Britský ministr pro zaměstnanost a penzijní reformu předloží ve čtvrtek návrh zákonných změn, které připraví o podporu v nezaměstnanosti ty, kdo odmítnou vykonávat veřejně prospěšné práce. O povaze přidělené práce i výjimkách mají rozhodovat úředníci.
Četné kontroverze vyvolal v Británii záměr vlády zpřísnit podmínky pro pomoc v nezaměstnanosti, která má být u dlouhodobě nezaměstnaných podmíněna požadavkem veřejně prospěšných prací, třeba zametáním ulic nebo údržbou veřejných parků. Plán již zkritizovali představitelé veškerých spolků a institucí, které se zabývají sociální problematikou. Naposledy se připojil Rowan Williams, arcibiskup z Canterbury.
Návrh je součástí reformy systému sociálního zabezpečení, kterou ve čtvrtek předloží ministr pro zaměstnanost a penzijní reformu Iain Duncan Smith. Vláda ve snaze snížit deficit omezí rozpočty jednotlivých ministerstev během čtyř let o pětinu. Náklady na sociální péči chce ročně snížit o osmnáct miliard liber (512 miliard korun). Již dříve oznámila omezení příspěvků na bydlení a přísnější prověrky lidí pobírajících příspěvky pro tělesně postižené.
Podle nových návrhů budou muset dlouhodobě nezaměstnaní pracovat po čtyři týdny třicet hodin týdně. O zařazení do těchto pracovních turnusů budou rozhodovat poradci na pracovních úřadech, pokud dojdou k názoru, že nezaměstnaný si potřebuje podle Duncana Smithe „osvojit návyky a rutinu zaměstnání“.
O konkrétní práci pak rozhodnou místní rady. Má se jednat například o úklid ulic nebo zahradnické práce v parcích. Pokud se nezaměstnaní nepodřídí, přijdou na tři měsíce o podporu ve výši 65 liber týdně.
Rowan Williams, který je duchovním vůdcem státní anglikánské církve, vyjádřil obavy, že vládní přístup k reformě sociálního zabezpečení povede k démonizování a demoralizování „zranitelných“ žadatelů o podporu. „Lidé se často do takovéto situace dostali ne proto, že jsou zkažení, hloupí nebo líní, ale protože vnější okolnosti byly proti nim,“ řekl v rozhlasovém rozhovoru Williams.
Podle něj reformy v takovém směru povedou k tomu, že „lidé hledající práci se dostanou ještě hlouběji do klesající spirály nejistoty a beznaděje“.
Náměstek ministra financí Danny Alexander to odmítl s tím, že nový program má dlouhodobě nezaměstnaným pomoci přizpůsobit se požadavkům práce na plný úvazek a také má odhalit lidi, kteří neoprávněně pobírají příspěvek v nezaměstnanosti a současně pracují. „Poselství je jasné: hrajte podle pravidel, nebo to bude obtížné,“ řekl Duncan Smith listu The Daily Telegraph.
Minulá labouristická vláda také připravovala změny v systému sociálního zabezpečení, ovšem dle neokeynesiánských principů. Nyní kritizovala koaliční vládu konzervativců a liberálních demokratů za to, že se málo zaměřuje na vytváření pracovních příležitostí, když o jedno volné pracovní místo se nyní uchází pět lidí. Rozpočtové škrty povedou podle nezávislých odhadů ke ztrátě půl milionu pracovních míst ve státním sektoru a zprostředkovaně budou mít podobný efekt na soukromý sektor. Stínový labouristický ministr sociálních věcí Douglas Alexander kritizoval vládu za to, že se „zaměřuje na lidi, kteří nechtějí pracovat, a nic nenabízí těm, kdo práci nemají“.
V různé výši čerpá podporu v nezaměstnanosti asi pět milionů Britů. Z nich asi 1,4 miliony jsou na podpoře aspoň devět let z posledních deseti.