Britská úsporná opatření znamenají miliardy pro soukromé firmy
Roman BurešNa úsporných opatřeních britské vlády, jež mají snížit výdaje a zefektivnit práci místních úřadů a nemocnic, vydělají hlavně soukromé firmy. Podle odhadů britských médií by si outsourcingové společnosti mohly přijít na miliardy liber.
Plán britské koaliční vlády na zefektivnění práce a snižování výdajů městských úřadů a nemocnic pravděpodobně přesune miliardy liber ze státní kasy na soukromé společnosti. Vyplývá to z rozborů kabinetních plánů, které se během minulých dní objevily v britských médiích. Erár již nechce platit zaměstnance místní správy a místo toho bude najímat soukromé firmy, které by měly úřadům a nemocnicím poskytovat nejrůznější služby — od úklidu až po administrativu.
Podle deníků Guardian a Independent by se měl počet outsourcingových kontraktů britských úřadů tento rok zdvojnásobit. Miliardy liber by měly jít do soukromého zdravotnického sektoru také díky reformě Národní zdravotnické služby (NHS), anglického veřejně financovaného zdravotnického systému.
Zástupci největší britské outsourcingové firmy Capita potvrdili, že počet státních zakázek se tento rok již zdvojnásobil. Otevírající se zdravotnický trh je velký a potenciálně velmi lukrativní, uvedli v rozhovoru pro The Guardian.
Richard Marchant, vedoucí oddělení firmy Capita pro spolupráci s úřady, řekl: „Velký problém pro státní sektor je pro nás velkou výzvou. Počet ochodních příležitostí na trhu je nejvyšší za poslední dva až tři roky.“ Příští rok by měl pravděpodobně stoupnout o dalších padesát procent, dodal.
Předpokládaný vzestup soukromého sektoru je doprovázen nejtvrdšími podmínkami pro veřejné služby za několik desítek let. Podle ministrů dosáhne reforma nejen snížení výdajů úřadů a nemocnic, ale také zefektivnění práce.
Kritici reformy ale připomínají, že kvůli zvýšenému počtu zakázek pro soukromý sektor to budou spíše majitelé firem a akcií než daňoví poplatníci, kteří na úsporných opatřeních vydělají.
Andy Burnham, labouristický stínový ministr zdravotnictví prohlásil, že některé soukromé společnosti získají velké obnosy z veřejných peněz, ale zodpovědnější práci ve zdravotnictví přesto nenabídnou.
„Pravdou je, že některé outsourcingové smlouvy nejsou pro daňové poplatníky výhodné,“ řekl John Seddon, ředitel konzultační firmy Vanguard. Daňový poplatník získá více než majitel firmy pouze tehdy, pokud dostane lepší služby za lepší cenu, dodal Seddon.
Britské ministerstvo pro místní správu přiznalo, že některé outsourcingové smlouvy mohou stát daňové poplatníky více, než kdyby službu poskytoval stát. Na druhou stranu ale umožní místním úřadům ušetřit peníze, které by jinak musely vybírat zvýšením lokálních daní.
Další informace:
The Guardian Austerity Drive Will Hand Billions to Private Sector
The Independent Cameron's Big Society attacked as 'a cover for spending cuts'
The Independent PM denies 'Big Society' is excuse to cut spending
Heslo na obrázku je proti tomu vzorem "pozitivního myšlení". -- Otázkou přesto zůstává, ke komu mají ti "tvrdě pracující" být "nice".