ČTK vydala na své poměry nezvykle spekulativní zprávu, která pracuje s konstrukcí zákulisní dohody mezi Michalem Haškem a Vítem Bártou, na niž si údajně stěžují Sobotkovi stoupenci. Těžko říct, koho tím ČTK poškodila nejvíc. Možná sebe.
Za předem dohodnutou považují podle dnešního vydání ČTK stoupenci šéfa sociální demokracie Bohuslava Sobotky veřejnou podporu ministra dopravy za Věci veřejné Víta Bárty, kterou dal vizi moderní sociální demokracie od Sobotkova protikandidáta na předsedu sociálních demokratů Michala Haška.
Ta totiž měla podle zdroje ČTK údajně zahájit mediální volební kampaň před přímou volbou stranického předsedy. Autoři zprávy se domnívají, že přímá volba předsedy by byla výhodnější pro Michala Haška. Tu nicméně o víkendu zamítl ústřední výkonný výbor. Nový předseda sociálních demokratů tak bude v březnu příštího roku zvolen delegáty sjezdu strany.
Podle spoluzakladatele ekologické platformy ČSSD Zvonečník Lukáše Krause je ale myšlenka, že by přímá volba byla výhodnější pro Haška, čirá spekulace. Za povšimnutí podle Krause stojí okolnost, jakým způsobem reaguje členská základna sociálních demokratů na dvě vize budoucnosti ČSSD nedávno zveřejněné.
A právě Haškova vize, pod kterou se podepsali tři místopředsedové strany a téměř všichni hejtmani, je podle Víta Bárty z Věcí veřejných příslibem, že se sociální demokracii povede vyvést z izolace, do které podle Bárty spěla v čele s Jiřím Paroubkem, Davidem Rathem, ale i Bohuslavem Sobotkou. Bárta v nedělní Partii televize Prima uvedl, že ČSSD v čele se současným jihomoravským hejtmanem Haškem by pro něho byla partnerem pro dialog.
Avšak není nic spornějšího než tvrzení, že o budoucím předsedovi sociálních demokratů rozhodne jejich případné sbližování se středovými formacemi, natožpak s populistickými Věcmi veřejnými. „Jestli se Michal Hašek chce prezentovat tím, že volá po „zásadní revizi“ sociálního státu a nabízí cestu ještě dál za evropský střed, přímá volba by měla mezi členskou základnou jasného favorita v osobě Bohuslava Sobotky,“ myslí si Lukáš Kraus.
ČTK uvádí, že zejména poslední věta Víta Bárty o možném dialogu Věcí veřejných a ČSSD pod vedením Michala Haška měla být podle Sobotkových stoupenců trumfem ve volební kampani a Haška představit jako lídra, který je schopen sblížit sociální demokracii a Věci veřejné, popřípadě i rozbít vládní koalici.
To je podle autorů moment, který hovoří pro výhodnější pozici Haška v případě přímé volby předsedy. Hašek by touto strategií údajně zúročil úspěch ČSSD v podzimních komunálních a senátních volbách, který se připisuje Sobotkově umírněné politice. To je podle zjištění Deníku Referendum spekulace bez opory ve faktech, která naopak může Michala Haška poškodit.
Přímá volba neprošla hlasy stoupenců obou kandidátů
Přímá volba předsedy neprošla na sobotním zasedání podle informací Deníku Referendum kvůli nevyjasněným technickým záležitostem volebního aktu.
Sobotní zasedání Ústředního výkonného výboru ČSSD totiž těsnou většinou rozhodlo o nekonání přímé volby předsedy strany (57 pro, 47 proti, 13 se zdrželo). Pro přímou volbu se v médiích vyjadřoval Michal Hašek i Bohuslav Sobotka. Oba pak na tiskové konferenci po jejím zamítnutí uvedli, že toho litují.
Říci to ale podle zdrojů ČTK Sobotka musel, aby změnou postoje neztratil tvář. Avšak to, že si schválení přímé volby nepřál, dokazuje podle zprávy ČTK okolnost, že pro její zamítnutí hlasovali i jeho stoupenci. Případně se alespoň hlasování zdrželi, což vyšlo nastejno, uvedl zdroj ČTK.
Podle našich informací ale nakonec přímá volba těsně neprošla krom jiného z důvodu špatně připraveného volebního řádu, kdy se celá volba měla odehrát během 24 hodin a speciálně vůči seniorům a méně mobilním členům by to podle mnohých názorů bylo diskriminační.
„Hrozila by nedostatečná volební účast a následné fiasko. Nejméně dva hlasy, rozhodující hlasy, které nepatří ani do tábora pana Haška či pana Sobotky, reagovaly na nevyjasněné technické záležitosti tím, že se zdržely hlasování,“ uvedl pro Deník Referendum Lukáš Kraus.
Podle jeho názoru by s těmito hlasy přímá volba při jiných technických parametrech prošla, a to nehledě na názor Haška nebo Sobotky. Podle informací Deníku Referendum se hlasování právě z těchto důvodů zdrželi Ondřej Miffek a Veronika Peterová. Pokud by hlasovali pro, příští předseda ČSSD by byl volen v přímých volbách.
Zjevně tak není pravdou — jak uvádí ČTK — že pouze křídlo Bohuslava Sobotky a lidé za ním stojící chtěli přehodnotit přímou volbu, a to navzdory tomu, že otevřeně proti přímé volbě se před zasedáním výboru z nejužšího vedení strany postavil pouze místopředseda Lubomír Zaorálek, který patří do okruhu Sobotkových stoupenců.
„Například pan Jeroným Tejc, který bývá řazen do tábora Michala Haška, vystupoval proti přímé volbě stejně vehementně jako pan Lubomír Zaorálek,“ řekl Deníku Referendum Lukáš Kraus.
Podle politologa Lukáše Jelínka je ostatně Michal Hašek schopnější komunikátor než Bohuslav Sobotka. „Nedělalo by mu problém oslovovat členskou základnu při přímé volbě a nebude mu dělat problém vyjednávání podpory mezi delegáty napříč regiony při volbě sjezdem,“ myslí si Jelínek. „Pokud má v něčem nad Sobotkou navrch, tak právě v tomto,“ doplnil.
Bártův polibek smrti
Podle Lukáše Jelínka je nyní podstatné to, aby se předsjezdová ČSSD nestala jedním velkým tržištěm, kde se obchoduje s vlivem a se zájmy, nýbrž naopak aby absolvovala klíčovou debatu o svém programu, stylu, koaličním potenciálu a stavu členské základny.
„Programové teze zveřejněné Michalem Haškem i Bohuslavem Sobotkou se těchto témat dotýkají nedostatečně. Bude nyní zajímavé sledovat, kolik energie vydají členové ČSSD na personální strkanice a kolik na důsledný výslech kandidátů,“ uvedl pro Deník Referendum Lukáš Jelínek.
To, že se do vnitřní debaty sociální demokracie připletl Vít Bárta, přičítá Lukáš Jelínek spíše jeho politické nezkušenosti a svým způsobem upřímnosti. „Z pohledu členů sociální demokracie udělil Haškovi polibek smrti, na tom snad s kandidátem na předsedu ČSSD Haškem domluvený být nemohl,“ podotkl pro Deník Referendum politolog.
Ostatně Hašek se od Bártovy podpory ihned důrazně distancoval. „Každý z politických soupeřů ČSSD má jistě právo na názor, nicméně volba předsedy ČSSD je výsostnou záležitostí členů strany," sdělil Hašek ještě v neděli.
K Haškově kritice Víta Bárty se přidal i Jiří Paroubek, David Rath či místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach. „Pan Bárta by neměl kádrovat politiky jiných stran, když nemá sám doma pořádek. ČSSD byla vždy garantem demokracie a svého předsedu si vybere sama bez Bártových rad,“ řekl Škromach Parlamentním listům.
Nyní čekají ČSSD více než čtyřměsíční zákulisní vyjednávání, působení kandidátů a jejich stoupenců na nerozhodnuté spolustraníky na okresních a krajských konferencích, které budou vybírat delegáty sjezdu.
Do Brna se 18. a 19. března sjede kolem pěti stovek delegátů. Soudě podle výsledků hlasování na víkendovém zasedání výboru jsou šance obou kandidátů v tuto chvíli vyrovnané.