Vyhrají-li toryové, zahájí reformy nejpozději do půl roku
Roman BurešPoslední víkend před britskými parlamentními volbami Gordon Brown strašil, Nick Clegg přemlouval a David Cameron ujišťoval. Jistý konzervativec zároveň Guardianu prozradil něco ze stranických povolebních plánů.
David Cameron, předseda britské Konzervativní strany, se připravuje k nástupu na post ministerského předsedy. Podle vysoce postaveného konzervativce citovaného deníkem Guardian bude mít maximálně půl roku na to, aby dokázal zavést klíčové reformy státních financí, které by pomohly snížit britský rozpočtový deficit. Ten nyní činí přes sto šedesát miliard liber (čtyři a půl bilionu korun).
Do listopadu bude muset Cameron, jehož strana si před volbami drží těsné vedení, jednoznačně vysvětlit a zdůraznit hloubku krize, do které se britské veřejné finance dostaly, aby mohl zavést všechny škrty pro příští rok. Do té doby vydrží nadšení z vítězství ve volbách, a bude možno reformy prosazovat, dodal zdroj deníku Guardian.
Parlamentní volby se v Británii uskuteční ve čtvrtek 6. května. Podle průzkumů agentury ICM si těsné vedení drží Konzervativní strana s třiatřiceti procenty hlasů před Labouristickou stranou a liberálními demokraty, kteří by shodně dostali osmadvacet procent hlasů. Pokud by tato situace vydržela do voleb, žádná ze stran by nedosáhla většiny a parlament by byl takzvaně zablokován, což by se v Británii stalo poprvé od roku 1974.
Podle zdrojů z Konzervativní strany by v této situaci Cameron jako předseda nejúspěšnější strany sestavil menšinový kabinet. Ten by pak představil své plány a čekal, jestli se Labouristická strana a liberální demokraté rozhodnou společně přehlasovat legislativní program nové vlády, jenž bude zveřejněn 25. května (takzvaná Queen's Speech) a posléze zákon o státním rozpočtu, o kterém se bude hlasovat nejspíše v červenci. Pokud by parlament jeden z těchto dokumentů nepřijal, musely by se konat nové volby.
Podle agenturních komentářů se David Cameron snaží na poslední chvíli oslovit zejména váhající voliče. V televizním pořadu BBC řekl, že rozhodnutí ohledně škrtů ve veřejných financích budou bolestná, ale nedotknou se každodenních základních služeb jako je policie, hasiči a záchranná služba. „Po třinácti letech vlády Labouristické strany je tu spousta nehospodárných výdajů, spousta peněz, které se k těmto službám nedostanou,“ uvedl doslova.
Předseda Labouristické strany Gordon Brown se zase v závěrečných dnech předvolební kampaně zaměřuje především na varování před reformami konzervativců. O víkendu prohlásil, že snížení daní, které konzervativci prosazují, bude sloužit pouze nejbohatším britským milionářům a jejich program označil za „hororové představení“.
Předseda třetí nejsilnější strany Nick Clegg se během soboty a neděle rozjel na sever Anglie, do tradičních bašt labouristických voličů. V sérii veřejných vystoupení vzkázal posluchačům, že Labour Party již nehájí jejich zájmy, v minulosti je zradila, a proto přichází čas na zásadní změnu. Tu může dle Cleggovy dlouhodobé rétoriky zajistit pouze strana, která se na utváření současného establishmentu nepodílela — jeho liberální demokraté.
Další informace:
The Guardian David Cameron: We'll have six months to lay out spending cuts
The Guardian General election 2010: Conservatives still short of a majority — latest poll
BBC News Election 2010: Party leaders step up campaigning