál zvyšovat politické nebo sociální napětí.
Podle předsedy Senátu Milana Štěcha se nejedná o nikterak novou věc. „Vždy, když se chystá nějaká stávka, politici z pravé části politického spektra zkoušejí odbory a veřejnost zastrašovat,“ uvedl Štěch pro Deník Referendum.
Nicméně právo na stávku je podle Milana Štěcha garantováno ústavou, mezinárodními pakty a zákonem. „Naše ústava v tomto hovoří jasně. Právo na stávku je ústavně garantováno. Úvahy Petra Nečase jsou tak nepřijatelné, neboť jsou útokem na ústavní práva občanů České republiky,“ doplnil Milan Štěch.
Podle šéfa Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslava Zavadila bude stávka 8. prosince protestní. Odbory totiž nevěří, že by vláda ještě mohla změnit rozhodnutí o desetiprocentním snížení platů státních zaměstnanců či o dalších úsporných opatřeních.
Zákonnost stávky definované jako protestní zpochybnil vedle Nečase také ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek z TOP 09 v televizi Prima. „Já si osobně si myslím, že nebyly naplněny všechny atributy pro správnost této stávky," řekl Nečas s odkazem na právnické rozbory. Dodal ale, že tento svůj názor nepovažuje nyní za směrodatný.
„Stávkovat je možné pouze v souladu se zákonem a zákon o kolektivním vyjednávání to vymezuje jasně," uvedl Drábek. Podle jeho názoru je možné stávkovat pouze v souladu s tímto zákonem. „Je proto nutné zpřesnit zákon tak, aby bylo jasné, zda je možné stávkovat, aniž by se vyhlášení stávkové pohotovosti týkalo vyjednávání o uzavření kolektivní smlouvy,“ doplnil ministr práce a sociálních věcí pro Deník Referendum.
Podle této právní normy je stávka „krajním prostředkem ve sporu o uzavření kolektivní smlouvy". S tím však Zavadil nesouhlasí. „Stávkovat se dá i podle Ústavy a nemá to nic společného s kolektivním vyjednáváním," prohlásil.
Šéf odborů i Drábek se shodli, že stávka je už v současné situaci neodvratitelná. Úřadující předseda opozičních sociálních demokratů Bohuslav Sobotka konstatoval, že vláda nevyslala žádný signál o tom, že by se chtěla dohodnout se zástupci zaměstnanců o kompromisu. Nezbývá jim tedy podle Sobotky než „zoufalý krok" v podobě stávky.
Nečas se zamýšlel nad tím, zda by nebylo dobré zpřesnit zákony, které vyhlášení stávky řeší. Podle něj totiž současná právní úprava umožňuje velmi pružný výklad a možnost vyvolání stávky v podstatě kdykoliv.
„Je otázkou dalších debat, zda bychom neměli zpřesnit legislativu, která se týká vyhlašování stávky, zda by tomu například nemělo předcházet referendum členů, určité hlasování, zda si podobnou stávku přejí, protože takhle stačí pár odborářských funkcionářů, aby tu stávku vyvolali," uvedl Nečas v OVM.