Pokud se nezvýší ceny potravin, mnohé české farmy zaniknou
Jana RidvanovaMilan Štefanec z brněnského hnutí Nesehnutí vysvětluje, proč je požadavek výrobců vůči hypermarketům zvýšit ceny naprosto oprávněný a pro spotřebitele i z dlouhodobého hlediska výhodný.
Výrobci potravin tlačí na obchodní řetězce, aby zdražili. Zatím ale neúspěšně, píší Lidové noviny. Čeští producenti potravin totiž bojují s vysokými cenami obilí, energie a také s hrozbou vyšší daně z přidané hodnoty. Konkrétně proto chtějí, aby podražilo především maso a pečivo.
Řetězce ale zdražování nakloněny nejsou a zoufalým žádostem potravinářů nevyhoví kvůli zostřené konkurenci na trhu. Argumentují tím, že lidé jsou na ceny citliví a vyhledávají spíše levné výrobky nebo speciální nabídky.
Zemědělci ale hrozí, že v takovém případě hrozí uzavření některých farem, protože se jejich provoz stane nerentabilní. Nízké ceny pak mohou vést také k tomu, že z obchodů zmizí některé značky, na které jsou lidé zvyklí, varují potravináři.
„Požadavek výrobců je naprosto oprávněný. Např. v Německu dal příkaz na zvýšení cen antimonopolní úřad,“ řekl Deníku Referendum Milan Štefanec z brněnského hnutí Nesehnutí. Podle Štefance jsou nízké ceny z dlouhodobého hlediska nevýhodné i pro spotřebitele, poněvadž jejich cílem je zlikvidovat konkurenci. Pokud neexistuje konkurence, zákazník nemá možnost si vybírat mezi obchody.
„Likviduje se tak i domácí výroba, která se stává nerentabilní. Proto se pak levné potraviny dováží ze zahraničí, a lidé tak přicházejí i o pracovní místa. Navíc jedinou možností, jak dále ceny snižovat, je zhoršování jejich kvality, k čemuž neustále dochází. Tato regulace by však měl být primárně úlohou státu a dozorových organizací,“ uvedl Štefanec pro Deník Referendum.