Odborovou stávku podporují politické strany i iniciativy
Dušan RadovanovičPo sociálních demokratech, lidovcích a komunistech se k podpoře stávky přihlásila i Strana zelených. Podle iniciativy ProAlt hájí v současné chvíli odbory zájmy všech občanů. Vládní kroky totiž poškozují veřejné služby a převádějí státní dluh na účty domácností.
Středeční stávka odborů získává stále větší podporu jak od politických stran, tak od občanských iniciativ. Po opoziční sociální demokracii a komunistech se ke stávce připojily i exparlamentní strany, které strávily poslední čtyři roky v pravicové koalici.
Podle KDU-ČSL je stávka krajním řešením, ke kterému je možné sáhnout jen když ostatní prostředky selžou. Tato situace ale podle lidovců již nastala. Zdůrazňují, že návrh na zrušení tabulkových platů není cestou k úsporám, ale cestou k politizaci státní správy. „Z vlastní zkušenosti vím, že pokud zaměstnanec upadne u nadřízeného v nemilost, platová tabulka je obranou proti šikaně na pracovišti,“ uvedl předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.
Podobný postoj zaujala v pondělí i Strana zelených. Ta sice chápe úsilí vlády o vyrovnané hospodaření, snaha o úspory ale nemůže být pouze na výdajové stránce státního rozpočtu. Vláda podle ní oklešťuje práva zaměstnanců a své návrhy protlačuje silou.
Strana zelených kritizuje především omezování práva na podporu v nezaměstnanosti, změnu vyplácení nemocenské podpory, zrušení porodného, rovnou povodňovou daň či zdaňování důchodů těm, kdo si přivydělávají. „Postup vlády je z tohoto pohledu neudržitelný a požadavky stávkujících legitimní,“ uvedl předseda strany Ondřej Liška. Podle člena předsednictva SZ Matěje Stropnického by vláda měla posílit příjmy opětovným obnovením daňové progrese.
Podporu stávkujícím v úterý vyjádřil také ProAlt — Iniciativa pro kritiku reforem a na podporu alternativ. Ta vyvěsila transparent „Stávka hájí i vaše zájmy“ na budově Národního muzea v Praze. Podle jedné z mluvčích iniciativy Jany Glivické je stávka v zájmu občanů celé republiky, neboť vláda přesouvá prostřednictvím škrtů a zvyšování nepřímých daní dluh z pokladny státu na účty domácností.
Podle iniciativy hrozí nejen zdražení, ale také zhoršení kvality veřejných služeb, jež se negativně projeví na vzdělávání, bezpečnosti i dostupnosti zdravotní péče. Občané proto nesmí přistoupit na dělení na zaměstnance státní a soukromé, či pracující a studenty, ale naopak se dopadům vládní politiky bránit společně.
„V České republice se ustavilo podivné povědomí, že hájit svoje vlastní zájmy je hanba. Není to pravda, což vědí lidé všude na světě. Jít jednou za čas k volbám nestačí. Své zájmy i společný veřejný prostor musíme hájit průběžně a vždy, když jsou ohroženy. Podporujme stávku a učme se stávkovat — tváří v tvář chystaným reformám budeme tyto účinné metody potřebovat,“ uvedla iniciativa ProAlt ve svém prohlášení ke stávce.