Vznikající alternativy ke Kjótu budou postupovat zdola
Roman BurešAktivisté mění před klimatickým summitem v Cancúnu strategii. Nechtějí už tolik spoléhat na lobbování, ale zaměřit se na přímé akce. Setkání guvernérů v Kalifornii zároveň naznačilo, že dílčí alternativa může vzejít ze spolupráce regionů.
Ekologičtí aktivisté si od politiků před nadcházejícím klimatickým summitem OSN v Cancúnu neslibují zdaleka tolik jako před loňskou konferencí v Kodani. I proto chystají změnu strategie. Nechtějí se již tolik spoléhat na angažovanost jednotlivých osobností a států, podněcovanou kuloárním lobbingem — změnu si chtějí vynutit tlakem zespod, od lidových a občanských hnutí.
Před rokem v Kodani se povšechně očekávalo, že Barack Obama dokáže díky své autoritě a vyjednavačským schopnostem usměrnit rozhovory tak, aby se dosáhlo co největšího pokroku. Výsledek byl ale tristní.
„Zjistili jsme, že strategie tlaku zevnitř (...) nefunguje,“ prohlásila Rose Brazová, ředitelka klimatické kampaně Centra pro biologickou diverzitu. „To, čeho se nyní snažíme ve spolupráci s dalšími organizacemi dosáhnout, je vybudování takového hnutí, které by vyvolalo změnu zespoda, od základů,“ dodala.
Jednou z tematických iniciativ je například takřečený sedlácký pochod, organizovaný mezinárodním hnutím La Via Campesina. Demonstranti, mezi kterými by měly být tisíce zemědělců, domorodých obyvatel a dalších, by měli vyjít z několika míst Mexika a setkat se v Cancúnu, kde se zúčastní Alternativního globálního fóra pro životní, ekologickou a sociální spravedlnost.
Podobné alternativní konference by se podle pořadatelů měly konat i jinde ve světě, aby kriticky odpověděly na to, co považují za falešná politická řešení klimatických problémů. Komentátoři nicméně připomínají, že přes všechnu snahu aktivistů a občanských hnutí to budou stále politici se svými dílčími zájmy, kdo bude v Cancúnu rozhodovat.
Klimatická konference má v mexickém turistickém letovisku probíhat od 29. listopadu do 10. prosince. Bude se zabývat stejnými problémy jako předchozí summit v Kodani. Země jako Spojené státy, Británie nebo Německo stále produkují velkou část emisí oxidu uhličitého, rozvíjející se velmoci jako Čína a Indie rapidně zvyšují objem emisí, a státy jako Bangladéš, Tuvalu nebo Bolívie musí stále nést nepoměrně velké ekologické následky klimatických změn, připomínají tematické komentáře.
Odpověď z regionů
Vedle hospodářské krize a neústupnosti čínského vedení je za největší překážku dohody, jež by nahradila takzvaný Kjótský protokol, považována situace v USA. Schválení obecného celonárodního zákona pro omezení emisí oxidu uhličitého je s republikánskou většinou v Kongresu dost nepravděpodobné.
I v samotných Spojených státech se ale objevují iniciativy, které se snaží o prosazení změny alternativními cestami, zejména pomocí nižších úrovní politiky.
Jednou takovou je dvoudenní Guvernérský globální klimatický summit v Kalifornii, který pod záštitou dosluhujícího guvernéra Arnolda Schwarzeneggera probíhá 15. a 16. listopadu. Skupina angažovaných guvernérů okolo Schwarzeneggera prosazuje vytvoření dohody mezi regionálními vládami a zeleným průmyslem, která by sloužila jako nástroj k přesvědčení jednotlivých amerických státních vlád k přijetí vlastních klimatických zákonů.
Touto cestou se již vydala právě Kalifornie. Vláda Arnolda Schwarzeneggera se v minulých letech zavázala ke snížení emisí o čtvrtinu do roku 2020 a příslušný zákon nechala občany schválit v referendu.
Na guvernérské konferenci byl iniciován i jiný tematický projekt, takzvané Partnerství R20. Projekt vychází opět z regionální úrovně a má pomoci rozvojovým zemím získávat zdroje od Světové banky a soukromých investorů k financování svých ekologicky šetrných projektů.
Očekává se dále, že Schwarzenegger v úterý v noci středoevropského času oznámí ještě uzavření regionální dohody proti odlesňování, která by mohla zaručit zachování přibližně dvaceti procent světových deštných pralesů v Brazílii, Indonésii, Mexiku, Nigérii. Vlastníci lesů tak budou moci prodávat takzvané lesní povolenky, obdobu emisních povolenek, podnikům v Kalifornii a dalších státech USA, které nemohou nebo nechtějí snižovat emise oxidu uhličitého.
Konkrétní znění dohod by mělo být zveřejněno až po ukončení summitu.
Další informace:
The Media Consortium For Cancun Climate Summit, Activists Consider the Long View
The Guardian Arnold Schwarzenegger demands action at final climate summit
Bakersfield Now Schwarzenegger pushes local governments on climate
Bloomberg Calif. summit seeks to join jobs with climate regs