Do hrazeného tábora na okraji města, u malešické spalovny nebo poblíž ďáblické skládky, mají být osoby bez přístřeší podle schváleného akčního plánu pražského magistrátu dotlačeny sociálními pracovníky, kteří je budou neustále kontrolovat.
Pražští radní schválili akční plán pro otázku bezdomovectví. Počítá se zřízením kontroverzního tábora pro lidi bez přístřeší, zavedením jednotné evidence bezdomovců nebo zvláštního týmu městské policie.
Především vznik takzvané „oázy bezdomovectví" vyvolal kritiku občanských organizací, které se problematikou zabývají, například Armády spásy. Radní pro sociální oblast Jiří Janeček (ODS) by chtěl tábor zřídit v Průmyslové ulici v Malešicích, místo ale ještě není schváleno. Dokument do rady předložil právě Janeček.
Už 28. června tento plán v Událostech a komentářích komentoval vedoucí oddělení ekonomiky a služeb pražského magistrátu takto: „Tábor by měl ležet v takové lokalitě, kde by co nejméně narušoval život normálních lidí.“
V táboře, který by mohl vzniknout do šesti měsíců, by se podle Janečka mohli usídlit bezdomovci, kteří nechtějí spolupracovat na svém návratu do normálního života a o které se v současné době nikdo nepostará. Pobyt na vymezených pozemcích by nebyl povinností, bezdomovce by ale k jejich obývání měli dotlačit sociální pracovníci. „Intenzita kontrol se bude zvyšovat, až poznají, že tam budou mít největší klid," popsal radní strategii.
Autorem studie, která sloužila jako podklad pro Janečkův plán, je přítom společnost ABL. Tu dříve spoluvlastnil dnešní ministr dopravy Vít Bárta, svůj podíl však prodal bratrovi. „ABL sbírala data a prováděla pro nás různé průzkumy, vybrali jsme ji na základě výběrového řízení před třemi lety, kdy to nemělo politické souvislosti,“ vysvětlil Janeček. ABL v oblasti sociálních služeb spolupracuje hned s několika městskými částmi, mimo jiné i s Prahou 11, kde Janeček zasedá v zastupitelstvu i radě.
Hlídky měly už VéVéčka
S myšlenkou kontrol pražských bezdomovců přišla na jaře letošního roku v rámci předvolební kampaně strana Věci veřejné, ve které figuruje právě Bárta. Jak tehdy strana uvedla, jejich hlídky budou vyrážet proti pedofilům, hlučným narkomanům a výtržníkům: „Téměř každého Pražana trápí kriminalita, drogy, bezdomovci či vandalismus." Lidé se prý necítí bezpečně, ačkoli mají oprávněně pocit, že by tuto situaci měly řešit neziskové organizace a policisté.
Praktiky Věcí veřejných v květnu otevřeně zkritizovala i náměstkyně ministra vnitra Lenka Ptáčková Melicharová. „Trochu mi to připomnělo údajnou domobranu Dělnické strany nebo komunistickou Pomocnou stráž Veřejné bezpečnosti,“ uvedla Ptáčková s tím, že politická strana nemá suplovat práci policie.