V kauze Vítkov padl návrh na výjimečné tresty
ČTKV úterý pokračovalo soudní jednání v tzv. kauze Vítkov. Přednášely se závěrečné řeči. Státní zástupkyně navrhuje tresty v horní polovině trestní sazby, u jednoho z obžalovaných tak hrozí trest vyšší než dvacet let. Zmocněnec popálené Natálky požaduje trest na doživotí.
U krajského soudu v Ostravě pokračuje líčení se čtyřmi údajnými žháři v kauze Vítkov. Během úterka se u soudu přednášely závěrečné řeči, státní zástupkyně Brigita Bilíková navrhla třem obžalovaným výjimečné tresty v rozpětí patnáct až pětadvacet let. Ivo Müllerovi pak navrhuje trest v základní trestní sazbě, hrozí mu tedy maximálně patnáct let. Naopak obhájce Davida Vaculíka proces označil za nezákonný a neústavní. Navíc požaduje, aby byl jeho klient zproštěn viny. Obhájci zbylých tří obžalovaných vystoupí ve středu, kdy dostanou prostor i domnělí žháři.
Státní zástupkyně svoji závěrečnou řeč přednášela přes pětačtyřicet minut. K obžalovaným mimo jiné uvedla: „Je zřejmé, že udělali vše pro to, aby obyvatelé domu na místě uhořeli či minimálně utrpěli vážná zranění. Chtěli zviditelnit svou ideologii a podpořit aktivity svých souputníků a mezi Romy vyvolat atmosféru strachu." Bilíková ve své závěrečné řeči několikrát zopakovala, že obžalovaní měli jednoznačně v úmyslu napadnout domek obývaný Romy a chtěli zabíjet. „Potvrdil to ve své výpovědi Müller, který řekl, že v autě všichni věděli, že jedou na cikány," řekla.
Davida Vaculíka označila za jednoho z organizátorů a také člověka, který vše dotáhl do konce. Proto pro něj žádá trest v horní polovině trestní sazby, což znamená přes dvacet let ve vězení. Rozhodla se tak i na základě jeho postoje během procesu. „Sám sebe patrně považuje za hrdinu," podotkla státní zástupkyně, která poukazovala i na to, že se Vaculík během vyšetřování choval bezcitně a neprojevil žádnou sebereflexi nebo lítost.
O něco nižší trest navrhla státní zástupkyně pro Jaromíra Lukeše. Ten podle ní akci od začátku naplánoval a vybral také domek ve Vítkově. Během vyšetřování se prý jednoznačně prokázalo, že už Lukeše přestaly bavit pochody neonacistů a chtěl provést něco většího. Ani Lukeš, kterému navrhla trest okolo dvaceti let, podle Bilíkové neprojevil lítost.
Naopak lítost během procesu projevoval nejmladší obžalovaný Václav Cojocaru. Jemu to ale žalobkyně příliš nevěří. „Snaží se působit jako slušný hoch. Lítost je ale pouze formální," řekla s tím, že podle znalců patřil Cojocaru mezi mírně radikální členy útočného komanda. I proto mu navrhla výjimečný trest, ale pod hranicí dvaceti let.
Nejnižší trest, ještě v základní trestní sazbě, navrhla Bilíková pro Ivo Müllera. „Jako jediný se k činu přiznal a svého jednání lituje. I přesto, že je zanícený neonacista, je si vědom následků svého jednání," uvedla. Müller by podle jejího návrhu měl ve vězení strávit asi patnáct let.
Závěrečná řeč advokáta Petra Kausty zastupujícího Davida Vaculíka trvala přes dvě hodiny. Policie podle Kausty často získávala důkazy nezákonně a obhajoba k nim neměla přístup. Proti jeho klientovi svědčí podle něj především výpovědi ostatních obžalovaných, v nichž jsou ale podle Kausty rozpory a nelze je označit za věrohodné. Proces považuje za nezákonný a neústavní, neboť prý byla porušena práva jeho klienta.
Za nevěrohodné obhájce označil i svědectví postižené rodiny, ať už kvůli trestní minulosti jednotlivých členů, nebo kvůli rozporům v jejich svědectví. Odposlechy za důkaz nepovažuje, protože podle něj byly pořízeny nezákonně. Navrhuje proto úplně zproštění obžaloby pro Davida Vaculíka.
Dnešní závěrečnou řeč zmocněnce popálené Natálky Kudrikové přináší Deník Referendum v samostatném komentáři.
Podle obžaloby čtyři mladíci na dům obývaný devítičlennou romskou rodinou zaútočili v noci na 19. dubna 2009. Tři z nich do oken hodili tři zápalné láhve, čtvrtý čekal v autě. Při útoku byli vážně zraněni tři lidé, nejvážněji tehdy ještě ne dvouletá Natálie. Podle obžaloby jejich čin souvisel se zviditelněním extremistických skupin a také se stodvacátým výročím narození Adolfa Hitlera.