Poslední z britských debat zvládl nejlépe Cameron, Brownovi se nedařilo
Anna SedláčkováVe třetí předvolební debatě předsedů britských politických stran se Gordon Brown snažil přesvědčit, že umí řídit ekonomiku v časech dobrých i zlých. Dle průzkumů neúspěšně.
Předsedové tří největších britských stran se před květnovými volbami do Dolní sněmovny ve čtvrtek večer potřetí sešli v televizní debatě, aby představili voličům povolební plány. Tématem poslední ze série televizních diskuzí byla ekonomika. Podle bleskových průzkumů působyl nejpřesvědčiveji konzervativec David Cameron, který dle většiny o málo předčil liberálního demokrata Nicka Clegga.
Cameron uvedl debatu v Birminghamu sdělením, že ekonomika Velké Británie se „pohybuje ve vyježděných kolejích, a abychom ji rozhýbali, potřebujeme změnu“. Clegg obvinil konzervativce i labouristy z toho, že zemi uvedli do ekonomických potíží, a dodal, že tito politici z nich zemi nevyvedou.
Gordon Brown se v úvodu debaty snažil zmírnit následky svého středečního pochybení, kdy se na předvolebním shromáždění dostal do živé výměny názorů s pětašedesátiletou labouristickou voličkou Gillian Duffyovou, jež si stěžovala na masivní imigraci. Brown poté při odjezdu zapomněl na zapnutý televizní mikrofon, setkání označil za katastrofu a vdovu charakterizoval jako „bigotní ženu“.
„Není to snadná práce, a jak jste včera viděli, nedělám vždycky všechno správně. Vím ale, jak řídit ekonomiku v dobrých časech i v těch zlých,“ vyslovil se Brown. Podle průzkumu společnosti ComRes však labouristé přišli o sedm procent diváků včerejší debaty, kteří stranu původně chtěli volit, a dalších osm procent diváků nyní není rozhodnuto, zda labouristy nakonec podpoří.
Cameron v debatě kritizoval závislost Velké Británie na dovozu zboží ze zahraniční a vyzdvihl nutnost „začít znovu věci vyrábět“, protože „jenom je kupovat od Číny je k ničemu“. Výzva k přebudování ekonomiky zazněla i od Nicka Clegga.
Předsedové tří hlavních stran včera rovněž přiblížili plán, jak se po volbách chtějí vypořádat se schodkem rozpočtu, který patří k nejvyšším v Evropě. Labouristé zamýšlejí zavést od roku 2011 čtyřletý program „spravedlivého navýšení daní a omezení výdajů a zároveň růstu ekonomiky, jenž je pro zotavení nezbytný“, který by zahrnoval například změny v úlevách na daních či nárůst státního sociálního pojištění.
Liberální demokraté by podle Clegga dokázali z rozpočtu ušetřit patnáct miliard liber. Povolební úsporná opatření a navýšení daní však budou natolik tvrdé, že strana, která je zavede, přijde o moc po dobu celé generace, varoval guvernér Britské centrální banky.
Třetí debata vysílaná živě na třech kanálech přilákala ve čtvrtek k obrazovkám 8,1 milionu diváků. První kolo diskuzí před dvěma týdny sledovalo 9,4 milionu diváků, zatímco druhou debatu minulý čtvrtek zhlédlo jen 4,1 milionu Britů.
Volby do britské Dolní sněmovny se uskuteční 6. května. Ve většině preferenčních průzkumů vedou stále konzervativci Davida Camerona. Jejich náskok na zbylé dvě velké strany — labouristy Gordona Browna a liberální demokraty Nicka Clegga — je ovšem minimální. Podle pozorovatelů by letos dokonce žádná ze stran nemusela získat většinu.
Další informace:
The Independent Cameron and Clegg are hailed the winners of final leaders’ debate
The Guardian TV debate: tax the battleground as leaders go on offensive for last time
The Guardian Leaders' debate draws 8.1 million viewers