V USA vrcholí předvolební kampaň, o zahraniční politice se nemluví
Roman BurešPrezident Barack Obama se na poslední chvíli snaží odvrátit předpovídanou porážku demokratů v nadcházejících průběžných volbách. Musí přesvědčit americké voliče o funkčnosti stimulů a reforem ekonomiky, která se stala hlavním předvolebním tématem.
Kampaň před důležitými průběžnými volbami do amerického Kongresu se chýlí ke konci a Barack Obama se v posledních týdnech pokouší osobně podpořit kandidáty Demokratické strany. Ta by si podle posledních průzkumů mohla udržet většinu v Senátu, ale pravděpodobně ji ztratí ve Sněmovně reprezentantů.
Obama se tak snaží k účasti ve volbách vyburcovat skupiny, které ho podpořily v roce 2008 při prezidentských volbách a odvrátit to, co anglosaská média nazývají republikánskou lavinou jak v počtu voličů ochotných jít k volbám, tak v počtu korporátních financí, které podporují jejich kampaň.
Na největším politickém setkání od roku 2008 připomněl na Státní univerzitě v Ohiu pětatřiceti tisícům lidí nadšení, které provázelo jeho prezidentskou kampaň. Poprvé od prezidentské kampaně ho při mítinku doprovodila i první dáma Michelle Obamová.
Podle deníku Guardian ale jeho výzva přichází příliš pozdě. Dva týdny před volbami ukázal průzkum Associated Press, že skoro čtvrtina lidí, která před dvěma lety volila Obamu, nyní zvažuje zvolení republikánského kandidáta do Kongresu.
Vedoucí demokratické kampaně tak nyní ruší miliony dolarů plánované na podporu kandidátů, kteří podle nich již nemají možnost vyhrát a přesouvají je do míst, kde se očekává vyrovnaný politický souboj.
Republikáni naopak o víkendu prohlásili, že každým dnem zvyšují počet soubojů, které mají možnost vyhrát. Ve volbách, které se odehrají 2. listopadu, se bude volit 37 z celkové stovky senátorů, všech 435 poslanců a 37 z padesáti guvernérů jednotlivých států.
Předseda republikánské senátní komise John Cornym předpověděl, že jeho strana bude možná muset na vítězství počkat až do voleb v roce 2012. „Budeme bojovat o každé křeslo, kterého bychom mohli dosáhnout,“ řekl v rozhovoru pro televizní stanici Fox News. „Nepředpovídám, že bychom v Senátu získali většinu. Mohl by to být delší proces přes dvě volební období,“ dodal.
Mluvčí Bílého domu Robert Gibbs ale v posledním rozhovoru pro televizi NBC prohlásil, že demokraté si většinu v obou komorách udrží. „Myslím si, že až přijde volební noc, udržíme si kontrolu nad Sněmovnou i Senátem,“ řekl doslova a obrátil své předchozí negativní předpovědi.
Ekonomika, ekonomika, ekonomika
Hlavním a posléze všechno přehlušivším tématem letošní předvolební kampaně se stala pomalá obnova amerického hospodářství po ekonomické recesi. Podle průzkumu New York Times (NYT) z minulého měsíce považuje ekonomiku za nejdůležitější téma šedesát procent Američanů. Podle Baracka Obamy by ale republikánská politika celou situaci ještě zhoršila.
Na mítinku v Ohiu obvinil republikány s využívání ekonomické krize a naléhal na voliče, aby nezapomínali, kdo ji vlastně způsobil. „Snažil jsem se ten zmatek napravit, ale nejde to tak rychle, jak bychom chtěli,“ dodal Obama. Jeho rétorika se tak také přesunula od pozitivního propagování důležitých reforem, které se mu povedlo prosadit, ke spíše negativní kampani proti republikánské ekonomické ideologii.
Na okraj politické scény byla navíc odsunuta další témata, jako je válka v Afghánistánu, kterou podle průzkumu NYT považují za nejdůležitější téma při rozhodování pouze tři procenta Američanů. Od roku 2006 bylo upozaděno i téma války v Iráku spojené s hrozbou terorismu, o kterou se opírala tehdejší republikánská kampaň.
Podle Johna Muellera, profesora Státní univerzity v Ohiu, je ale přesun voličského zájmu na domácí problémy pochopitelný. „Lidé převážně uvažují o domácích tématech, obzvláště o těch ekonomických a pouze čas od času se jejich pozornost přesune na mezinárodní události, ale jejich přirozená reakce je ta, že za určitou dobu se zase přesunou k tomu, co je doopravdy zajímá,“ vysvětlil Mueller.
Další informace:
The Guardian Barack Obama fights to avert midterm Republican avalanche
The New York Times For Midterm Voters, War Is Off the Radar
AFP Obama on nationwide blitz with vote two weeks off