USA: Další ultrakonzervativní kandidátka vyhrála republikánské primárky
Roman BurešKrajně pravicová politička, podporovaná ultrakonzervativním hnutím Tea Party, včera překvapivě vyhrála republikánské primárky ve státě Delaware. Podle komentátorů její vítězství výrazně snížilo šance republikánů na zisk většiny v Senátu.
Krajně pravicová politička Christine O'Donnellová, podporovaná hnutím Tea Party, překvapivě vyhrála republikánské primárky ve státě Delaware. Před měsícem téměř neznámá politická komentátorka porazila umírněného kandidáta Mika Castla, který byl podporován republikánským vedením a již straně sloužil po třicet let v Kongresu a na postu guvernéra.
Podle amerických médií a předvolebních předpovědí to byl jeden z nejnepravděpodobnějších výsledků republikánských primárek před listopadovými volbami do Kongresu. Političtí komentátoři označují zvolení ultrakonzervativní političky za vítězství Demokratické strany a velký krok zpět pro umírněné republikánské vedení.
O'Donnellová, která je pro právo nosit při sobě zbraň, proti možnosti potratů, zastává konzervativní rozpočtovou politiku a podle svých slov věří, že masturbace je hřích, se o uvolněné senátorské křeslo utká s demokratem Chrisem Coonsem. Podle průzkumů ale nemá na rozdíl od umírněnějšího Castla šanci na zvolení.
Její kampaň byla před dvěma týdny posílena ultrakonzervativním hnutím Tea Party, které ji oficiálně označilo za svou kandidátku a přispělo jí 250 000 dolarů na kampaň. Minulý týden jí také vyjádřila podporu guvernérka Aljašky Sarah Palinová a Národní asociace držitelů střelných zbraní (NRA).
Republikánská strana odmítla O'Donnellové financovat jakoukoliv kampaň před listopadovými volbami, čímž se senátního křesla za stát Delaware prakticky vzdala. Podporovat ji odmítl i její protivník z republikánských primárek Castle, což v USA bývá zvykem.
Podle deníku LA Times se republikáni snažili kandidaturu O'Donnellové v Delawaru podkopat tím, že často poukazovali na její finanční problémy, údajné zneužívání financí na kampaň pro vlastní potřebu nebo to, že dodnes nezískala ani bakalářský univerzitní titul.
Šance jsou nízké
Podle komentátorů se tak velmi snížila šance Republikánské strany na zisk většiny v Senátu. Křeslo ve státě Delaware, které se uvolnilo po odchodu Joea Bidena na post viceprezidenta, mělo být jedním z těch, které měli republikáni šanci získat.
Kandidáti podporovaní ultrakonzervativním hnutím Tea Party tak v primárkách získali již šest míst. Několik dalších míst bylo obsazeno jinými konzervativními kandidáty, kteří porazili umírněné republikány, podporované vedením strany.
Republikánské senátní primárky se včera konaly také ve státě New Hampshire, kde je po sečtení přibližně poloviny hlasů v těsném vedení umírněná kandidátka Kelly Ayotteová před konzervativním kandidátem Ovidem Lamontagnem, podporovaným hnutím Tea Party.
Kdo se kam volí
V současné vlně primárek si politicky aktivní Američané vybírají kandidáty, kteří budou reprezentovat jejich strany v takzvaných průběžných volbách (mid-term election) do Kongresu. Ty jsou plánovány na 2. listopad. Na základě výsledků průběžných voleb bude obsazeno všech 435 míst ve Sněmovně reprezentantů, 37 míst v Senátu (třetina + uvolněné mandáty) a 39 guvernérských postů.
Demokraté a jim naklonění nezávislí dnes drží v obou komorách většinu (253:178 ve Sněmovně a 59:41 v Senátu), v horní komoře ale ne dost velkou k přehlasování obstrukčního mechanismu, jímž mohou republikánští senátoři jednotlivé zákony blokovat (tzv. filibuster). Demokraté letos též obhajují dvacet guvernérských postů, zatímco republikáni devatenáct.
Další informace:
The Guardian Christine O'Donnell brings unlikely Tea Party triumph to Delaware
AP Big night for tea party: O'Donnell wins Delaware
The Guardian Christine O'Donnell: media reaction
CNN Bill Maher: O'Donnell's win is good for the Democrats